×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Pasazer na Farnborough Airshow 2014W poniedziałek (14.07) rusza 49. Salon Lotniczy Farnborough International Airshow (FIA) 2014. Targi, które potrwają do 20 lipca, to jedno z trzech największych tego typu wydarzeń na świecie oraz największe pokazy lotnicze w Wielkiej Brytanii. Nie może zabraknąć na niej redakcji Pasazer.com. W specjalnym serwisie codziennie będziemy informować naszych czytelników o nowościach prosto z Farnborough.

Naszym głównym partnerem są Polskie Linie Lotnicze LOT.Na pokazach przetestujemy także sprzęt fotograficzny Sony Polska oraz smartfon firmy myPhone.

Air Show w liczbach

Farnborough Airshow to jedna z trzech największych tego typu imprez na świecie oraz drugie co do wielkości pokazy lotnicze w Europie. Pokazy w Farnborough zawsze spotykają się z ogromnym wsparciem największych graczy branży lotniczej, co pozwala na utrzymanie wysokiej pozycji.Najważniejsze dane wystawy to:
 •      1400 wystawców
 •      130 000 branżowych zwiedzających,
 •      270 000 ogółu odwiedzających,
 •      90 000 m kw. powierzchni handlowej,
 •      150 000 m kw. dla prezentacji samolotów,
 •      Ponad 65 samolotów, w tym 20, które dadzą pokaz,
 •      190 oficjalnych delegacji z 85 krajów,
 •      1500 akredytowanych dziennikarzy z całego świata.


Salon lotniczy Farnborough Airshow jest organizowany przez firmę Farnborough International Limited, spółkę zależną ADS Group Limited brytyjskiej organizacji przemysłu lotniczego.

Najwięksi gracze Airbus i Boeing

Na imprezie obecnych będzie wiele firm lotniczych. Jak zawsze największe zainteresowanie wzbudzać będą dwaj najwięksi gracze branży - Airbus i Boeing. Na pokazach dynamicznych zadebiutują najnowsze modele obydwu producentów. Airbus zaprezentuje model A350-900, natomiast Boeing po raz pierwszy pokaże większego Dreamlinera czyli samolot B787-9. Nie zabraknie również ATR-a, Embraera, Bombardiera, a także Mistubishi którzy będą zacięcie rywalizować w swojej klasie. Miłą niespodzianką będzie także prezentacja Suchoja Superjet 100 w barwach linii Interjet.

Airbus

Airbus będzie jednym z kluczowych wystawców podczas tegorocznej wystawy lotniczej Farnborough Airshow i zaprezentuje pełną gamę najnowszych samolotów cywilnych i wojskowych. Samolot A380 (Qatar Airways) weźmie udział w pokazach dynamicznych, a także będzie częścią wystawy statycznej przez całą imprezę. Swój debiut będzie miał Airbus A350-900, którego zobaczymy w powietrzu oraz na ziemi przez pierwsze trzy dni pokazów.

Podczas Salonu będzie można zobaczyć inne samoloty z komercyjnej rodziny Airbusa, w tym A320 oraz ACJ319 Corporate Jet eksploatowany przez linie lotnicze Tyrolean, który ma najszerszą i najwyższą kabinę spośród wszystkich odrzutowców biznesowych dostępnych na rynku. Ta ekskluzywna maszyna zawiera salon oraz prywatną sypialnię z przyległą łazienką.

Pokazy w Farnborough są pierwszymi, w których firma występuje pod nową marką grupy Airbus. W firmowym pawilonie w pobliżu ekspozycji statycznej (rząd OE13) będzie znajdować się centrum prasowe wszystkich działów Grupy. Na wystawie w pawilonie znajdą się czołowe produkty i innowacje Airbusa, w tym pełnowymiarowa makieta kokpitu A350 XWB.

Przez cały tydzień Airbus będzie wydawał informacje prasowe w Centrum Medialnym oraz w Centrum Prasowym w pawilonie grupy Airbus obok ekspozycji statycznej. Zapraszamy akredytowanych przedstawicieli mediów do odwiedzenia nas w pawilonie grupy Airbus.
 
Airbus jest również głównym sponsorem kanału "Farnborough TV", który będzie dostarczał wiadomości i informacje o produktach oraz innowacjach podczas dni otwartych dla publiczności (19/20 lipca). Weekendowe dni publiczne są organizowane we współpracy z grupą Airbus.


Boeing

Model B787-9 Dreamliner zadebiutuje w pokazie dynamicznym podczas Farnborough Airshow 2014. To jedna z głównych atrakcji przygotowanych przez firmę Boeing podczas tych targów. Samolot 787-9 o oznaczeniu ZB001 w barwach Boeinga będzie prezentowany w dniach 14-16 lipca.

Podczas Farnborough Airshow będzie można także obejrzeć innowacyjne wnętrze Boeinga 787-8 Dreamliner w barwach linii Qatar Airways. Na miejscu będą także wystawione i zaprezentowane w powietrzu maszyny wojskowe: myśliwce wielozadaniowe F-15E Strike Eagle i F/A-18 E/F Hornet oraz Boeing P-8A Poseidon.

Samoloty pasażerskie i maszyny wojskowe Boeinga są wizytówką rozwiązań i innowacji, jakie producent wprowadza na rynek, by zmniejszać koszty operacyjne linii lotniczych. Pasażerowie otrzymują zupełnie inne wnętrze, które zapewniać będzie niespotykany dotychczas komfort w podróży. Ekspozycja samolotów wojskowych firmy Boeing będzie prezentowana przez całe targi na wystawie Departamentu Obrony USA.

Amerykański producent będzie także sponsorem działu prasowego Boeing Media Centre dostępnego dla mediów branżowych.

ATR, Bombardier i Embraer

Europejski producent samolotów turbośmigłowych ATR zaprezentuje na pokazach najnowszy model 72-600 w barwach brazylijskich linii AZUL. W poniedziałek (14.07) odbędzie się także pierwsza konferencja prasowa nowego prezesa ATR-a oraz ogłoszenie dwóch zamówień.

Z zwiększającym się popytem na samoloty komercyjne i biznesowe, Bombardier zaprezentuje szeroką gamę swoich produktów. W Farnborough zobaczymy samoloty biznesowe: Learjet 75, Challenger 350, Challenger 605, Global 6000, a także maszyny CRJ900 NextGen i turbośmigłowego Q400 NextGen. Dużym nieobecnym będzie na pewno najnowszy model Bombardiera czyli samolot CSeries. Powodem nieobecności jest m.in. zawieszenie lotów technicznych tej maszyny po incydencie związanym z silnikami Pratt & Whitney PW1500G.

Embraer pokaże w Farnborough model E-Jeta E190 oraz samoloty biznesowe: Legacy 600, Legacy 650 oraz Phenom 300. Maszyny biznesowe Embraera są coraz bardziej znane i dobrze przyjęte przez klientów na całym świecie. Wśród użytkowników jest znany aktor filmowy Jackie Chan, który jest ambasadorem marki Embraer Executive Jets. Ponadto Embraer zaprezentuje także mock-up kabiny nowej generacji E-Jetów E2 oraz części i specjalny pawilon poświęcony projektowi wojskowemu - Embraer KC-390.

Piotr Bożyk
Fot. Farnborough Airshowgość_9ec2a - Profil
gość_9ec2a
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

 • Data wylotu:

 • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
 • Data wyjazdu:
 • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
 • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie