Gdzie najtaniej zostawić auto? Ranking lotniskowych parkingów

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
02 listopada 2015 18:12
24 komentarzy
Lotniska są coraz lepiej objęte siecią komunikacji miejskiej. Ale większość pasażerów decyduje się przyjechać na nie samochodami. Pasazer.com sprawdził, na których lotniskach pozostawienie auta na parkingu może kosztować więcej niż promocyjny bilet.
Reklama

Redakcja Pasazer.com przeprowadziła badania cen parkingów przylotniskowych. Wiemy, że nasi czytelnicy podróżują na różne sposoby, więc przy szacowaniu cen uwzględniliśmy cztery warianty długości pobytu:
  • dowóz bądź odbiór kogoś z lotniska - postój 30-minutowy
  • postój 2-godzinny
  • wyjazd weekendowy - postój 3-dniowy
  • wyjazd wakacyjny - postój 7-dniowy
Ogólne wnioski są intuicyjne: im większe lotnisko, tym droższy parking. Najkorzystniej wypadają najmniejsi - Radom i Zielona Góra, ale także Rzeszów - gdzie za parking nie płaci się w ogóle. Jednak od tej ogólnej zasady są wyjątki. Szczególnie warto zwrócić uwagę na Gdańsk i Wrocław, które są tańsze od wielu mniejszych lotnisk. Pozytywnie wyróżnia się też Modlin, co wynika z jego nastawienia na pasażerów niskobudżetowych.

Jak wyliczyliśmy, średni koszt 30-minutowego postoju przy polskim lotnisku to 4,33 zł (wliczając w to parkingi darmowe) lub 5,42 zł po wyłączeniu darmowych. Dla dwugodzinnego postoju wartości te wynoszą odpowiednio 9,60 i 12 zł.

Pozostawienie samochodu na weekend (trzy dni) będzie nas kosztować średnio 56 zł (70 zł po korekcie o darmowe parkingi), a na tydzień - 73,33 zł (91,67 zł).

Również w długości czasu darmowego parkowania (tzw. kiss and fly) widać różnicę - najkrócej można się żegnać za darmo w Warszawie i Krakowie, na pozostałych lotniskach to mamy na to więcej czasu (10-15 minut).
Warszawa P1 - Warszawa Okęcie Parking P1
Warszawa P3 - Warszawa Okęcie Parking P3

Warszawa P1 - Warszawa Okęcie Parking P1
Warszawa P3 - Warszawa Okęcie Parking P3

*Najtańsza możliwa opcja.
Warszawa 1 - Parking obok lotniska
Warszawa 2 - Warszawa Okęcie parking dobowy

*Najtańsza możliwa opcja.
Warszawa 1 - Parking obok lotniska
Warszawa 2 - Warszawa Okęcie parking dobowy

Lotnisko Chopina

Największe lotnisko w kraju oprócz największej liczby dostępnych połączeń, ma też najwyższe ceny parkingu.

Co prawda wysadzenie kogoś i wyjęcie bagaży pod terminalem jest bezpłatne (jeśli zmieścimy się w 2 minutach), a za 30-minutowy postój przyjdzie nam zapłacić od 4 do 5 zł w zależności od wybranego parkingu - pod tym względem Lotnisko Chopina jest poniżej średniej. Dlatego po znajomych opłaca się przyjechać samochodem.

Dwugodzinny postój będzie nas kosztować już znacznie więcej, bo od 16 do 20 zł. Na podobnym poziomie jest jedynie Kraków.

Za trzydniowe pozostawienie samochodu przy samym terminalu zostanie pobrana opłata 120 zł. Jednak korzystając z któregoś z parkingów prywatnych obok lotniska można znacznie obniżyć tę cenę. Parking obok lotniska w cenie 70 zł oferuje o wiele tańsze miejsce i bezpłatny transfer bezpośrednio do terminala.

Wybierając się na tygodniowe wakacje z Lotniska Chopina musimy zapłacić 170 zł na parkingu lotniskowym - zdecydowanie najwięcej spośród wszystkich lotnisk krajowych - lub 80 zł na bardziej oddalonych parkingach.

Kraków

W drugim co do wielkości porcie lotniczym w kraju za 30-minutowy postój zapłacimy 9 zł, czyli aż o 5 zł więcej niż w Warszawie. Jeśli uda nam się wysadzić kogoś i wyjąć bagaże w ciągu 3 minut zaoszczędzimy tę kwotę. Jednak pozostawienie samochodu pod terminalem bez opieki jest zabronione. Również dwugodzinny postój jest relatywnie drogi - będzie kosztować 19 zł, natomiast za weekend na lotniskowym parkingu zapłacimy 87 zł.

Siedmiodniowy postój oznaczałby wydatki rzędu 163 zł, chyba że skorzystamy z promocji Park and Fly dzięki której wydamy jedynie 119 zł. Jednak nawet ta obniżona kwota należy do najwyższych w kraju.

Gdańsk

Nad morzem ceny są trochę niższe niż w Warszawie i Krakowie. Za 10-minutowy postój pod terminalem nie będziemy musieli wnosić żadnej opłaty. Przy 30 minutowym zatrzymaniu musimy liczyć się z kosztem 4 zł, a za dwie godziny zapłacimy 10 zł. Natomiast zostawienie samochodu na weekend będzie kosztować 57 zł. Żeby móc pozostawić auto na siedem dni, będziemy musieli wydać 69 zł. Wszystkie te ceny plasują się poniżej średniej dla kraju.

Katowice

Na Śląsku ceny są tylko nieco wyższe niż w Gdańsku. 30 minut kosztuje 5 zł, 14trzeba wydać na dwugodzinny parking. Niestety na lotnisku nie funkcjonuje usługa Kiss&Fly, umożliwiająca krótki postój za darmo, popularna w innych portach. Zostawienie samochodu na parkingu przez weekend kosztuje 69 zł na normalnym parkingu i 99 zł na strzeżonym.

Co ciekawe, żeby zostawić samochód na cały tydzień na normalnym parkingu zapłacimy tyle samo, co za trzydniowy postój, co jest bardzo korzystną ofertą. Jednak na parkingu strzeżonym wydamy dużo więcej, bo aż 199 zł.

Wrocław

Wrocławskie parkingi reklamują się jako najtańsze w kraju na postój długoterminowy. To prawda, ale przy postoju krótkoterminowym Wrocław wypada gorzej. Za 30-minutowy postój zapłacimy 4 zł, czyli podobnie jak w Gdańsku. Za dwie godziny zapłacimy 12 zł. Zdecydowanym plusem jest fakt, że 10-minutowy postój pod terminalem jest bezpłatny.

Sytuacja zmienia się, gdy decydujemy się zostawić samochód na parkingu dobowym. Trzy noce na lotnisku to koszt 42 zł przy zakupie online cztery dni wcześniej, 56 zł przy zakupie online na jeden do trzech dni wcześniej lub 70 zł przy zakupie na miejscu.

Za siedem dób zapłacimy 59 zł w opcji zakupu online co najmniej cztery dni wcześniej, 79 zł w opcji zakupu online na jeden-trzy dni wcześniej lub 99 zł przy zakupie na miejscu. Parking dłuższy niż kilka dni we Wrocławiu faktycznie należy zatem do najtańszych spośród lotnisk, które pobierają opłatę za pozostawienie auta.

Warszawa Modlin

Na podwarszawskim lotnisku dla Ryanaira ceny parkingów są bardzo zachęcające. Bezpłatne pozostaje 10-minutowe zaparkowanie samolotu pod terminalem. Mimo że 30-minutowy postój kosztuje aż 6 zł, a dwugodzinny 10 zł, to zaparkowanie auta przez weekend będzie obarczone kosztem jedynie 40 zł. Za tygodniowy postój zapłacimy o 10 zł więcej.

Co prawda parking jest oddalony od terminala o ok. 3 km, ale w cenę jest wliczony transfer. Auto można pozostawić też przy samym terminalu, ale to będzie już kosztowało 60 zł za 3 dni i 120 zł za tydzień.

Poznań

W Poznaniu ceny są trochę niższe niż w Warszawie i Krakowie. 15-minutowe zatrzymanie samochodu pod terminalem jest bezpłatne. Przy 30-minutowym postoju musimy liczyć się z kosztem 5 zł, a za dwie godziny zapłacimy dwa razy więcej. Natomiast zostawienie samochodu na weekend będzie kosztować 60 zł. Żeby móc pozostawić auto na siedem dni, będziemy musieli wydać 120 zł. Wyższych opłat za tygodniowy postój żądają tylko lotniska w Łodzi i Warszawie.

Rzeszów

Rzeszowski port lotniczy należy do nielicznej grupy lotnisk, na których parking jest całkowicie bezpłatny. Jest to związane z faktem, że parking został zbudowany częściowo ze środków unijnych i przez określony czas nie może być pobierana opłata za korzystanie z niego. To duża zachęta dla pasażerów z Podkarpacia, by przyjeżdżali na lotnisko własnymi autami.

Szczecin

Szczecin pobiera bardzo wysoką opłatę za postój półgodzinny - aż 7 zł. Na szczęście jeśli zmieścimy się 10 minutach nie będziemy musieli płacić tej kwoty. Ale pozostałe stawki są już korzystne: za 2 godziny zapłacimy 9 zł. Na oddalonym o zaledwie 50 metrów od terminala parkingu trzydniowy postój będzie kosztował 55 zł, zaś tygodniowy - 90 zł.

Bydgoszcz

Ceny w Bydgoszczy prezentują się dość podobnie jak w Szczecinie - 6 zł za 30 minut i 8 zł za 2 godziny i bezpłatny postój do 10 minut. Trzydniowy i tygodniowy postój kosztują odpowiednio 60 i 70 zł. To poziomy zbliżone dla średniego poziomu opłat w całej Polsce (wliczając w to lotniska, gdzie pozostawienia auta jest darmowe).

Łódź

Na łódzkim lotnisku 30 minut kosztuje 5 zł, natomiast dwie godziny - 7 zł. 10-minutowy postój jest bezpłatny. Droższa od średniej jest natomiast trzydniowa opłata za parking wynosząca 90 zł.

Za tydzień na lotnisku zapłacimy 125 zł, czyli więcej niż w obsługujących większy ruch portach lotniczych.

Lublin

Na jednym z najmłodszych polskich lotnisk ceny nie odbiegają od normy. Trzydzieści minut kosztuje 5 zł, natomiast dwie godziny kosztują 9 zł. Pierwsze 10 minut także jest darmowe. Pozostawienie auta przez trzy dni to wydatek 90 zł.

Lotnisko ma jednak ciekawą promocję dla pasażerów wylatujących na dłuższe wakacje lub podróż służbową. Za tygodniowy postój zapłacą oni... mniej niż za trzy dni, bo tylko 80 zł.

Zielona Góra i Radom

Najmniejsze polskie lotniska walczą o pasażerów jak mogą, w tym zachęcając ich darmowym parkingiem. Ma to szczególnie duże znaczenie dla Babimostu, bo lotnisko jest oddalone od miast i trudno tam dojechać, zwłaszcza spoza Zielonej Góry, bez własnego auta. Za darmo zaparkujemy także w Radomiu.. O ile z lotniska wciąż będą odbywać się loty, parking pozostaje darmowy dla wszystkich pasażerów.

grafiki Piotr Golianek
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_15a53 2018-07-11 16:22   
gość_15a53 - Profil gość_15a53
Odradzam parking orange, podczas tygodniowego parkingu uszkodzono mi drzwi w aucie, niestety ochroniarz wzruszył tylko ramionami a do nikogo kompetentego nie jestem w stanie sie dodzwonic, pomimo wysłanych wiadomości mailowych również nie usyskałem jakiej kolwiek odpowiedzi ani słowa przepraszam, Niestety również nie mogłem się doprosić aby o godzinie 18:50 wysłano po mnie kierowce, kazano mi sie z nim umawiać osobiscie nie po przez firme. Z racji ze pod terminalem czekala na mnie rodzina nie byłem w stanie oczekiwać na przyjazd policji. Ogolnie nie polecam, szczegolnie jeśłi ktoś ma drozsze auto.
gość_90c92 2017-11-11 16:09   
gość_90c92 - Profil gość_90c92
Ja akurat jestem zdania, że samochód dobrze jest zostawiać na parkingach prywatnych. Tak się składa, że niebawem mam lot z Warszawy i szukam parkingu nieopodal OKĘCIA. Jaki moglibyście mi polecić? Czy ten: zobacz link jest w porządku?
gość_8c659 2017-06-20 08:10   
gość_8c659 - Profil gość_8c659
Przy okazji polecam również Parking Bema :) trudno o lepsze miejsce na pozostawienie swojego pojazdu, jest bardzo tani i bezpieczny zobacz link
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama