Ryanair sprzeda udziały w Aer Lingusie do IAG

10 lipca 2015 17:40
1 komentarz
Ryanair poinformował dziś (10.7), że zgadza się na sprzedaż swoich udziałów w Aer Lingusie koncernowi International Airlines Group (IAG), w skład którego wchodzą linie British Airways, Iberia i Vueling.
Reklama
Aby warta łącznie niemal 1,4 mld euro transakcja mogła dojść do skutku, swoje akcje musiał jeszcze sprzedać Ryanair. Posiada on 29,82 proc. akcji i jest największym pojedynczym udziałowcem Aer Lingus. Linia kierowana przez Michaela O'Leary'ego skupowała udziały w irlandzkim rywalu do 2013 r., próbując przejąć tę spółkę. Transakcję te zablokowała jednak Komisja Europejska, która obawiała się monopolu Ryanaira w Irlandii.

Teraz Aer Lingusa chce przejąć koncern IAG. Na sprzedaż rządowych 25 proc. akcji zgodę wydały już władze Irlandii. Do przejęcia kontroli nad linią IAG potrzebował także udziałów Ryanaira bez których nie uzyskałby większościowego pakietu.

//www.pasazer.com/img/images/normal/aerlingus,eidve,a320,krk.jpg
Rada nadzorcza irlandzkiego Ryanaira zgodziła się na ofertę IAG i sprzeda 29,8 proc. udziałów w Aer Lingusie za 2,5 euro (ok. 10,5 zł) za akcję wraz z dywidendą wynoszącą 0,05 euro (ok. 0,20 zł) maksymalizując zyski dla swoich akcjonariuszy.

Sam rząd Irlandii wydał zgodę dopiero po tym, jak do propozycji IAG-u wprowadzono szereg zobowiązań. Nowy właściciel przez siedem lat nie może zmniejszyć liczby lotów pomiędzy Dublinem, Cork i Shannon a Londynem-Heathrow. Musi też utrzymać loty dalekodystansowe ze stolicy Irlandii pod marką Aer Lingus. Główna siedziba i marka Aer Lingus pozostaną w Irlandii.

- Wierzymy, że oferta IAG dla Aer Lingus jest jedyną rozsądną na obecnym rynku lotniczym dlatego planujemy ją zaakceptować zgodnie z najlepszym interesem akcjonariuszy Ryanair. Łączna wartość transakcji oznacza, że 9-letnia inwestycja Ryanaira w Aer Lingusa przyniesie także będzie niewielki zysk - powiedział Michael O'Leary, prezes Ryanaira.

//www.pasazer.com/img/images/normal/ryanair,b737800,lcj(pbozyk).jpg
Zgodę wyrazić musi jeszcze irlandzki parlament, ale teraz wydaje się to już wyłącznie formalnością. Według najnowszych doniesień prasowych Komisja Europejska także zgodziła się już zakup akcji.

To trzecia próba przejęcia Aer Lingus przez IAG. Poprzednie były odrzucane z uwagi na zbyt niską według właścicieli wycenę akcji irlandzkiej linii. Akcjonariusze Aer Lingusa mają czas do 16 lipca do godziny 17:00 czasu lokalnego na ostateczne zaakceptowanie oferty IAG.

Warto dodać, że jednym z udziałowców IAG-u jest Qatar Airways, tymczasem niewielki pakiet akcji w Aer Lingusie posiada bliskowschodni konkurent, linia Etihad Airways. Nie wiadomo co w tym wypadku zrobi arabski przewoźnik.

Fot. Piotr Bożyk

Ostatnie komentarze

marqoos_pl 2015-07-10 19:57   
marqoos_pl - Profil marqoos_pl
I bardzo dobrze! W końcu coś pozytywnego może zacznie się w aer fungusie... Niestety, pewno przez kilka początkowych lat związki zawodowe będą wszelkie zmiany blokować (jak zwykle), ale będzie szansa na poprawę za jakiś czas. Fajnie by też było, gdyby IAG wprowadziła Aviosy zamiast Gold Circle Club. Miejmy tylko nadzieję na poprawę. Zastanawia mnie jednak, co zrobi na przykład KLM, który swoje loty do AMS ma jako code-share obsługiwane przez EI. Kilku konkurentów BA latających z LHR/LGW też ma dostarczanych wielu pasażerów z DUB/ORK/SNN właśnie Aer Lingusem, więc będą się musieli z nimi dogadać. Hm... Pożyjemy... Zobaczymy...
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy