×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


PKP uratuje LOT? MSP rozważa nowy plan


W Ministerstwie Skarbu Państwa pojawiła się koncepcja dokapitalizowania LOT-u przez spółki z Grupy PKP - dowiedział się Pasazer.com. Na razie to nieoficjalny i nieprecyzyjny pomysł.


Na razie oficjalnie wiadomo jedynie tyle, że resort skarbu chce pozyskać inwestora dla LOT-u, ale nie zamierza tracić kontroli nad spółką. To oznacza sprzedaż maksymalnie 49 proc. akcji, a to bardzo utrudnia poszukiwania inwestora. 

Dlatego w ministerstwie pojawiły się alternatywne koncepcje pozyskania kapitału na dalszy rozwój LOT-u. Jednym z nich ma być szukanie środków w państwowych spółkach transportowych - jak dowiedział się Pasazer.com, niewykluczona jest jakaś forma współpracy linii lotniczej z przewoźnikami kolejowymi. W grę wchodzi PKP Cargo, które ma najwięcej gotówki, lub PKP Intercity, gdzie z kolei wystąpiłaby synergia biznesowa. 

Na razie jednak wszystkie strony takiej potencjalnej transakcji zaprzeczają. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, któremu podlegają spółki kolejowe, wyraźnie podkreśla, że nie prowadzi żadnych prac w takim kierunku, również LOT nie komentuje. 

Nie wiadomo, jak taka potencjalna współpraca mogłaby wyglądać i czy byłaby to formalna konsolidacja, czy raczej wspierana przez administrację państwową bliska współpraca. 

LOT pilnie potrzebuje inwestora - w 2015 r. spółka według nieoficjalnych i niezaudytowanych danych straciła 25 mln zł na działalności operacyjnej i nawet 250 mln zł netto. Jej stabilność finansowa jest zagwarantowana jedynie na kilka-kilkanaście miesięcy - jeśli do tego czasu LOT nie otrzyma zastrzyku kapitału od inwestora, może mieć problemy z wypłacalnością. 

O pomyśle połączenia LOT-u ze spółkami kolejowymi napisała dziś (4.2) także "Rzeczpospolita"gość_034c8 - Profil
gość_034c8
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie