WB Data Mining: Berlin walczy o zachodnią Polskę

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
25 sierpnia 2015 08:38
13 komentarzy
Ponad 50 proc. mieszkańców województw zachodniopomorskiego i lubuskiego mieszka w strefie oddziaływania berlińskich lotnisk. Oznacza to, że niemal 700 tys. osób z większym prawdopodobieństwem skorzysta z niemieckiego portu lotniczego niż z krajowego.
Reklama
Poznań broni się na granicy, ale Wrocław jest wybierany z dużo większym prawdopodobieństwem niż Berlin przez mieszkańców Dolnośląskiego - takie wnioski płyną z analizy przeprowadzonej przez WB Data Mining. To już kolejna z analiz zasięgu lotnisk oparta o model Huffa. Określa on teoretyczne prawdopodobieństwo, że podróżny z danego regionu wybierze konkretne lotnisko.

Do tej pory analitycy WB Data Mining przyglądali się polskim lotniskom. O wynikach tych bardzo ciekawych badań pisaliśmy na Pasazer.com. Analizy dotyczyły: nakładających się zasięgów polskich lotnisk, siły przyciągania Lotniska Chopina oraz zagranicznego zasięgu polskich portów lotniczych.

Teraz przyszedł czas na analizę odwrotną: na ile atrakcyjne jest lotnisko w Berlinie dla mieszkańców zachodniej Polski? WB Data Mining skupiła się na lotnisku Schonefeld - położonym w tym samym miejscu, co budowane nowe lotnisko dla stolicy Niemiec.


Większość zasięgu berlińskiego lotniska przypada na Niemcy, co wynika m.in. z lepszych połączeń kolejowych. Ale zachodnia Polska to też grupa docelowa dla Schonefeld.

Tzw. warstwica 50 proc., czyli linia określająca obszar, na którym pasażerowie z ponad 50-proc. prawdopodobieństwem wybiorą lotnisko w Berlinie obejmuje m.in. miasta Szczecin, Gorzów Wlkp. i Żary, zahacza też o okolice Zielonej Góry.

- W województwie zachodniopomorskim działa port lotniczy w Goleniowie. Póki co ma jednak małą ofertę, a przez to atrakcyjność, by przyciągać większą liczbę pasażerów. Z kolei w województwie lubuskim działa port lotniczy w Babimoście, który obecnie ma jedno połączenie do Warszawy i jego atrakcyjność jest minimalna. Widać to doskonale na mapie, gdzie warstwica o 50-proc. prawdopodobieństwie przebiega blisko lotniska w Babimoście - tłumaczą analitycy WB Data Mining.

Analitycy na podstawie tych danych obliczyli, że 56,5 proc. mieszkańców lubuskiego oraz 55,2 proc. mieszkańców zachodniopomorskiego najprawdopodobniej poleci z Berlina, jeśli będą chcieli udać się w podróż lotniczą. Oznacza to, przy założeniu jednego lotu rocznie na osobę, 677 tys. pasażerów.


Zagrożony, choć w znacznie mniejszym stopniu, jest Poznań. Choć sama stolica Wielkopolski broni się przed wpływem Berlina dzięki stosunkowo dobrej siatce połączeń, mieszkańcy miast takich jak Nowy Tomyśl, Wolsztyn czy Pniewy z nieco większym prawdopodobieństwem wybiorą już lot z Niemiec.

Bezpieczniejszy jest Wrocław, położony dalej od Berlina i z jeszcze większą siatką własnych połączeń. Z analizy wynika, że linia 40-proc. prawdopodobieństwa wyboru lotu z Niemiec przebiega mniej więcej po osi Lubin-Legnica-Jelenia Góra.

fot. WB Data Mining, Dominik Sipinski

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_8ea68 2015-08-28 17:14   
gość_8ea68 - Profil gość_8ea68
Mnie jeszcze nigdy nie pytali na polskich lotniskach o kod pocztowy, a korzystałem z kilku. Swego czasu w Luton pani zadała mi kilka pytań w ankiecie. Zdziwiła się, że przyleciałem rano z Polski i już wieczorem wracam :)
jogib 2015-08-28 16:20   
jogib - Profil jogib
Ja do takich analiz podchodzę bardzo ostrożnie. Najpewniejszym sposobem wyznaczenia zasięgu oddziaływania jest analiza pasażerów, którzy faktycznie skorzystali z lotniska i to najlepiej na podstawie kodów pocztowych. Mieszkając we Wrocławiu, skutecznie, przed częstszym niż obecnie korzystaniem z berlińskiego lotniska, odstrasza mnie m.in. katastrofalny stan nitki południowej DK18 (ok. 70 km drogi). Do tego dochodzi brak sensownej komunikacji kolejowej oraz dość cienki rozkład jazdy Polskiego Busa z Wrocławia do Berlina (przyjazd do Berlina o 4:15, 6:35 a później dopiero o 17:25).
gość_f958f 2015-08-27 11:48   
gość_f958f - Profil gość_f958f
Jestem z Bydgoszczy i też latam czasami z Berlina (podróż koleją 19,99e+3e).SXF trochę zdezelowane a Tegel może być,ale siatka połączeń+ceny (także wycieczek) powala Polskę na kolana!!
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy