Wizy na całym świecie coraz rzadsze

25 lutego 2015 07:26
Niemal dwie trzecie wszystkich turystów na świecie potrzebowało w 2014 r. wizy, aby udać się do pożądanego kraju. To wciąż dużo, ale aż 15 pkt proc. mniej niż w 2008 r. Zniesienie wiz mogłoby przynieść miliardowe zyski.
Reklama
Jak wynika z raportu przygotowanego przez Światową Organizację Turystyki (UN WTO), w 2014 r. 62 proc. podróżnych na świecie musiało zdobyć wizę przed wylotem, by dostać się do kraju docelowego. Kolejne 16 proc. turystów mogło liczyć na wizę po przylocie do kraju docelowego, a 3 proc. mogło uzyskać wizę przez internet (e-wiza).

Oznacza to, że tylko 19 proc. podróżnych nie potrzebowało wizy.

Statystyki są wciąż bardzo słabe, ale uległy nieznacznej poprawie odkąd UN WTO gromadzi dane. W 2008 r. 77 proc. turystów potrzebowało wizy uzyskanej przed wylotem, a tylko 17 proc. podróżnych mogło swobodnie wjeżdżać do kraju docelowego.

Wiza po przylocie jest najczęstszą zmianą wprowadzaną przez kraje o restrykcyjnej polityce. Tylko nieznaczny odsetek państw zdecydował się w ciągu ostatnich 4 lat na zniesienie obowiązku wizowego.

- Ułatwienia wizowe są podstawą do stymulacji wzrostu gospodarczego i tworzenie miejsc pracy w turystyce. Choć wciąż pozostało wiele do zrobienia, cieszymy się, że coraz więcej rządów na całym świecie podejmuje wysiłki w tym kierunku - powiedział cytowany w komunikacie prasowym Taleb Rifai, sekretarz generalny UN WTO.

UN WTO ocenia, że dzięki złagodzeniu polityki i formalności wizowych same tylko kraje należące do G20 mogłyby pozyskać dodatkowe 122 mln turystów, co przyniosłoby ponad 200 mld dolarów dodatkowych przychodów z turystyki i dałoby 5 mln nowych miejsc pracy.

Jak wynika z raportu UN WTO, kraje rozwijające się prowadzą generalnie łagodniejszą politykę wizową niż kraje rozwinięte. Wskaźnik otwartości, wyliczany na podstawie liczby osób mogących podróżować do danego kraju bez wizy lub pozyskać wizę w prostszy sposób, wyniósł 32 dla krajów rozwijających się i 27 dla gospodarek rozwiniętych (im wyższy wskaźnik, tym lepiej).

Spośród regionów najbardziej otwarte dla turystów są kraje Azji i Oceanii (wskaźnik 42). Wśród subregionów liderami światowymi są: Afryka Wschodnia i Azja Południowo-Wschodnia (po 50), Oceania (43) i Karaiby (40). Unia Europejska uzyskała bardzo słaby wynik 23 punktów.

Wśród krajów najbardziej restrykcyjnych pod względem uzyskania wizy znalazł się m.in. Stany Zjednoczone, Algieria, Nigeria, Angola, Arabia Saudyjska, Liban, Indie, Chiny i Mjanma.

Z kolei najbardziej otwarte dla turystów są mikropaństwa na Oceanie Spokojnym. Wynik 100 (oznaczający, że nikt nie potrzebuje wizy do wjazdu na terytorium tych krajów) uzyskały: Wyspy Cooka, Mikronezja, Niue, a także karaibska Dominika. W czołówce są też Haiti (99), Specjalny Region Administracyjny Makau (85), Filipiny (84), Hong Kong, Mauritius i Gruzja (po 80), Wyspy Turks i Caicos (79), Fidżi (78) oraz Saint Kitts and Nevis (77).

Niemal wszystkie kraje w Europie uzyskały wynik w granicach 11-23 punktów. Jedynymi wyjątkami były bardziej restrykcyjna Białoruś (0-10) oraz bardziej otwarte Irlandia, Bośnia i Hercegowina, Serbia i Macedonia (24-39).

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy