Balice zanotowały 147 mln zysku netto w 2023 roku

19 czerwca 2024 15:28
3 komentarze
Krakowskie lotnisko zanotowało 147 mln zysku netto w 2023 roku.
Reklama
Wczoraj (18.06) Zwyczajne Zgromadzenie Wspólników zatwierdziło roczne sprawozdanie finansowe Portu Lotniczego Kraków-Balice. W ubiegłym roku krakowskie lotnisko obsłużyło 9,4 mln pasażerów, co przełożyło się na uzyskanie najlepszych wyników finansowych w historii portu. Łącznie przychody wyniosły 443,6 mln zł i były wyższe od najlepszego pod tym względem roku 2022 o blisko 29 proc. Osiągnięty zysk netto w wysokości 147,6 mln zł był wyższy od najwyższego w historii lotniska aż o 39 proc. Wynik EBITDA, wynosi 220,4 mln zł.

Należy podkreślić, że mimo nadal niestabilnej sytuacji geopolitycznej oddziałującej na branżę lotniczą spółka osiągnęła również wysokie wskaźniki rentowności, w tym jakże ważny dla właścicieli wskaźnik rentowności kapitału własnego ROE który wzrósł z 11 proc. w roku 2022 do ponad 13 proc. w roku 2023.

Również bieżący rok zapowiada się dla krakowskiego lotniska bardzo dobrze. Po 5 miesiącach tego roku uzyskane przychody wyniosły 216,1 mln zł a zysk netto 85 mln zł, czyli podobnie a nawet więcej niż wyniki uzyskiwane w poprzednich latach za cały rok. Zatwierdzony budżet zakładał, że lotnisko w tym roku obsłuży 10 mln pasażerów, przekroczy 500 mln zł przychodów oraz osiągnie rekordowy wynik netto ponad 150 mln zł. Ruch pasażerski w pierwszych pięciu miesiącach 2024 roku już przekracza prognozowane liczby na ten okres.

W maju br. udało się osiągnąć to co jeszcze niedawno wydawało się trudne do wyobrażenia, tj. obsłużenie ponad 1 mln pasażerów w jednym miesiącu co oznacza, że na koniec roku planowane przychody jak i wyniki powinny stać się jeszcze lepsze. Bardzo dobre wyniki finansowe roku ubiegłego oraz kontynuacja dobrej passy w roku bieżącym jak również brak zadłużenia oraz skumulowane rekordowym poziomie środki własne pozwalają optymistycznie patrzeć w zdolność spółki do kontynuowania realizacji Planu Inwestycyjnego w najbliższych latach przy założeniu 3 miliardów na cele inwestycyjne lotniska.

Lotnisko realizuje inwestycje ujęte w Planie Generalnym lotniska Kraków-Balice. W ramach tych działań rozbudowana została płyta postojowa dla samolotów w części zachodniej krakowskiego lotniska. Wciąż jedną z kluczowych inwestycji zaplanowanych w Planie Generalnym pozostaje procedowana obecnie w RDOŚ decyzja o budowie NDS. Mając na uwagę także wojskową funkcję lotniska, to jeden z filarów bezpieczeństwa regionu.

Złożone zostały wszystkie wymagane dokumenty uzupełniające treści raportu i spółka czeka na decyzję RDOŚ-Kielce. Trwają zaawansowane prace przy budowie nowego terminala cargo oraz obiektów i infrastruktury towarzyszącej na terenie Kraków Airport. Trwa odbiór budowlany nowej stacji transformatorowej ST-10 BIS, wyposażonej w nowoczesne rozwiązania technologiczne. Obecnie trwa także aktualizacja projektu na wybór wykonawcy przy rozbudowie i budowie terminala pasażerskiego.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
mflyer 2024-06-20 12:53   
mflyer - Profil mflyer
JackStrong: w stronę w którą została rozbudowana płyta postojowa nie ma żadnych przeszkód do zaczęcia prac. Po co czekać na burzenie cargo? Niestety Kraków jak zwykle opóźniony inwestycyjnie, szkoda że budowa/rozbudowa lotniska w ogóle nie nadąża za rosnącym ruchem pasażerskim, brak perspektywicznego planowania.
JackStrong 2024-06-20 01:18   
JackStrong - Profil JackStrong
Jak skończy się budowa nowego terminala cargo, bo wtedy można będzie wyburzyć stare cargo i zacząć rozbudowę terminala
mflyer 2024-06-19 17:19   
mflyer - Profil mflyer
Kiedy wreszcie zacznie się rozbudowa terminala pasażerskiego?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy