lotnisko Poznań-Ławica będzie zamknięte w związku z remontem drogi startowej. Port lotniczy wydał oświadczenie tłumaczące proces inwestycyjny." />

Poznań: Lotnisko tłumaczy zamknięcie

Tomasz Wyszyński - Profil Tomasz Wyszyński
28 stycznia 2015 10:39
16 komentarzy
Od 21 września do 11 października br. lotnisko Poznań-Ławica będzie zamknięte w związku z remontem drogi startowej. Port lotniczy wydał oświadczenie tłumaczące proces inwestycyjny.
Reklama

Port Lotniczy Poznań-Ławica sfinalizował operacyjne aspekty modernizacji drogi startowej, niezbędnej ze względu na obecne parametry techniczne oraz wymogi ICAO (Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego). Prace budowlane potrwają od kwietnia do października br. Z powodów technicznych konieczne jest czasowe całodobowe wyłączenie drogi startowej z użytkowania, planowane na przełom września i października.

Inwestycja modernizacji drogi startowej, planowana od roku 2007 roku w ramach wieloletniego programu rozbudowy lotniska, ma na celu poprawę bezpieczeństwa wykonywania operacji lotniczych. Etapy przygotowań do realizacji objęły ocenę stanu technicznego na podstawie badań, prace koncepcyjne i projektowe. Termin uzależniony jest od zakresu prac budowlanych i wymogów technologicznych, a także warunków atmosferycznych, takich jak temperatura czy opady. Modernizacja potrwa od kwietnia do października 2015 roku, jednak największe nasilenie prac zaplanowane zostało na wczesną jesień. Oznacza to ograniczenia w obsłudze operacji lotniczych, w tym także całkowite wyłączenie drogi startowej z użytkowania, w harmonogramie prac przewidziane jest ono na okres od 21 września do 11 października br.

W miesiącach największego nasilenia ruchu pasażerskiego, tj. od połowy czerwca do końca sierpnia, realizowane będą prace poza obszarem drogi startowej, więc w tym czasie droga startowa będzie użytkowana standardowo. W pozostałym okresie modernizacji ograniczenia w użytkowaniu dotyczą pory nocnej. Obsługa ruchu pasażerskiego w czasie całkowitego wyłączenia drogi startowej zależy od przewoźników, którzy podejmują autonomiczne decyzje dotyczące organizacji operowania swoich samolotów.


Konieczność przeprowadzenia modernizacji w roku 2015 wynika z potwierdzonej badaniami degradacji nośności drogi startowej. Według obliczeń, stan obecny i dalsza eksploatacja nie pozwolą w bliskiej perspektywie 3-4 lat na obsługę operacji lotniczych wykonywanych przez najbardziej popularne samoloty Airbus A320 i Boeing 737. Efekt modernizacji, oprócz rozwiązania zdiagnozowanych problemów natury technicznej to zwiększenie bezpieczeństwa oraz komfortu użytkowania poprzez: przebudowę nawierzchni, budowę nowego systemu odwodnienia, budowę nowego oświetlenia nawigacyjnego (przygotowanie do wprowadzenia II kategorii instrumentalnego systemu lądowania), budowę systemu ostrzegania o oblodzeniu. Modernizacja umożliwi także obsługę samolotów o zwiększonej masie, nawet przy większej liczbie starów i lądowań. Inwestycja ta jest dofinansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach WRPO.

fot. AEROFOTO Kaczmarczyk
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
Reklama
Tagi
poznań

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_9eac8 2015-02-01 22:31   
gość_9eac8 - Profil gość_9eac8
wszystkie loty W6 z GDN przeniesione do BZG, wiec z POZ bedzie podobnie
gość_72176 2015-02-01 21:14   
gość_72176 - Profil gość_72176
W6 w czerwcu podczas zamknięcia pasa w GDN przetestuje współpracę z BZG i właśnie tam na te 3 tygodnie może zostać przeniesiona baza. Aczkolwiek nie jest to jeszcze pewne.
gość_9716b 2015-02-01 18:43   
gość_9716b - Profil gość_9716b
Jeden z samolotów Poznania będzie od maja obsługiwał kierunki z Luz, może jeden będzie tam nocował a zapowiadane na jesień są co najmniej 3-4 nowe kierunki z Luz przez Wizz'a?
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama