Europejska branża protestuje przeciwko podwyżkom w Niemczech

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
12 grudnia 2014 06:13
Opłaty za usługi kontroli ruchu lotniczego w Niemczech mają podrożeć od nowego roku o 16,6 proc. To oburzająca i nieuzasadniona podwyżka - przekonują przedstawiciele różnych organizacji branżowych w Europie.
Reklama

Wspólny list protestacyjny wystosowały: Stowarzyszenie Europejskich Przewoźników Regionalnych (ERA), Stowarzyszenie Międzynarodowych Przewoźników Lotniczych (IACA), Europejskie Stowarzyszenie Niskokosztowych Linii Lotniczych (ELFAA), Europejskie Stowarzyszenie Lotnictwa Biznesowego (EBAA) i Stowarzyszenie Europejskich Linii Lotniczych (AEA).

Organizacje wzywają do interwencji instytucje Unii Europejskiej z Komisją Europejską na czele. Podkreślają, że planowana podwyżka jest działaniem sprzecznym z celami Europejskiego Wspólnego Nieba, a podwyżka jest 40-krotnie wyższa niż stopa inflacji w strefie euro.

- Ta podwyżka wyśmiewa cele Komisji Europejskiej, do których należy kontrola wzrostu stawek za kontrolę ruchu lotniczego dzięki planowaniu działań. To jasny przykład monopolistycznego dostawcy usług nadużywającego swojej pozycji. Linie lotnicze - a w efekcie pasażerowie - będą musieli ponieść koszty tej podwyżki bez jakiejkolwiek poprawy jakości usług ze strony niemieckich kontrolerów ruchu lotniczego - brzmi stanowisko protestujących organizacji.

Stawka jednostkowa opłaty nawigacyjnej w Niemczech już należy do najwyższych wśród państw członkowskich UE. W grudniu wynosi 77,47 euro. Więcej przewoźnicy płacą tylko w Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Włoszech. Najtańsze są Łotwa, Malta i Gruzja, gdzie stawka jednostkowa wynosi poniżej 30 euro. W Polsce stawka wynosi 35,17 euro i również należy do bardzo niskich.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama