×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Skymark zapłaci Airbusowi 183 mln dolarów kary


Linia Skymark Airlines musi zapłacić Airbusowi 183 mln dolarów amerykańskich. To kara finansowa, którą przewoźnik musi ponieść w wyniku anulowania zamówienia sześciu maszyn A380.


Airbus poinformował o zawieszeniu/anulacji zamówienia linii Skymark Airlines w lipcu tego roku. Powodem zaistniałej sytuacji były kwestie finansowe linii, a konkretniej słaby kurs rodzimego jena. Według japońskich analityków, spadek wartości jena w stosunku do walut obcych spowodował  prawie 30 proc. wzrost ceny A380 dla japońskiego przewoźnika.

Producent z Tuluzy zrozumiał zaistniałą sytuację i nałożył na przewoźnika najniższą z możliwych kar, która nie zakłóci płynności finansowej przewoźnika. Według umowy Airbus mógł żądać nawet 550 mln dolarów odszkodowania. Warto dodać, że był to jeden z nielicznych przypadków zawieszenia/anulacji zamówienia kiedy pierwsze maszyny są już gotowe. A380 numer 1 dla Skymark był na etapie ostatnich przygotowań do dostawy w zakładach Airbusa w Hamburgu, natomiast kolejny z nich zakończył w sierpniu montaż końcowy w Tuluzie.


Niewątpliwie takie zakończenie umowy oznacza częściową porażkę Airbusa w Japonii, który w ostatnich trzech latach zdobył jedyne dwa kontrakty na samoloty szerokokadłubowe. W 2011 r. to właśnie Skymark przetarł drogę do takich umów i miał być jedyną japońską linią posiadającą A380. Natomiast rok temu Airbus zdobył pierwsze w historii zamówienie od Japan Airlines (JAL), które zgodziły się kupić 31 samolotów A350: 18 A350-900 i 13 A350-1000. Zamówienie to było odpowiedzią linii na opóźnienia i uziemienie Dreamlinerów oraz złamanie monopolu Boeinga w Japonii, który nadal kontroluje 80 proc. tego rynku.

Obecnie flota japońskiego Skymark składa się z 34 samolotów: 30 Boeingów B737-800NG oraz czterech Airbusów A330-300. Przewoźnik oczekuje jeszcze na dostawę sześciu maszyn A330-300.

Piotr Bożyk
Fot. Piotr Bożykgość_69048 - Profil
gość_69048
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie