Kraków: Podsumowanie roku 2014 i plany na 2015 r.

19 stycznia 2015 20:15
34 komentarzy
2014 był rekordowym rokiem krakowskiego lotniska. Port przekroczył liczbę 3,8 mln obsłużonych pasażerów mimo prac inwestycyjnych prowadzonych w części pasażerskiej i operacyjnej. Lotnisko pozyskało również duże, prestiżowe linie, które w 2015 r. rozpoczną regularne loty ze stolicy Małopolski.
Reklama

Statystyki 2014 r.

W ubiegłym roku w Kraków Airport obsłużono 3 817 792 podróżnych, czyli o 5 proc. więcej niż rok wcześniej i odnotowano 35 560 operacji lotniczych, o 7 proc. mniej niż w roku 2013. Podobnie jak rok wcześniej, w 2014 r. zanotowano 11 rekordów miesięcznych (poza październikiem). Najwięcej pasażerów zostało odprawionych w sierpniu - prawie 400 tys. osób, a dobowy rekord odnotowano 2 września - 15 488 pasażerów.

//www.pasazer.com/img/images/normal/_MG_8859.JPG
- Niewiele zabrakło do przekroczenia bariery 4 mln w 2014 r., ale za to na pewno obiecujemy ponad 4 mln pasażerów w tym roku - powiedział Jan Pamuła, prezes krakowskiego lotniska.

W ubiegłym roku Kraków miał 66 regularnych połączeń z 62 portami w 20 krajach. Przewoźnicy uruchomili 8 nowych połączeń rozkładowych (Shannon i Gdańsk – Ryanair, Bruksela – Brussels Airlines, Barcelona El Prat – Vueling, Hamburg – easyJet, Split, Heringsdorf i Zielona Góra – Eurolot), a touroperatorzy dwie nowe trasy czarterowe (Bodrum i Lanzarote).

W 2014 r. najpopularniejsze kierunki z/do Krakowa to (podobnie jak rok wcześniej) to Londyn, Warszawa i Frankfurt, a w czarterach Antalya. Spośród nowych połączeń rozkładowych największą popularnością cieszył się Shannon (Ryanair), zaś wśród czarterów Bodrum.

//www.pasazer.com/img/images/normal/IMG_20150116_120853.jpg
W ubiegłym roku największymi przewoźnikami pod względem liczby obsłużonych pasażerów w Kraków Airport byli: Ryanair (niemal 1,7 mln obsłużonych pasażerów), easyJet (498 tys. pasażerów) i Lufthansa (453 tys. pasażerów). Największe wzrosty pod względem wielkości ruchu pasażerskiego odnotowano w przypadku następujących przewoźników: Lufthansa (+68 tys.), Norwegian (+47 tys.), easyJet (+41 tys.). W 2014 r. najczęściej pasażerowie korzystali z połączeń pomiędzy Krakowem a Wielką Brytanią, Niemcami i Włochami. Największe wzrosty ruchu pasażerskiego zanotowano w przypadku ruchu z/do Norwegii (+50 tys.), Szwajcarii (+49 tys.) i Polski (+38 tys.).

Tradycyjnie już największy udział w ruchu pasażerskim w Kraków Airport miały tanie linie – 66 proc. Przewoźnicy tradycyjni to 30 proc., zaś czartery 4 proc. W roku 2014 na krakowskim lotnisku operowało 15 przewoźników - 9 tradycyjnych i 6 linii niskokosztowych. Najczęściej wybierani przewoźnicy to Ryanair (wśród tanich linii), Lufthansa (przewoźnicy tradycyjni) i Travel Service (czartery).

Ruch pasażerski 2015

W roku 2015 operowanie z krakowskiego lotniska rozpoczną trzy duże linie lotnicze, oferujące dobry serwis dla biznesu oraz ciekawą ofertę tranzytową. Dla British Airways i Swiss International Air Lines będzie to powrót po kilkuletniej przerwie, dla KLM debiut. Uruchamiają one połączenia do Amsterdamu Schiphol (KLM, codziennie od 18 maja), największego europejskiego lotniska Londyn Heathrow (British Airways, 4 razy w tygodniu od 1 maja) i Zurychu (Swiss, 4 razy w tygodniu od 1 maja). Czwartą nowością są loty do Lyonu (easyJet, 3 razy w tygodniu, od 29 marca).

- Bardzo cieszymy się z powrotu tak prestiżowych linii jak British Airways i SWISS. Kolejną nowością będzie także holenderski KLM. Mam nadzieję, że uda się także sprowadzić Air France, z którym od pewnego czasu prowadzimy zaawansowane rozmowy - dodał Pamuła.

//www.pasazer.com/img/images/normal/krakow,grafika,media1.jpg
Nowe kierunki czarterowe to Comiso na Sycylii i Fuerteventura. Tradycyjnie do rozkładu letniego wrócą wakacyjne kierunki Ryanaira, m. in. Barcelona, Cagliari, Trapani, Eurolotu – Dubrownik i Split oraz Vuelinga – Barcelona El Prat.

W sezonie letnim Norwegian zwiększy częstotliwość lotów do dwóch miast – Kopenhagi (o dwa tygodniowo) i Bergen (o jeden).

Inwestycje

W 2014 r. zakończyły się prace przy budowie hotelu. Hilton Garden Inn od listopada przyjmuje gości. W części operacyjnej lotniska ukończono prace przy modernizacji dróg Alfa, Charlie, Golf, Juliett. Trwają roboty związane z wymianą nawierzchni na drogach Bravo i Fokstrot. Są one prowadzone etapowo, by możliwe było wykonywanie operacji lotniczych. Do końca roku wyremontowane zostaną wszystkie drogi kołowania.

//www.pasazer.com/img/images/normal/krakow,grafika,media3.jpg
W końcową fazę wkraczają prace przy rozbudowie płyty postojowej w części północno-wschodniej. Cztery nowe miejsca dla samolotów kodu C zostaną oddane do użytku latem. Już od kilku miesięcy funkcjonuje pierwsze z nowych miejsc postojowych przy budynku administracyjno-technicznym.

//www.pasazer.com/img/images/normal/krakow,grafika,media4.jpg
W lipcu 2015 r. rozpocznie funkcjonowanie nowa część terminala pasażerskiego. Do końca roku będą trwały prace modernizacyjne w obecnie działającym budynku.

//www.pasazer.com/img/images/normal/krakow,grafika,media2.jpg
W nowej części terminala na ukończeniu jest montaż systemu transportu i kontroli bagażu. Trwa montaż instalacji elektrycznej i klimatyzacyjnej. Gotowa jest konstrukcja kładki łączącej terminal z garażem wielopoziomowym i przystankiem kolejki. Gotowe są dwie z trzech wież przyrękawowych. Na ukończeniu jest szklana elewacja od strony płyty postojowej. Za kilka tygodni rozpocznie się montaż szklanej części pryzmatu na południowej elewacji budynku. Zostanie do tego wykorzystane prawie pół hektara szkła. Zdjęcia z budowy dostępne w naszym artykule "Fotorelacja z budowy nowego terminala w Krakowie".

W lipcu oprócz nowej części terminala będzie gotowy przebudowany wewnętrzny układ komunikacyjny, kładka i przystanek kolejki. Rozbudowany i przebudowany wewnętrzny układ komunikacyjny pozwoli na zwiększenie płynności ruchu pojazdów na terenie lotniska W ramach przebudowy układu komunikacyjnego powstanie główny wjazd na teren portu z kierunku wschodniego ze skrzyżowania z drogą wojewódzką 774 z założoną segregacją pojazdów.

//www.pasazer.com/img/images/normal/krakow,airport,konfa,krk.jpg
Bezpośrednio przed terminalem zaprojektowano pasy do przejazdu i postoju dla taksówek, autobusów i mikrobusów komunikacji zbiorowej oraz autokarów turystycznych. Kolejny pas przewidziano dla samochodów osobowych z przeznaczeniem na postój krótkoterminowy. Pasażerowie chcący zaparkować w garażu wielopoziomowym będą kierowani na dwupasmową jezdnię dla przejazdu tranzytowego.

W nowym budynku terminala znajdą się m.in. sala odbioru bagażu, stanowiska kontroli bezpieczeństwa i poczekalnie odlotowe. Pasażerowie będą mogli skorzystać ze stanowisk do samodzielnej odprawy biletowej, szybkiej odprawy (fast line), nowego salonu Business Lounge, nowej restauracji, dwóch sklepów wolnocłowych, pokoi rodzinnych i placu zabaw. Docelowo (do końca roku) w terminalu będzie działać nowoczesny kompleks VIP i General Aviation (ponad 1000 m2 z indywidualnym ciągiem kontroli bezpieczeństwa, z dostępem do części handlowej), czytelnie - miejsca do relaksu z możliwością skorzystania z e-booków, czasopism i książek oraz Centrum Edukacji Lotniczej, w którym każdy będzie mógł poznać, w sposób bardzo ciekawy i przystępny, tajniki lotnictwa cywilnego.

Wiosną zostanie ogłoszony przetarg na budowę nowego parkingu na 860 miejsc. Wtedy także zapadnie decyzja dotycząca budowy nowej drogi startowej lub remontu obecnej.

Grafika Kraków Airport
Fot. Piotr Bożyk

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
pede 2015-02-28 12:56   
pede - Profil pede
Potwierdzam.
coby 2015-02-28 12:36   
coby - Profil coby
Podobno potwierdzone ciekawe jaki będzie układ nowego pasa, ale trochę poczekamy bo będzie to droga przez mękę :p
Kelo 2015-02-28 11:41   
Kelo - Profil Kelo
Stary pas przy opcji z "ewentualnym nowym" (jeszcze sprzętu na budowie nie widzę to bez hurraoptymizmu :P) wyczytałem, że pójdzie jako płyta postojowa, gdyby była potrzeba dodatkowych miejsc np. przekierowania. Ciekawe ile na nim maszyn by się zmieściło na oko z 50 kodu C :) Dziwne, że tą informacje rzekomo podała gmina Zabierzów, czyli de facto największy przeciwnik inwestycji... o ile to nie ściema ?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy