×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Kontenery dokumentów BER na śmietnikuDwa kontenery pełne tajnych dokumentów związanych z budową nowego berlińskiego lotniska znaleziono w dzielnicy Lichtenberg stolicy Niemiec. Pojemniki były zamknięte, ale stały w publicznie dostępnym miejscu. Zawierały m.in. plany projektowe oraz dokumenty z chronionymi danymi osobowymi. 

Nie wiadomo, jak długo dokumenty BER w kontenerach śmieciowych znajdowały się na ulicy Schreiberhauerstrasse. 

Dokumenty prawdopodobnie pochodzą z biura projektowego JSK, które miało w pobliżu swoją siedzibę. Była to jedna z dwóch pracowni, które zajmowały się projektowaniem BER. W 2013 r. JSK ogłosiło upadłość. 

Na dokumentach BER znajduje się logo spółki. Wśród papierów znalazły się m.in. szczegółowe plany terminala, w tym instalacji alarmowych i fundamentów. Jak podkreślają dziennikarze "Der Tagesspiegel", takie dane mogą być z łatwością wykorzystane przez terrorystów. 

Wśród odnalezionych przypadkiem dokumentów było też wiele akt zawierających szczegółowe dane osobowe pracowników biur projektowych, BER i innych spółek. Zgodnie z prawem powinny one być chronione, a następnie zniszczone. 

Niemieccy dziennikarze nie mogli skontaktować się z dawnymi szefami biura JSK. Spółka zapewniała wcześniej, że w związku ze swoją upadłością w prawidłowy sposób zniszczyła wszystkie dokumenty. 

Przedstawiciele drugiego z biur projektowych, gmp, powiedzieli tylko, że są zszokowani tym odkryciem. 

BER, czyli nowe berlińskie lotnisko, powstaje na południe od portu Schonefeld. Pierwotnie miało być otwarte w 2010 r., ale po wielu opóźnieniach nadal jest nieczynne. Nie wiadomo, kiedy może przyjąć pierwsze samoloty, ale na pewno nie nastąpi to ani w tym, ani w przyszłym roku. Nie do końca wiadomo, gdzie tkwią błędy konstrukcyjne terminala. Koszty budowy sięgnęły już niemal 5 mld euro.

Dominik Sipinskigość_316d4 - Profil
gość_316d4
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie