Jak odsprzedać bilet?

15 sierpnia 2006 16:51
31 komentarzy
Reklama
Bilety z drugiej ręki

Kupiłeś bilet na samolot z dużym wyprzedzeniem, ale nie możesz teraz lecieć? Można temu zaradzić - dać ogłoszenie i odsprzedać bilet komuś, komu się on przyda

Takie ogłoszenia "sprzedam bilet" można znaleźć na portalu miłośników latania pasazer.com oraz na aukcjach Allegro (allegro.pl) lub eBay (ebay.pl). Często się zdarza, że ktoś zaopatrzył się w bilet dużo wcześniej, bo chciał go kupić tanio, ale życie pokrzyżowało jego plany i teraz chce odstąpić bilet, by odzyskać pieniądze.

- W wakacje szczególnie zwiększyła się liczba ogłoszeń - mówi szef portalu pasazer.com Paweł Cybulak. - W niektóre dni przybywa ich nawet dziesięć. Nie wiem, niestety, ile z nich zostaje sprzedanych. Ogłoszenie znika w dniu, w którym upływa termin wylotu.

Linie lotnicze często zastrzegają, że biletu u nich kupionego nie można zwrócić. Szczególnie takiego najtańszego. Dopuszczają jednak (Centralwings, Wizz Air, Sky Europe, easyJet, Ryanair) zmianę nazwiska na nim. Tyle że za taką zmianę żądają słonej dopłaty - od kilkudziesięciu do 200 zł. Ale i tak może się to opłacać komuś, kto potrzebuje wylecieć wkrótce, a wszystkie tanie bilety na dany lot zostały wyprzedane. Kilka dni temu na pasazer.com wystawione były do sprzedaży 22 bilety. Na allegro.pl (kategoria: sport i turystyka/bilety/transport/lotnicze) - 135 biletów, a na eBay - 1 (sport/bilety).

W pasazer.com najczęściej były to bilety na najbliższe dni, do Mediolanu, Dubrownika, Londynu. Było też sporo biletów z Londynu do Warszawy lub Krakowa. Ceny od 100 zł (Sky Europe, Kraków - Mediolan, dla dwóch osób) do 1298 zł (Sky Europe, Kraków - Dubrownik, dla trzech osób). W allegro.pl bilet z Katowic do Paryża (Wizz Air) na wrzesień lub do Mediolanu (Wizz Air) na sierpień można było licytować już od złotówki.

Zostawienie ogłoszenia w pasazer.com kosztuje 15 zł. Kupujący nic nie płaci. Na portalach aukcyjnych rzecz jest bardziej skomplikowana - tam sprzedawać i kupować mogą tylko osoby zarejestrowane. Taką rejestrację można jednak przeprowadzić w kilka, kilkanaście dni. Sprzedający płaci portalowi procent od wylicytowanej sumy.

Z ogłoszenia można też kupić voucher na lot. Vouchery to dokumenty, które wystawiają same linie lotnicze. To rodzaj talonu, który można zamienić na bilet na wybrany lot, jeśli są miejsca. Vouchery są często nagrodą w konkursach organizowanych przez przewoźników. - Linie lotnicze płacą nimi też mediom za umieszczanie ogłoszeń - mówi Cybulak. Voucher można też u nich kupić, np. komuś na prezent.

W pasazer.com znaleźliśmy cztery vouchery - za 500 zł można było kupić talon na dowolny lot w tę i z powrotem Wizz Air, za 490 zł Centralwings, a za 1000 zł Sky Europe dla czterech osób. Vouchery były ważne jeszcze kilka miesięcy ("voucher ważny do 31 marca 2006. Podróż w obydwie strony. Do wyboru: Bolonia, Dublin, Edynburg, Hanower, Kolonia/Bonn, Lizbona, Mediolan, Rzym, Shannon. Zawiera opłaty lotniskowe" - napisał jeden ze sprzedających).

Krzysztof Kowalski
artykuł ukazał się 11 sierpnia br. w dodatku "Wszystko o Lataniu" Rzeczpospolitej


Linie lotnicze doliczają nam do cen biletów tzw. opłaty lotniskowe. Co to jest? To opłaty, które za każdego pasażera pobierają lotniska. Fachowo nazywają się one opłatami pasażerskimi. Na różnych lotniskach te opłaty - akceptowane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego - mają różną wysokość. Zależą od kosztów obsługi jednego pasażera na lotnisku (chociażby załadowanie bagażu do samolotu). Ujęliśmy je w rubryce, zaraz po nazwie miasta. Obok zestawiamy opłaty "lotniskowe", które biorą od nas linie lotnicze. Niektórzy doliczają do nich jakieś własne koszty, inni jak SkyEurope biorą mniej niż żąda lotnisko.

k.k.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
APSIK93 2023-05-09 09:59   
APSIK93 - Profil APSIK93
Sprzedam bilety GDAŃSK - ALICANTE wylot 27.05.2023
ALICANTE - GDAŃSK powrót 03.06.2023.
Oba z wykupionym bagażem rejestrowanym do 20kg.
Przewoźnik Ryanair.
Kontakt e-mail: zobacz link
Aleksandra1968 2023-04-16 17:38   
Aleksandra1968 - Profil Aleksandra1968
Sprzedam bilety
Warszawa Chopin-Paryż Orly 13.05.3023
Paryż Orly-Warszawa Chopin 16.05.2024
Kontakt 501 375 696
Karmella 2023-04-06 15:07   
Karmella - Profil Karmella
SPRZEDAM BILETY DO NOWEGO JORKU.
Data wylotu 27.04.2023r bilety z bagażami podróżnymi.
Tel kontaktowy 881 663 036
Mail zobacz link
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama