Kwietniowa korekta rozkładu jazdy pociągów

26 kwietnia 2015 07:00
1 komentarz
Od niedzieli (26.4) obowiązuje skorygowany rozkład jazdy pociągów w całej Polsce. Najważniejsze zmiany pojawią się na liniach łączących Warszawę z Łodzią oraz Poznań z Wrocławiem. Na utrudnienia muszą przygotować się pasażerowie podróżujący z Krakowa do Zakopanego i Przemyśla.
Reklama

Dolny Śląsk i Wielkopolska

W tych województwach podróżnych czeka najwięcej zmian. Wynikają one przede wszystkim z prac na linii Poznań - Wrocław, które wkraczają w ostatni etap. Wszyscy przewoźnicy kursujący między tymi miastami byli zmuszeni wprowadzić zmiany do swoich rozkładów.

I tak PKP Intercity zmienia przebieg pociągu TLK 61100/1 "Śnieżka" rel. Szklarska Poręba Górna - Warszawa Wschodnia. Kursować on będzie z pominięciem stacji Wrocław Główny i Wrocław Mikołajów. W stolicy Dolnego Śląska utrzymany będzie jedynie postój na przystanku osobowym Wrocław Nadodrze.

Z kolei lokalne oddziały Przewozów Regionalnych zmuszone były skrócić relację części pociągów lub zrewidować ilość ich zatrzymań we Wrocławiu. Ponadto, w dni robocze pociągi o nr 60537/6 rel. Wrocław Główny - Kluczbork i 67535/4 rel. Wrocław Główny - Ostrów Wielkopolski będą kursować w połączeniu. Rozdzielenie składów nastąpi na stacji Oleśnica.

Wielkopolski oddział Przewozów Regionalnych wydłuży z kolei relacje trzech pociągów z Poznania do Leszna. W nowym rozkładzie część kursów będzie się rozpoczynać i kończyć na stacji Poznań Antoninek, a nie jak obecnie - Poznań Główny.

Małopolska

To drugi region kraju, w którym pojawi się najwięcej zmian. Dotyczy to przede wszystkim składów poruszających się na linii Kraków - Medyka, gdzie również prowadzone są prace modernizacyjne na dużą skalę. Z tego względu niezbędne stało się wprowadzenie zastępczej komunikacji autobusowej dla następujących pociągów PKP Intercity:
  • IC 6302/3 "Dolnoślązak" rel. Wrocław Główny - Przemyśl Główny, zastępcza komunikacja autobusowa na odc. Kraków Główny - Przemyśl Główny od poniedziałku do piątku i w niedziele (w soboty - skład pojedzie w pełnej relacji);
  • IC 36102/3 "Lubomirski" rel. Przemyśl Główny - Wrocław Główny, na odc. Przemyśl Główny - Kraków Główny wprowadzona będzie zastępcza komunikacja autobusowa.
Z kolei Przewozy Regionalne niektóre kursy pociągów na odcinku Kraków Główny - Tarnów zastąpią autobusami. Będą one kursowały wedle specjalnego rozkładu jazdy, a do obsługi połączeń, w zależności od pory dnia, podstawiona będzie różna ilość wozów. Dokładne informacje na ten temat można znaleźć tutaj.

W samym Krakowie pomiędzy stacją główną a przystankiem Mydlniki prowadzona jest obecnie modernizacja jednego toru. Utrudni to funkcjonowanie komunikacji w kierunku Katowic, Oświęcimia i Częstochowy. Pociągi będą miały wydłużone czasy przejazdu i zmienione godziny odjazdów z niektórych stacji pośrednich.

Trwają także duże prace przy moście w Suchej Beskidzkiej oraz naprawy na odcinku Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona - Zakopane. W związku z tym zarówno PKP Intercity jak i Przewozy Regionalne zmuszone były do zawieszenia połączeń kolejowych na tym jednotorowym szlaku. W zamian zaoferują pasażerom zastępczą komunikację autobusową.

Podobne rozwiązania zostaną wprowadzone w ruchu osobowym między Tarnowem i Krynicą.

Śląskie i Świętokrzyskie

Zmiany pojawią się w sposobie realizacji połączeń z Kielc przez Sędziszów do Katowic. Tutaj, ze względu na zamknięcie jednotorowego szlaku na odc. Dąbrowa Górnicza Strzemieszyce - Sosnowiec Kazimierz, pociągi pojadą drogą okrężną przez Sławków i Sosnowiec Dańdówka. Do obsługi pomijanych w związku z tym przystanków skierowana zostanie komunikacja drogowa.

Podkarpacie i Lubelszczyzna

Od 1 maja br. na tory wyjedzie sezonowy pociąg REGIO z Rzeszowa do Zamościa, który kursować będzie w soboty i niedziele oraz święta. Na jego trasie znajdą się popularne miejscowości turystyczne na Roztoczu: Horyniec Zdrój, Bełżec, Susiec i Zwierzyniec.

Od 2 maja wznowiona zostaje komunikacja torowa na linii Jasło - Krosno - Zagórz.

Ponadto, między 8 maja a 13 czerwca 2015 r., ze względu na remont mostu na linii Przeworsk - Stalowa Wola Rozwadów, w miejsce pociągów pojawi się zastępcza komunikacja autobusowa, kursująca z pominięciem stacji Łętownia.

Podlasie, Warmia i Mazury

Przewozy Regionalne zwracają uwagę na zmiany w rozkładzie jazdy sezonowego i weekendowego pociągu "Białowieża" rel. Czeremcha/Hajnówka - Warszawa Wschodnia. Ze względu na majówkę będzie on kursował w inne niż zwykle dni. Korektom ulegną też godziny odjazdów i przyjazdów do stacji początkowych i pośrednich.

Zmiany rozkładowe dotyczyć też będą wybranych pociągów między Suwałkami a Białymstokiem.

Ze względu na lepsze skomunikowania oraz dostosowanie do aktualnych warunków szlakowych zdecydowano się na wprowadzenie korekt planów realizacji połączeń lokalnych przez węzeł w Iławie. W związku z tym trzeba zwracać szczególną uwagę na godziny odjazdów pociągów z tej stacji w kierunku Działdowa, Jabłonowa Pomorskiego, Malborka i Olsztyna.

Ze względu na lepsze dostosowanie rozkładu do potrzeb podróżnych oraz prace na linii Olsztyn - Szczytno oraz Olsztyn - Ełk (p. Pisz) wprowadzono zmiany godzin realizacji połączeń.

Pomorskie, Kujawsko-Pomorskie, Zachodniopomorskie


Na terenie Trójmiasta prowadzona jest dalsza modernizacja odcinka Gdańsk Wrzeszcz - Gdynia Chylonia. W związku z tym, część pociągów Przewozów Regionalnych pojedzie w skróconej relacji z/do Gdańska Głównego. Inne - kursować będą po torach SKM bez zatrzymania na stacjach pośrednich (oprócz przystanków: Gdańsk Wrzeszcz, Gdańsk Oliwa, Sopot, Gdynia Orłowo, Gdynia Główna Os.).

Na krótki okres 4 - 11 maja br. na odcinku Władysławowo - Hel wprowadzona zostanie autobusowa komunikacja zastępcza.

Ze względu na prace torowe w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku cześć składów z Bydgoszczy, Torunia i Olsztyna pojedzie w skróconej relacji do Poznania Głównego lub Gniezna.

Pojawią się także okresowe wyłączenia wybranych odcinków na linii Gdynia - Szczecin. Ze względu na to iż jest to linia jednotorowa, przewoźnicy przewiozą pasażerów autobusami.

Ponadto, ze względu na remont mostu kolejowego w Szczecinie, pociągi do Kostrzyna pojadą drogą okrężną przez Szczecin Dąbie. To wymusi wydłużenie przejazdu o ok. 20 min.

Przewozy Regionalne postanowiły także skorygować odjazdy i przyjazdy składów do stacji Port Lotniczy Szczecin Goleniów. Dzięki temu będą one lepiej dostosowane względem rozkładu lotów.

Pendolino zastąpi kolejne składy

PKP Intercity podało także, że od 26 kwietnia br. na polskie tory wyjadą kolejne pociągi Pendolino. Zastąpią one tradycyjne składy EIC na następujących połączeniach:
  • "Kaszub" i "Norwid" - z Trójmiasta do Krakowa Gł.;
  • "Ślęża" - z Warszawy Wschodniej do Wrocławia;
  • "Lajkonik" - z Warszawy Wschodniej do Krakowa Gł. (w niedziele).

Akcja informacyjna

Kolejarze w chwili wejścia w życie powyższych korekt a także przez kilka kolejnych dni prowadzić będą akcję informacyjną na większości dużych dworców w całym kraju. Mimo to, upraszają o indywidualne sprawdzanie przez podróżnych, czy zaplanowane połączenia będą realizowane w pierwotnym rozkładzie. Zestawienie wszystkich ważniejszych zmian można znaleźć zarówno na stronie PKP Intercity, jak również Przewozów Regionalnych w zakładce "W regionach". Aktualny rozkład jazdy można także śledzić tutaj.

Ostatnie komentarze

gość_4da16 2015-04-26 14:41   
gość_4da16 - Profil gość_4da16
Pociągi jadące między Wrocławiem, a Wałbrzychem/ Jelenią Górą/ Szklarską Porębą (TLK, PR, KD) mają ogólnie jechać około 20 minut dłużej, gdyż ze względu na te remonty mają jechać nie jak zawsze prosto na Grabiszyn, ale na zachód i dopiero przed A8 będą odbijać na południe. Niemniej jednak fajnie, że po tych remontach przejazd WRO-POZ będzie trwał prawie godzinę krócej ;)
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy