×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


CSA sprzedadzą A320


Czeskie linie CSA potwierdziły, że w ramach programu cięcia kosztów sprzedadzą swoje airbusy A320 - informuje Flightglobal.

Zgodnie z informacjami uzyskanymi przez serwis Flightglobal, CSA są już na końcowym etapie sprzedaży swoich airbusów A320. Zgodnie z informacjami w bazie danych Airfleets.net, przewoźnik posiada obecnie trzy samoloty tego typu (w tym jeden wykonuje loty dla Smartwings) oraz wynajmuje kolejną maszynę od Air Asia. 

Flightglobal przypomina, że w latach 2006-2007 CSA zastąpiło airbusami A320 wysłużone boeingi 737 Classic. Zamówienie zostało złożone w 2004 r., a transakcja pierwszych trzech samolotów została sfinansowana 12-letnią umową leasingową z konsorcjum BNP Paribas, Natixis i Ceskoslovenska Obchodni Banka. 


W sierpniu 2008 r. dodatkowe finansowanie zapewnił Europejski Bank Inwestycyjny, w którym CSA otrzymały kredyt na ponad 60 mln euro. 

CSA są w nieustannej restrukturyzacji od kilku lat. W ubiegłym roku inwestorem strategicznym firmy zostały linie Korean Air, które kupiły 44 proc. udziałów. W grudniu 2013 r. koreańska spółka skorzystała z prawa do pozyskania dalszych 34 proc. udziałów, które natychmiast odsprzedała Travel Service. Ok. 20 proc. udziałów w spółce ma państwowy Cesky Aeroholding, spółka czeskiego Ministerstwa Finansów skupiająca branżę lotniczą, a pozostałe ok. 2 proc. spółka ubezpieczeniowa Ceska pojistovna. 

W 2013 r., mimo tych strategicznych zmian i wdrożenia do floty zapewnionego przez Korean Air airbusa A330, CSA straciły niemal miliard koron czeskich netto (ok. 150 mln zł). Był to piąty rok strat z rzędu. W tym roku przewoźnik traci na odpływie pasażerów ze wschodu, bo loty do Rosji i innych krajów WNP były ważnym celem czeskich linii. 

fot. Dominik Sipinskigość_2e5b3 - Profil
gość_2e5b3
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie