×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Fotorelacja z budowy nowego terminala w Krakowie


W lipcu tego roku pasażerowie odlatujący z Kraków Airport skorzystają z zupełnie nowego terminala. Redakcja Pasazer.com miała okazję przyjrzeć się jego budowie, która wkracza już w ostatni etap. Zapraszamy na fotorelację!


Wykonawcą nowego terminala, przebudowy obecnie istniejącego oraz modernizacji wewnętrznego układu komunikacyjnego lotniska jest firma Astaldi S.p.A.Wartość prac wynosi 368,88 mln zł brutto. Inwestycja jest współfinansowana ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (nowy terminal) oraz z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 (układ komunikacyjny i kładka łącząca terminal z parkingiem wielopoziomowym, hotelem i przystankiem kolejki). Zakończenie prac przewidziano na połowę tego roku.

//www.pasazer.com/img/images/normal/krakow,airport,budowa,pbozyk%20(26).jpg
Po rozbudowie terminal pasażerski będzie miał przepustowość do 8 mln pasażerów rocznie, co przekłada się na po 1800 osób odlatujących i przylatujących na godzinę, co znacznie poprawi komfort podróży pasażerom korzystającym z lotniska.

Rozbudowa budynku została zaprojektowana tak, aby w pełni zintegrować nową część obiektu z częścią już istniejącą i stworzyć obiekt o jednolitej strukturze przestrzenno-funkcjonalnej. Znakiem identyfikującym krakowskie lotnisko stanie się nowa frontowa część terminalu w formie szklanego odwróconego pryzmatu. Ta bryła i mocno wychylona od pionu elewacja to elementy, które dodadzą budynkowi dynamizmu i ekspresji.

//www.pasazer.com/img/images/normal/krakow,airport,budowa,pbozyk%20(1).jpg
Pasażerowie będą mieli do dyspozycji nową strefę odpraw biletowo-bagażowych, która została zaprojektowana na poziomie 0, częściowo jako adaptacja istniejącej części terminalu (obecna hala odbioru bagażu), a częściowo jako nowa przestrzeń.

//www.pasazer.com/img/images/normal/krakow,airport,budowa,pbozyk%20(3).JPG
Układ tej strefy ułatwi orientację osobom poszukujących właściwych stanowisk odprawy. Łącznie zaprojektowano 34 stanowiska odpraw (check-in) oraz stanowisko odpraw bagażu ponadgabarytowego i stanowisko odprawy VIP.

//www.pasazer.com/img/images/normal/krakow,airport,budowa,pbozyk%20(23).jpg
W nowym obiekcie znajdą się także ambulatorium, punkty pierwszej pomocy, pomieszczenia dla rodziców z małymi dziećmi, sklepy, punkty usługowe, restauracje. Powstaną nowe salony Business Lounge oraz kompleks VIP/GA, w którym będą obsługiwane delegacje rządowe, klienci komercyjni i ruch General Aviation.

//www.pasazer.com/img/images/normal/krakow,airport,budowa,pbozyk%20(24).jpg
Pasażerowie przylatujący będą mieli do dyspozycji nową, przestronną salę odbioru bagażu rejestrowanego, która została zaprojektowana na poziomie 0, w nowej, wschodniej części terminalu.

//www.pasazer.com/img/images/normal/krakow,airport,budowa,pbozyk%20(2).JPG
//www.pasazer.com/img/images/normal/krakow,airport,budowa,pbozyk%20(6).jpg
//www.pasazer.com/img/images/normal/krakow,airport,budowa,pbozyk%20(8).jpg
Na poziomie pierwszego piętra zaprojektowano scentralizowaną strefę kontroli bezpieczeństwa pasażerów i bagażu podręcznego dla wszystkich kierunków. Przyjęte rozwiązania pozwolą na skrócenie czasu oczekiwania pasażerów na kontrolę.

//www.pasazer.com/img/images/normal/krakow,airport,budowa,pbozyk%20(14).jpg
Po rozbudowie w terminalu będzie docelowo 18 bramek (gate). Część strefy przedodlotowej (poziom +1) powstanie w istniejących poczekalniach.

//www.pasazer.com/img/images/normal/krakow,airport,budowa,pbozyk%20(17).jpg
Dodatkowo powstaną nowe poczekalnie, które będą połączone przejściami nadziemnymi z trzema wieżami przyrękawowymi. Początkowo zamontowane zostaną dwa rękawy do obsługi samolotów, docelowo może ich być pięć.

//www.pasazer.com/img/images/normal/krakow,airport,budowa,pbozyk%20(19).jpg
//www.pasazer.com/img/images/normal/krakow,airport,budowa,pbozyk%20(21).jpg
//www.pasazer.com/img/images/normal/krakow,airport,budowa,pbozyk%20(22).jpg
W nowej części terminala na ukończeniu jest montaż systemu transportu i kontroli bagażu oraz trwa montaż instalacji elektrycznej i klimatyzacyjnej.

//www.pasazer.com/img/images/normal/krakow,airport,budowa,pbozyk%20(11).jpg
//www.pasazer.com/img/images/normal/krakow,airport,budowa,pbozyk%20(12).jpg
//www.pasazer.com/img/images/normal/krakow,airport,budowa,pbozyk%20(13).jpg
Rozbudowany i przebudowany obiekt terminalu pasażerskiego będzie w pełni przystosowany do obsługi pasażerów niepełnosprawnych, w szczególności osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

//www.pasazer.com/img/images/normal/krakow,airport,budowa,pbozyk%20(28).jpg
Gotowa jest także konstrukcja kładki łączącej terminal z parkingiem wielopoziomowym i przystankiem kolei, która połączy lotnisko z miastem.

//www.pasazer.com/img/images/normal/krakow,airport,budowa,pbozyk%20(27).jpg
//www.pasazer.com/img/images/normal/krakow,airport,budowa,pbozyk%20(4).JPG
Łączna powierzchnia użytkowa nowego budynku terminalu wzrośnie z obecnych 15 tys. mkw do ponad 56 tys. mkw. Budynek będzie miał ponad 250 m długości (obecnie 128 m). Wysokość w najwyższym punkcie osiągnie ponad 24 m.

Piotr Bożyk
Fot. Piotr Bożyk Lumix-em FZ1000 od Panasonic Polskagość_d88a6 - Profil
gość_d88a6
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie