Norwegian: 24 mln pasażerów w 2014 r.

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
09 stycznia 2015 09:41
Linia Norwegian przewiozła w ubiegłym roku 24 mln pasażerów. To prawie 16-proc. wzrost w stosunku do 2013 r. Średnie wypełnienie wzrosło o 3 pkt proc., a od początku działalności linia przewiozła już 130 mln osób.
Reklama

W 2014 r. Norwegian przewiózł 23,98 mln pasażerów. To o 15,9 proc. więcej niż rok wcześniej. Średnie wypełnienie wyniosło 80,9 proc., a 79 proc. pasażerów kupiło bilety przez Internet.

W grudniu ubiegłego roku Norwegian obsłużył ponad 1,6 mln podróżnych (wzrost o 2 proc.) przy średnim wypełnieniu wynoszącym 81,3 proc. W tym miesiącu odbyło się 99,6 proc. zaplanowanych lotów, a 75,2 proc. wykonanych zostało o czasie.

- Pozyskaliśmy rosnącą liczbę nowych pasażerów, w tym także na rynkach poza Skandynawią. Wiele osób po raz pierwszy spróbowało Norwegiana, polubiło naszą ofertę i powróciło w trakcie następnej podróży. Dzięki temu jesteśmy lepiej przygotowani na międzynarodową konkurencję. Anglia, Stany Zjednoczone i Hiszpania to przykłady rynków z dużymi wolumenami pasażerów gdzie wzrost napędza konkurencyjność, która z kolei zapewnia miejsca pracy w Norwegianie - powiedział cytowany w komunikacie prasowym Bjorn Kjos, dyrektor wykonawczy Norwegiana.

W grudniu ub.r. w porównaniu do grudnia 2013 r. nieco spadły yieldy (o 2 proc.), za to poprawił się przychód z oferowanego pasażerokilometra (również o 2 proc.).

Linia straciła jednak już ok. 509 mln koron norweskich (ok. 240 mln zł) w związku z kontraktami hedgingowymi na paliwo na kolejne kwartały. Podobnie jak wielu innych przewoźników Norwegian chciał zabezpieczyć się dzięki kontraktom długoterminowym przed wzrostami cen ropy, nie przewidział jednak tego, że ta będzie wyraźnie tanieć.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama