Kanada: CSeries z certyfikatem typu

18 grudnia 2015 22:06
1 komentarz
Departament Transportu Kanady (Transport Canada) wydał dziś (18.12) certyfikat typu dla bombardiera CSeries CS100. Certyfikacja wykazała, że maszyna spełnia wymogi przepisów lotniczych i ochrony środowiska wydanych przez Transport Canada.
Reklama
Certyfikat typu Transport Canada, równy z tym wydawanym przez EASA i FAA, dla samolotu Cseries CS100 podpisał i przekazał Marc Garneau, minister transportu Kanady. Certyfikat odebrali Fred Cromer, prezes Bombardiera, oraz François Caza, wiceprezes i główny inżynier Bombardiera. W połowie 2016 r. certyfikowany zostanie drugi model CSeries - CS300.

Otrzymane certyfikaty pozwalają kanadyjskim liniom lotniczym, jak również tym, które stosują przepisy EASA i FAA, na użytkowanie i obsługę samolotu CSeries CS100 z silnikami Pratt & Whitney PurePower PW1500G.

- To wielka radość móc ogłosić, że otrzymaliśmy certyfikację CS100. Po kompleksowym programie prób w locie jesteśmy teraz już na ostatniej prostej do przekazania CSeries do szwajcarskiej linii. Dzięki poświęceniu i ciężkiej pracy wielu ludzi na całym świecie, dziś jesteśmy dumni mogąc ogłosić, że zgodnie z obietnicami do końca 2015 roku ten samolot posiada wszystkie niezbędne certyfikacje i niebawem będzie gotowy do pierwszej dostawy - powiedział Fred Cromer, prezes Bombardier Commercial Aircraft.

Samoloty CSeries CS100 przeszły w ostatnich miesiącach testy hałasowe i osiągnęły bardzo dobre wyniki w zakresie redukcji hałasu. Z ostatnich informacji wynika, że są to najcichsze produkowane odrzutowce komercyjne na świecie.

//www.pasazer.com/img/images/normal/cseries,cs100,bombardier,patrick.jpg.jpg
- Ogromna dyscyplina i wysiłki naszych pracowników, dostawców i klientów zostały sprawdzone w ciągu ostatnich kilku tygodni, kiedy CSeries CS100 latał na głównych lotniskach w Ameryce Północnej. Testowanie funkcji i niezawodność obejmowały lotniskową wydajność, kołowania, lądowania i szybkie przygotowania do ponownego startu (turnaround) oraz kwestie operacyjne na ziemi. To wszystko po to, aby samolot CS100 był gotowy do pracy w linii SWISS od momentu pierwszej dostawy - powiedział Rob Dewar, wiceprezes Bombardier Commercial Aircraft oraz szef programu CSeries.

W tym roku Bombardier poinformował również, że na podstawie wyników lotów technicznych, rodzina CSeries CS100 i CS300 osiąga znacznie lepsze parametry: spala mniej paliwa, może zabrać więcej ładunku, ma także większy zasięg i lepsze parametry do startu.

Już teraz wiemy, że maksymalny zasięg samolotów CSeries będzie wynosić 3300 mil morskich (6112 km), czyli o 350 mil morskich (648 km) więcej niż pierwotnie planowano. Maszyna spala o ponad 21 proc. mniej paliwa niż obecnie produkowane samoloty tego typu i ponad 10 proc. mniej w porównaniu do samolotów z nowymi silnikami.

Bombardier CSeries to najnowszy produkt kanadyjskiego producenta. Jest to dwusilnikowy, wąskokadłubowy samolot odrzutowy średniego zasięgu. Rodzina nowych maszyn została podzielona na dwa modele: CS100 oraz CS300, które zabiorą na pokład kolejno od 110/120 do 145/160 pasażerów. Dostawa pierwszego CS100 zaplanowana jest na w drugim kwartale 2016 r. do linii SWISS. To wskazuje na kolejne opóźnienie, ponieważ wcześniej Bombardier deklarował dostawę do szwajcarskiej linii już w styczniu przyszłego roku.

//www.pasazer.com/img/images/normal/cs100swiss,paryz,pbozyk.jpg
Do tej pory Bombardierowi udało się zgromadzić zamówienia na 243 maszyny CSeries, w tym 190 CS300, oraz opcje na nieco ponad 160 maszyn CS100/CS300. To wciąż bardzo małe liczby programu, który kosztuje Bombardiera już ponad 4 mld dolarów amerykańskich. Warto dodać, że w zamówieniach (firm orders) rosyjski Suchoj Superjet 100 prześcignął CSeries. Łącznie do tej pory zamówiono 358 SSJ100 wraz ze 130 opcjami. Być może lepsze wyniki testów w powietrzu oraz wejście do służby w liniach SWISS pozwoli Bombardierowi zainteresować inne linie lotnicze i zebrać kolejne zamówienia.

//www.pasazer.com/img/images/normal/bombardier,cs300,paris,pbozyk_1.jpg

Zapraszamy także na 5 pytań o... Bombardiera CSeries z Robertem Dewar, wiceprezesem Bombardier Commercial Aircraft i szefem programu CSeries.

Fot. Patrick Cardinal, Piotr Bożyk

Ostatnie komentarze

greg0303 2016-01-20 00:25   
greg0303 - Profil greg0303
Linie Delta Air Lines poważnie rozważają zamówienie maszyn CSeries. W zeszłym miesiącu jeden z prototypów samolotu odwiedził główną siedzibę przewoźnika w Atlancie.

Prezes Delty, Richard Anderson, podkreśla nowoczesną konstrukcję CSeries. Do zalet zaliczył również zaawansowane technologicznie jednostki napędowe.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy