PKP uratuje LOT? MSP rozważa nowy plan

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
04 lutego 2016 11:59
33 komentarzy
W Ministerstwie Skarbu Państwa pojawiła się koncepcja dokapitalizowania LOT-u przez spółki z Grupy PKP - dowiedział się Pasazer.com. Na razie to nieoficjalny i nieprecyzyjny pomysł.
Reklama
Na razie oficjalnie wiadomo jedynie tyle, że resort skarbu chce pozyskać inwestora dla LOT-u, ale nie zamierza tracić kontroli nad spółką. To oznacza sprzedaż maksymalnie 49 proc. akcji, a to bardzo utrudnia poszukiwania inwestora.

Dlatego w ministerstwie pojawiły się alternatywne koncepcje pozyskania kapitału na dalszy rozwój LOT-u. Jednym z nich ma być szukanie środków w państwowych spółkach transportowych - jak dowiedział się Pasazer.com, niewykluczona jest jakaś forma współpracy linii lotniczej z przewoźnikami kolejowymi. W grę wchodzi PKP Cargo, które ma najwięcej gotówki, lub PKP Intercity, gdzie z kolei wystąpiłaby synergia biznesowa.

Na razie jednak wszystkie strony takiej potencjalnej transakcji zaprzeczają. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, któremu podlegają spółki kolejowe, wyraźnie podkreśla, że nie prowadzi żadnych prac w takim kierunku, również LOT nie komentuje.

Nie wiadomo, jak taka potencjalna współpraca mogłaby wyglądać i czy byłaby to formalna konsolidacja, czy raczej wspierana przez administrację państwową bliska współpraca.

LOT pilnie potrzebuje inwestora - w 2015 r. spółka według nieoficjalnych i niezaudytowanych danych straciła 25 mln zł na działalności operacyjnej i nawet 250 mln zł netto. Jej stabilność finansowa jest zagwarantowana jedynie na kilka-kilkanaście miesięcy - jeśli do tego czasu LOT nie otrzyma zastrzyku kapitału od inwestora, może mieć problemy z wypłacalnością.

O pomyśle połączenia LOT-u ze spółkami kolejowymi napisała dziś (4.2) także "Rzeczpospolita".

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_94c24 2016-02-18 11:48   
gość_94c24 - Profil gość_94c24
Wydaje mi się, że LOT trochę nie na szczęścia zarówno do polityków jak i do prezesoe i zarządców. Myślę, że gdyby dłużej Pan Mikosz byl w LOCIE, LOT bylby dzis na mądrej, pewnej i obiecującej drodze. To chyba byl jeden z lepszych prezesów dwoch dekad.
gość_18306 2016-02-09 15:24   
gość_18306 - Profil gość_18306
Proponuję połączyć LOT z górnictwem węglowym. Cecha wspólna: jedno i drugie przynosi chroniczne straty
gość_f88cc 2016-02-06 19:56   
gość_f88cc - Profil gość_f88cc
A ja czytałem, ze poprzedni zarząd uzdrowił LOT , to jak to jest do diaska ? Bardzo dobrze, że nowy Rząd, chce zatrzymać LOT , bo inaczej, byłaby to jumż zupełnie inna, obca linia i nikt by z nią już z sentymentu nie latał, tak jak robi to przynajmniej 40 % obecnych pasażerów.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklamadorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy