×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Rusza budowa nowego pirsu w Rydze


Ruszyła budowa nowego pirsu terminala na lotnisku w Rydze - największym w krajach bałtyckich. Inwestycja pozwoli zwiększyć przepustowość i jest pierwszym etapem rozbudowy portu lotniczego.


Lotnisko w Rydze w ubiegłym roku obsłużyło niemal 4,8 mln pasażerów, podczas gdy nominalna przepustowość terminala wynosi tylko 3,5 mln podróżnych. Choć możliwe jest obsłużenie ok. 5,1 mln pasażerów, komfort będzie wtedy znacznie niższy. Zgodnie z obecnymi prognozami, taki ruch w Rydze zostanie odnotowany najpóźniej w 2017 r. 

Nowy pirs powstanie po północnej stronie istniejącego terminala. Będzie składał się z przejściowej galerii (dostępnej jedynie po kontroli bezpieczeństwa, czyli bez stanowisk check-in) oraz właściwego pirsu. Trwają analizy, czy w związku z otwarciem nowego pirsu przeniesione zostaną stanowiska kontroli paszportowej oraz business lounge dla pasażerów non-Schengen. Powstanie 7 nowych stanowisk postojowych wyposażonych w rękawy dla samolotów kodu C. Trzy z nich będą mogły zostać zamiennie wykorzystane dla dwóch większych samolotów kategorii D. 


Wykonawcą inwestycji jest łotewska firma Skonto Buve, która poza wieloma projektami w kraju zajmowała się również rozbudową lotniska w Trondheim w Norwegii. 

Nowy pirs będzie przeznaczony do obsługi lotów non-Schengen. Tego typu połączenia stanowią dużą część siatki połączeń z Rygi, a dwa najpopularniejsze kierunki z tego miasta to znajdujące się poza tą strefą Londyn oraz Moskwa. 

W kolejnych etapach rozbudowy ryskiego lotniska planowane są: nowa część land-side terminalu ze stanowiskami check-in i sortownią bagażu, kolejny pirs na północ, nowy parking oraz hotel przy lotnisku. W ostatnich miesiącach w Rydze zmodernizowane zostały drogi kołowania oraz droga startowa, powstały płyty do odladzania oraz nowa baza paliwowa wraz z systemem dystrybucji rurami na stanowiska postojowe.

fot. Dominik Sipinski


gość_9477d - Profil
gość_9477d
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie