Połowa Słowaków pojedzie koleją za darmo

12 listopada 2014 15:07
Od 17 listopada niemal połowa Słowaków będzie mogła jeździć koleją w tym kraju za darmo. Rządowy program to element pakietu stymulującego gospodarkę. Poza ponad 2 milionami Słowaków obejmie także wszystkich studentów do 26 roku życia z całej Unii Europejskiej.
Reklama
Jak informuje "Railway Gazette", rządowy program wsparcia mobilności kolejowej obejmie dokładnie 46 proc. populacji Słowacji. Za darmo podróżować będą dzieci do 15 roku życia, uczniowie i studenci dzienni w wieku 16-26 lat, emeryci, wdowy i wdowcy oraz niepełnosprawni w wieku powyżej 62 lat.


Darmowe przejazdy będą obowiązywały w drugiej klasie na wszystkich subsydiowanych przez państwo połączeniach narodowego przewoźnika ZSSK, a także na obsługiwanej przez prywatną czeską linię RegioJet trasie Bratysława-Komarno.

Bezpłatnie będą mogli podróżować także studenci do 26 roku życia oraz emeryci powyżej 62 roku życia ze wszystkich krajów UE.

Cały program stymulujący słowacką gospodarkę ma kosztować 250 mln euro. Na same darmowe przejazdy kolejowe dla niemal połowy Słowaków rząd przeznaczył ok. 13 mln euro. Oznacza to, że subsydia do połączeń kolejowych obsługiwanych w ramach służby publicznej wzrosną w przyszłym roku z obecnych 205 mln euro do 218 mln euro.

Od 1 stycznia 2015 r. wzrosną także ulgi dla pasażerów podróżujących regularnie na tej samej trasie.

Za darmo nie będzie można podróżować jedynie w szybkich pociągach Bratysława-Żilina-Koszyce, które od 2011 r. nie otrzymują dotacji od państwa. "Railway Gazette" przypomina jednak, że na tej trasie od grudnia pojawi się konkurencja dla ZSSK - wejdą na nią czeskie spółki RegioJet oraz LeoExpress.

ZSSK oczekują zwiększonego ruchu związanego z darmowymi podróżami, więc od grudnia wprowadzone zostaną łącznie 103 nowe połączenia, w tym nowe pociągi niższej kategorii z Bratysławy do Koszyc.

Wprowadzenie darmowych przejazdów krytykuje opozycja oraz stowarzyszenia przewoźników autobusowych. Ci ostatni podkreślają, że na zmianie ucierpią pasażerowie z regionów pozbawionych dobrego dostępu do kolei.\

fot. Phil Richards

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy