Rusza budowa nowego pirsu w Rydze

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
07 listopada 2014 10:56
Ruszyła budowa nowego pirsu terminala na lotnisku w Rydze - największym w krajach bałtyckich. Inwestycja pozwoli zwiększyć przepustowość i jest pierwszym etapem rozbudowy portu lotniczego.
Reklama

Lotnisko w Rydze w ubiegłym roku obsłużyło niemal 4,8 mln pasażerów, podczas gdy nominalna przepustowość terminala wynosi tylko 3,5 mln podróżnych. Choć możliwe jest obsłużenie ok. 5,1 mln pasażerów, komfort będzie wtedy znacznie niższy. Zgodnie z obecnymi prognozami, taki ruch w Rydze zostanie odnotowany najpóźniej w 2017 r.

Nowy pirs powstanie po północnej stronie istniejącego terminala. Będzie składał się z przejściowej galerii (dostępnej jedynie po kontroli bezpieczeństwa, czyli bez stanowisk check-in) oraz właściwego pirsu. Trwają analizy, czy w związku z otwarciem nowego pirsu przeniesione zostaną stanowiska kontroli paszportowej oraz business lounge dla pasażerów non-Schengen. Powstanie 7 nowych stanowisk postojowych wyposażonych w rękawy dla samolotów kodu C. Trzy z nich będą mogły zostać zamiennie wykorzystane dla dwóch większych samolotów kategorii D.


Wykonawcą inwestycji jest łotewska firma Skonto Buve, która poza wieloma projektami w kraju zajmowała się również rozbudową lotniska w Trondheim w Norwegii.

Nowy pirs będzie przeznaczony do obsługi lotów non-Schengen. Tego typu połączenia stanowią dużą część siatki połączeń z Rygi, a dwa najpopularniejsze kierunki z tego miasta to znajdujące się poza tą strefą Londyn oraz Moskwa.

W kolejnych etapach rozbudowy ryskiego lotniska planowane są: nowa część land-side terminalu ze stanowiskami check-in i sortownią bagażu, kolejny pirs na północ, nowy parking oraz hotel przy lotnisku. W ostatnich miesiącach w Rydze zmodernizowane zostały drogi kołowania oraz droga startowa, powstały płyty do odladzania oraz nowa baza paliwowa wraz z systemem dystrybucji rurami na stanowiska postojowe.

fot. Dominik Sipinski
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama