×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


AF-KLM: Zysk po trzech kwartałach mimo strajku


Wrześniowy strajk pilotów Air France spowodował, że po trzech kwartałach tego roku cała grupa Air France-KLM notuje znacznie słabsze niż rok temu wyniki finansowe. Operacyjnie wciąż jest jednak na plusie, a wyniki koncernu poprawia holenderski oddział.Wynik operacyjny AF-KLM po trzech kwartałach wyniósł 40 mln euro zysku. To o 153 mln euro mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Koncern w raporcie kwartalnym podkreśla jednak, ze gdyby nie strajk, to wynik operacyjny mógłby przekroczyć 400 mln euro zysku za pierwszych dziewięć miesięcy.

Koszt protestu został ostatecznie oszacowany na 416 mln euro utraconych przychodów i 330 mln euro gorszy wynik operacyjny.


W pierwszych trzech kwartałach 2014 r. AF-KLM odnotował 18,7 mld euro przychodów (spadek o 3,6 proc. rok do roku), EBITD-ę na poziomie 1,27 mld euro (spadek o 200 mln euro) i stratę netto wynoszącą 514 mln euro. Ten ostatni wskaźnik, pomimo wrześniowego strajku, był o 137 mln euro lepszy niż w okresie styczeń-wrzesień 2013 r. 

Koncern nieznacznie zmniejszył zadłużenie netto rok do roku do poziomu ponad 5,27 mld euro. 

Spośród wchodzących w skład koncernu przewoźników, Air France zanotował przychody na poziomie 11,62 mld euro w pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku. To o ponad 0,5 mld euro mniej niż rok temu. Wynik operacyjny linii wyniósł od stycznia do września 201 mln euro straty (ponad dwukrotny wzrost rok do roku). KLM zanotował nieznaczny spadek przychodów do poziomu 7,31 mld euro, a wynik operacyjny wyniósł 232 mln euro zysku netto. 

Zdecydowanie najmniejszy udział spośród przewoźników ma Transavia, która w ciągu trzech kwartałów 2014 r. odnotowała 861 mln euro przychodów z przewozu pasażerów i wynik operacyjny na poziomie 2 mln euro straty (rok temu było to 12 mln euro zysku). 

fot. Piotr Bożykgość_9b3c2 - Profil
gość_9b3c2
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie