W pierwszym półroczu przybyło turystów

18 września 2014 23:48
O prawie 5 proc. wzrosła liczba zagranicznych turystów na całym świecie w pierwszym półroczu 2014 r. - podała Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO). Łącznie w tym okresie podróżowało ponad 500 mln osób.
Reklama
Jak wyliczała UNWTO, w pierwszym półroczu liczba zagranicznych turystów wyniosła dokładnie 517 mln. Był to wzrost o 4,6 proc. w porównaniu z okresem styczeń-czerwiec 2013 r.

Najszybciej rośnie liczba turystów z zagranicy odwiedzających kraje w Amerykach (+6 proc.), w Azji i rejonie Pacyfiku oraz Europie (po 5 proc.).

- Te wyniki pokazują, że turystyka umacnia pozytywne trendy z ostatnich lat, wpływając na rozwój i szanse gospodarcze na całym świecie - ocenił cytowany w komunikacie prasowym Taleb Rifai, sekretarz generalny UNWTO. Dodał, że od 2010 r. liczba turystów rośnie stabilnie o średnio 5 proc. rocznie.

Trend w pierwszym półroczu był zgodny z prognozami UNWTO. Organizacja szacuje, że w tym roku liczba międzynarodowych turystów wzrośnie rok do roku o 4-4,5 proc., a średnia z lat 2010-2020 wyniesie 3,8 proc. rocznie.

Dane pokazują, że wzrost liczby turystów w Amerykach w dużym stopniu napędziła Brazylia. W czerwcu rozpoczęły się organizowane przez ten kraj mistrzostwa świata w piłce nożnej. W całym półroczu liczba zagranicznych turystów odwiedzających Brazylię wzrosła o 10 proc., ale w samym czerwcu przyrost wyniósł aż 60 proc. rok do roku.

Innymi krajami, które notowały wysokie wzrosty liczby turystów, były Japonia, Korea Południowa i Malezja.

Najczęściej odwiedzanym regionem pozostała Europa. Jedynym regionem, który zanotował spadek liczby turystów był Bliski Wschód, ale jak podkreślają autorzy podsumowania UNWTO, dane dla tego obszaru są ograniczone i nie zawsze wiarygodne.

Raport wskazał też na znaczne spowolnienie wydatków turystów z krajów, które dotychczas przodowały w tej statystyce. Wydatki chińskich turystów za granicą wzrosły rok do roku o 16 proc. (w całym 2013 r. o 26 proc.), a Rosjan - tylko o 4 proc. (25 proc. rok temu).

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy