" />

Ukraina stawia warunki rosyjskim liniom

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
15 sierpnia 2014 14:06
1 komentarz
Ukraina będzie żądać od Aerofłotu i Transaero zezwoleń na przelot nad swoim terytorium. Na razie jednak nie zamyka swojej przestrzeni powietrznej dla rosyjskich przewoźników.
Reklama

Decyzja Ukrainy to kolejny element napiętej sytuacji politycznej pomiędzy Kijowem a Moskwą. W sporze chodzi przede wszystkim o ustalenie statusu przestrzeni powietrznej nad Krymem. Po aneksji tego półwyspu przez Rosję w marcu br. zarówno na Krym, jak i przez przestrzeń powietrzną nad tym regionem (FIR Symferopol) latają wyłącznie samoloty rosyjskie.

Ukraina oraz organizacje międzynarodowe nie uznają jednak oddzielenia Krymu. Półwysep formalnie wciąż należy do Ukrainy, a przestrzeń powietrzna nad nim decyzją władz lotniczych z Kijowa jest zamknięta.

Dlatego teraz Ukraina zażądała od Aerofłotu i Transaero, dwóch największych przewoźników z Rosji, by przed każdym przelotem nad Krymem uzyskiwali odpowiednia zgodę od ukraińskich władz. Jak wylicza Reuters, linie te przecinają FIR Symferopol m.in. podczas rejsów do Bułgarii, Izraela, Turcji, Egiptu i Grecji.

Ukraińskie władze argumentują, że żądanie jest podyktowane względami bezpieczeństwa.

Na razie rosyjskie linie mogą bez zmian kontynuować połączenia do ukraińskich miast położonych poza Krymem. Rosja już wcześniej całkowicie zakazała przelotu nad swoim terytorium przewoźnikom z Ukrainy, a podobny krok może zostać podjęty wobec linii z innych krajów, które nałożyły sankcje gospodarcze na Rosję.

Ukraina na razie nie nakłada własnych sankcji, ale w ubiegłym tygodniu premier Arsenij Jaceniuk zapowiedział, że w przypadku dalszego wspierania separatystów na wschodzie Ukrainy przez Rosję Kijów może ograniczyć tranzyt z Rosji do Europy przez terytorium Ukrainy. Dotyczy to gazu i ropy, transportu samochodowego i lotniczego.
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_12473 2014-08-20 17:22   
gość_12473 - Profil gość_12473
I bardzo dobrze. To by ruskich zabolało.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama