Oblatywacz: Lublin w godzinę z WRO

13 lipca 2014 09:47
40 komentarzy
Reklama
Samochodem pokonanie 450 kilometrów dzielących Lublin od Wrocławia zajmuje co najmniej 5,5 godziny. Od niecałych trzech tygodni można jednak tę trasę pokonać w nieco ponad godzinę. Wrocław jest drugim miastem, z którego Eurolot oferuje loty krajowe do Lublina.Od 24 czerwca polski przewoźnik regionalny oferuje cztery rejsy tygodniowo z Dolnego Śląska na Lubelszczyznę. Zaledwie dwa dni po inauguracji trasy przetestował ją Pasazer.com. Największą zaletą jest szybkość i wygoda, a połączenie może też przyczynić się do rozwoju turystyki na trudniej dostępnych, wschodnich rubieżach kraju.

Loty z Wrocławia do Lublina są obsługiwane we wtorki, czwartki, piątki i niedziele. Godziny lotów są zmienne, a niektóre z nich tak dopasowane, by umożliwić dogodne przesiadki na loty europejskie z Wrocławia. Bez nocowania albo długiego czekania i na jednym bilecie można podróżować do Lublina m.in. w piątki z Paryża CDG, a we wtorki i czwartki z Brukseli. W drugą stronę Eurolot oferuje loty łączone z Lublina do Zurychu w piątki.Z oferty łączonej mogą też korzystać pasażerowie z Wrocławia - w niedziele Eurolot oferuje rejs Wrocław-Mediolan Malpensa z międzylądowaniem w Lublinie. Trzeba jednak podkreślić, że wbrew zapowiedziom Eurolotu dobre skomunikowanie obejmuje jedynie niewielką część lotów, a w niektórych przypadkach linia sprzedaje bilety łączone jedynie z koniecznością noclegu po drodze.

Rejsy są obsługiwane turbośmigłowymi samolotami Bombardier Q400NG z 78 miejscami na pokładzie. Eurolot ma we flocie jedenaście maszyn tego typu.Czwartkowy lot K2 822 odlatuje z Wrocławia o godz. 15:40.Na lotnisko im. Mikołaja Kopernika można bez problemu dotrzeć autobusem, który łączy port lotniczy m.in. z kolejowym dworcem głównym. Przejazd trwa ok. 45 minut. Do odprawy z bagażem rejestrowanym trzeba zgłosić się na minimum 40 minut przed odlotem. Pasażerowie mogą odprawić się też samodzielnie w internecie, a jeśli mają tylko bagaż podręczny, mogą dzięki temu udać się bezpośrednio do kontroli bezpieczeństwa.Na wrocławskim lotnisku wiszą duże reklamy, promujące połączenia Eurolotu z tego miasta.Terminal wrocławskiego lotniska jest bardzo przestronny i nowoczesny - w Ogólnopolskim Teście Lotnisk "Przyjazne Lotnisko 2012" Wrocław zwyciężył zarówno w klasyfikacji ogólnej, jak i w 5 spośród 6 kategorii. Po rozbudowie lotniska Pasazer.com zwiedził je z kamerą w ramach akcji "Lądujemy w...".

Samoloty Eurolotu nie korzystają jeszcze z rękawów (choć przewoźnik testuje taką możliwość), więc pasażerowie lotu do Lublina są przewożeni autobusem. Drugim rejsem na tej trasie podróżuje 21 osób, w tym pięcioro dziennikarzy. Daje to wypełnienie na poziomie 27 proc. (20,5 proc. nie licząc mediów).Lot jest obsługiwany samolotem o znakach rejestracyjnych SP-EQH, który został dostarczony do Eurolotu we wrześniu 2012 r. Kapitanem rejsu jest Ireneusz Piasecki.Po starcie z pasa 29 pasażerowie po prawej stronie samolotu mogą spojrzeć na bryłę nowego terminala. Wznosząc się, piloci zawracają samolot na wschód. Trasa lotu do Lublina przebiega nieco okrężnie nad Katowicami, Krakowem i Jędrzejowem.Na wysokości przelotowej ok. 7,6 kilometra (25 tys. stóp) rozpoczyna się serwis pokładowy. Eurolot oferuje pasażerom słodki poczęstunek (batonik) oraz napoje - wodę, kawę, herbatę.Mniej więcej w połowie trasy zmienia się pogoda i niebo pokrywają gęste chmury. Nie tylko przesłaniają one widoczność ziemi, ale i oznaczają siąpiący deszcz.Lądowanie w Lublinie ma miejsce po nieco ponad godzinie lotu na pasie 07, czyli od strony miasta. Z uwagi na zachmurzenie, piloci muszą wykonać procedurę lądowania z wykorzystaniem radiolatarni VOR. Oznacza to najpierw przelot nad lotniskiem...... a potem nawrót w prawo i podejście znad miasta. Pasażerowie po drodze mogą zobaczyć Lublin oraz fragment Państwowego Muzeum na Majdanku wraz z mauzoleum.Przed samym lądowaniem po prawej stronie widać też zakłady PZL-Świdnik, należące do Agusty Westland.Po zatrzymaniu samolotu przed terminalem w Lublinie pasażerowie przechodzą piechotą do budynku. Ci, którzy nie mają bagażu rejestrowanego, po dwóch minutach mogą być w taksówce do miasta.Tablice przylotów lubelskiego lotniska nie wyglądają zbyt imponująco. Lotów, zwłaszcza w sezonie letnim, powoli jednak przybywa. Stojący na płycie postojowej niemiecki Fairchild Swearingen Metroliner dowodzi, że w porcie lotniczym lądują też samoloty prywatne i korporacyjne.Przedstawiciele Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej podkreślają, że liczą na wzrost liczby turystów z Dolnego Śląska dzięki połączeniu z Wrocławiem. Po uruchomieniu lotów z Oslo przybyło Norwegów odwiedzających wschodnią Polskę.

To właśnie brak dogodnych połączeń jest jedną z największych przeszkód dla osób chcących odwiedzić Lubelszczyznę. Dzięki lotom do Lublina powoli się to zmienia, więc lokalne władze liczą na większą liczbę przyjezdnych. A mają im co zaoferować. Nie tylko Lublin, gdzie na urokliwej starówce miesza się historia polska,...żydowska...i wschodnia.Lubelszczyzna to też dziki Bug, po którym spływy są coraz popularniejsze, Roztocze, Zamość czy Kazimierz Dolny.

Następnego dnia, w piątek, lot powrotny do Wrocławia start zaplanowano na godzinę 14:10. Na pokładzie jest tym razem kilkoro pasażerów więcej - niecałe 30 osób. Rejs obsługiwany jest tym samym samolotem SP-EQH.W terminalu lubelskiego lotniska uwagę zwraca wielka reklama Lufthansy, która od niedawna łączy to miasto z Frankfurtem.Odprawa jest bardzo szybka, ale kontrola bezpieczeństwa niezwykle szczegółowa. Wszyscy pasażerowie muszą zdejmować buty, co powoduje wydłużenie procedury.Po otwarciu bramki pasażerowie przechodzą piechotą do samolotu - to tylko kilkadziesiąt metrów. Start odbywa się z pasa 25, czyli w kierunku Lublina. Pogoda tym razem jest lepsza, a wysokość przelotowa, o której informuje kapitan Paweł Baranowski, to 7,3 km (24 tys. stóp).Trasa przelotu wiedzie nad górami Świętokrzyskimi, Częstochową i i Opolem.

Po niecałej godzinie samolot zniża do lotniska we Wrocławiu. Lądowanie odbywa się na pasie 29, a w trakcie podejścia pasażerowie z prawej strony samolotu mogą podziwiać panoramę stolicy Dolnego Śląska z wyróżniającym się najwyższym budynkiem w Polsce (licząc do dachu) Sky Tower.Na pasażerów po zatrzymaniu samolotu czeka już autobus. Lot potrwał nawet mniej niż rozkładowy czas 70 minut.Dzięki Eurolotowi pasażerowie z Dolnego Śląska mogą dotrzeć z lotniska im. Kopernika do Lublina w czasie niewiele dłuższym, niż trwa przejazd autobusem do centrum miasta. Dla lublinian Wrocław jest natomiast bliższy niż oddalona o ledwie 160 km Warszawa.Na pierwszych lotach wypełnienie było zdecydowanie zbyt niskie, by zapewnić rentowność trasy. Wygoda połączenia może jednak z czasem przekonać więcej osób do skorzystania z tych lotów. Warunkiem jest jednak trwałość oferty - Eurolot miewał z tym w przeszłości problemy, choć obecnie wydaje się, że siatka połączeń została ustabilizowana.

Dominik Sipinski
fot. Dominik Sipinski

Pasazer.com dziękuje za pomoc w zrealizowaniu materiału Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

AKTUALIZACJA (13.7 godz 10:45) - Poprawione dni lotów.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_ce3f2 2014-08-09 11:20   
gość_ce3f2 - Profil gość_ce3f2
gosc_84c92 nic nie bedzie skasowane, po prostu nie ma jeszcze rozkładu na sezon letni
gosc_84c92 2014-07-30 07:37   
gosc_84c92 - Profil gosc_84c92
Z systemu rezerwacyjnego Ryanair wynika,że na wiosnę skasowane zostaną również loty LUZ - STN. Pewnie RYR chce wyciągnąć jakąś kasę na dopłaty...
gosc_dd86e 2014-07-16 23:14   
gosc_dd86e - Profil gosc_dd86e
@miroso: Podobno jeszcze nie są wprowadzone. W sekcji [Rozkład lotów] są już niektóre połączenia, np. do Monachium, ale nie można ich kupić - podobno jeszcze nie są zdefiniowane taryfy.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy