Fraport AG kupi lotnisko w Lublanie

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
6 września 2014 09:23
Spółka Fraport AG, zarządzająca m.in. lotniskiem we Frankfurcie, kupi większościowe udziały w spółce zarządzającej lotniskiem w Lublanie w Słowenii. 75,5 proc. akcji będzie kosztować 177,1 mln euro.
Reklama
Jak poinformowała spółka Fraport AG w komunikacie prasowym, zamknięty proces wyboru kontrahenta zakończył się 4 lipca. Swoje udziały w spółce Aerodrom Ljublana d.d. sprzedawał słoweński narodowy fundusz SDH. Lufthansa miała wyłączność na negocjacje, które teraz zakończyły się sukcesem.

Niecałe 25 proc. udziałów, które nie należą do państwa, są w akcjonariacie rozproszonym. Fraport AG już zapowiedziała, że postara się skupić na rynku także te akcje, by mieć 100-proc. udział w słoweńskim lotnisku.

Lotnisko w Lublanie to główny port lotniczy w Słowenii. W 2013 r. skorzystało z niego ok. 1,3 mln podróżnych. Bazę ma tam narodowy przewoźnik Adria Airways.


- Dzięki Lublanie dodajemy do naszego portfolio kolejną inwestycję w lotnisko z dynamicznym potencjałem rozwoju. Podkreśla to pozycję Fraport jako wiodącego światowego zarządcy lotnisk - powiedział cytowany w komunikacie prasowym Stefan Schulte, dyrektor wykonawczy spółki Fraport AG.

Fraport AG posiada już 100-proc. udziały w lotniskach w Limie, Burgas i Warnie, a do grupy należą także porty lotnicze w Hanowerze, Sankt Petersburgu, Antalyi i Xi'an (Chiny). Spółka zależna Fraport AG uzyskała też 22-letnią koncesję na zarządzanie nowo budowanym lotniskiem w Dakarze. Fraport AG ma w portfelu również 10 proc. udziałów w lotnisku w New Delhi.

Spółka Fraport AG jest notowana na giełdzie we Frankfurcie. Największym udziałowcem jest samorząd Hesji (31,35 proc. udziałów). 8,45 proc. akcji ma Lufthansa. Wartość akcji na parkiecie wynosi obecnie 53,22 euro. W 2013 r. spółka zanotowała 528,1 mln euro zysku operacyjnego i 235,7 mln euro zysku netto. Lotniska w grupie Fraport AG obsłużyły w 2013 r. 104,5 mln pasażerów.

fot. Aerodrom Ljublana

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy