Fotorelacja z budowy nowego terminala w Krakowie

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
19 stycznia 2015 17:07
26 komentarzy
W lipcu tego roku pasażerowie odlatujący z Kraków Airport skorzystają z zupełnie nowego terminala. Redakcja Pasazer.com miała okazję przyjrzeć się jego budowie, która wkracza już w ostatni etap. Zapraszamy na fotorelację!
Reklama
Wykonawcą nowego terminala, przebudowy obecnie istniejącego oraz modernizacji wewnętrznego układu komunikacyjnego lotniska jest firma Astaldi S.p.A.Wartość prac wynosi 368,88 mln zł brutto. Inwestycja jest współfinansowana ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (nowy terminal) oraz z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 (układ komunikacyjny i kładka łącząca terminal z parkingiem wielopoziomowym, hotelem i przystankiem kolejki). Zakończenie prac przewidziano na połowę tego roku.

//www.pasazer.com/img/images/normal/krakow,airport,budowa,pbozyk%20(26).jpg
Po rozbudowie terminal pasażerski będzie miał przepustowość do 8 mln pasażerów rocznie, co przekłada się na po 1800 osób odlatujących i przylatujących na godzinę, co znacznie poprawi komfort podróży pasażerom korzystającym z lotniska.

Rozbudowa budynku została zaprojektowana tak, aby w pełni zintegrować nową część obiektu z częścią już istniejącą i stworzyć obiekt o jednolitej strukturze przestrzenno-funkcjonalnej. Znakiem identyfikującym krakowskie lotnisko stanie się nowa frontowa część terminalu w formie szklanego odwróconego pryzmatu. Ta bryła i mocno wychylona od pionu elewacja to elementy, które dodadzą budynkowi dynamizmu i ekspresji.

//www.pasazer.com/img/images/normal/krakow,airport,budowa,pbozyk%20(1).jpg
Pasażerowie będą mieli do dyspozycji nową strefę odpraw biletowo-bagażowych, która została zaprojektowana na poziomie 0, częściowo jako adaptacja istniejącej części terminalu (obecna hala odbioru bagażu), a częściowo jako nowa przestrzeń.

//www.pasazer.com/img/images/normal/krakow,airport,budowa,pbozyk%20(3).JPG
Układ tej strefy ułatwi orientację osobom poszukujących właściwych stanowisk odprawy. Łącznie zaprojektowano 34 stanowiska odpraw (check-in) oraz stanowisko odpraw bagażu ponadgabarytowego i stanowisko odprawy VIP.

//www.pasazer.com/img/images/normal/krakow,airport,budowa,pbozyk%20(23).jpg
W nowym obiekcie znajdą się także ambulatorium, punkty pierwszej pomocy, pomieszczenia dla rodziców z małymi dziećmi, sklepy, punkty usługowe, restauracje. Powstaną nowe salony Business Lounge oraz kompleks VIP/GA, w którym będą obsługiwane delegacje rządowe, klienci komercyjni i ruch General Aviation.

//www.pasazer.com/img/images/normal/krakow,airport,budowa,pbozyk%20(24).jpg
Pasażerowie przylatujący będą mieli do dyspozycji nową, przestronną salę odbioru bagażu rejestrowanego, która została zaprojektowana na poziomie 0, w nowej, wschodniej części terminalu.

//www.pasazer.com/img/images/normal/krakow,airport,budowa,pbozyk%20(2).JPG
//www.pasazer.com/img/images/normal/krakow,airport,budowa,pbozyk%20(6).jpg
//www.pasazer.com/img/images/normal/krakow,airport,budowa,pbozyk%20(8).jpg
Na poziomie pierwszego piętra zaprojektowano scentralizowaną strefę kontroli bezpieczeństwa pasażerów i bagażu podręcznego dla wszystkich kierunków. Przyjęte rozwiązania pozwolą na skrócenie czasu oczekiwania pasażerów na kontrolę.

//www.pasazer.com/img/images/normal/krakow,airport,budowa,pbozyk%20(14).jpg
Po rozbudowie w terminalu będzie docelowo 18 bramek (gate). Część strefy przedodlotowej (poziom +1) powstanie w istniejących poczekalniach.

//www.pasazer.com/img/images/normal/krakow,airport,budowa,pbozyk%20(17).jpg
Dodatkowo powstaną nowe poczekalnie, które będą połączone przejściami nadziemnymi z trzema wieżami przyrękawowymi. Początkowo zamontowane zostaną dwa rękawy do obsługi samolotów, docelowo może ich być pięć.

//www.pasazer.com/img/images/normal/krakow,airport,budowa,pbozyk%20(19).jpg
//www.pasazer.com/img/images/normal/krakow,airport,budowa,pbozyk%20(21).jpg
//www.pasazer.com/img/images/normal/krakow,airport,budowa,pbozyk%20(22).jpg
W nowej części terminala na ukończeniu jest montaż systemu transportu i kontroli bagażu oraz trwa montaż instalacji elektrycznej i klimatyzacyjnej.

//www.pasazer.com/img/images/normal/krakow,airport,budowa,pbozyk%20(11).jpg
//www.pasazer.com/img/images/normal/krakow,airport,budowa,pbozyk%20(12).jpg
//www.pasazer.com/img/images/normal/krakow,airport,budowa,pbozyk%20(13).jpg
Rozbudowany i przebudowany obiekt terminalu pasażerskiego będzie w pełni przystosowany do obsługi pasażerów niepełnosprawnych, w szczególności osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

//www.pasazer.com/img/images/normal/krakow,airport,budowa,pbozyk%20(28).jpg
Gotowa jest także konstrukcja kładki łączącej terminal z parkingiem wielopoziomowym i przystankiem kolei, która połączy lotnisko z miastem.

//www.pasazer.com/img/images/normal/krakow,airport,budowa,pbozyk%20(27).jpg
//www.pasazer.com/img/images/normal/krakow,airport,budowa,pbozyk%20(4).JPG
Łączna powierzchnia użytkowa nowego budynku terminalu wzrośnie z obecnych 15 tys. mkw do ponad 56 tys. mkw. Budynek będzie miał ponad 250 m długości (obecnie 128 m). Wysokość w najwyższym punkcie osiągnie ponad 24 m.

Piotr Bożyk
Fot. Piotr Bożyk Lumix-em FZ1000 od Panasonic Polska

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_974b6 2015-01-25 00:33   
gość_974b6 - Profil gość_974b6
I tak wolę ten "kurnik" niż taką szopę zabitą dechami jak GDN czy norę jak WRO gdzie nawet taki Easyjet nie chce latać. Nie mówiąc już o BA czy Swiss lub KLM ;) Pozdrawiam idiotów wiecznie krytykujących lotnisko w Krakowie, zazdrość was zżera, że miasto i lotnisko ma potencjał i miasto jest rozpoznawalne na świecie czego nie można powiedzieć o Gdańsku czy Wrocławiu ;)
gość_dcea1 2015-01-24 19:06   
gość_dcea1 - Profil gość_dcea1
No tak robią co mogą bo nieopodal konkurencja ma lotnisko jak marzenie z najdłuzszym pasem w polsce oczywiście po WAW więc tylko kwestią czasu jest jak sie to wszystko posypie i co mądrzejsi wyniosą swoje loty do KTW lub RZE - ale wtedy bedzie lament. Nic straconego zostanie Wam biznes z awionetkami - chyba o to chodziło nie??? : )
gość_1db8f 2015-01-24 17:41   
gość_1db8f - Profil gość_1db8f
no moze i zamkna ten kurnik terminal 2 jest taki duzy ze jak by byly dwa samoloty do odprawy to ludzie czekali by na zewnatrz wstyd, juz lepiej wyglada ten kurnik modlin
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy