Kontenery dokumentów BER na śmietniku

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
26 czerwca 2014 09:00
4 komentarze
Reklama

Dwa kontenery pełne tajnych dokumentów związanych z budową nowego berlińskiego lotniska znaleziono w dzielnicy Lichtenberg stolicy Niemiec. Pojemniki były zamknięte, ale stały w publicznie dostępnym miejscu. Zawierały m.in. plany projektowe oraz dokumenty z chronionymi danymi osobowymi.

Nie wiadomo, jak długo dokumenty BER w kontenerach śmieciowych znajdowały się na ulicy Schreiberhauerstrasse.

Dokumenty prawdopodobnie pochodzą z biura projektowego JSK, które miało w pobliżu swoją siedzibę. Była to jedna z dwóch pracowni, które zajmowały się projektowaniem BER. W 2013 r. JSK ogłosiło upadłość.

Na dokumentach BER znajduje się logo spółki. Wśród papierów znalazły się m.in. szczegółowe plany terminala, w tym instalacji alarmowych i fundamentów. Jak podkreślają dziennikarze "Der Tagesspiegel", takie dane mogą być z łatwością wykorzystane przez terrorystów.

Wśród odnalezionych przypadkiem dokumentów było też wiele akt zawierających szczegółowe dane osobowe pracowników biur projektowych, BER i innych spółek. Zgodnie z prawem powinny one być chronione, a następnie zniszczone.

Niemieccy dziennikarze nie mogli skontaktować się z dawnymi szefami biura JSK. Spółka zapewniała wcześniej, że w związku ze swoją upadłością w prawidłowy sposób zniszczyła wszystkie dokumenty.

Przedstawiciele drugiego z biur projektowych, gmp, powiedzieli tylko, że są zszokowani tym odkryciem.

BER, czyli nowe berlińskie lotnisko, powstaje na południe od portu Schonefeld. Pierwotnie miało być otwarte w 2010 r., ale po wielu opóźnieniach nadal jest nieczynne. Nie wiadomo, kiedy może przyjąć pierwsze samoloty, ale na pewno nie nastąpi to ani w tym, ani w przyszłym roku. Nie do końca wiadomo, gdzie tkwią błędy konstrukcyjne terminala. Koszty budowy sięgnęły już niemal 5 mld euro.

Dominik Sipinski
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_5793a 2014-06-28 09:50   
gosc_5793a - Profil gosc_5793a
b737800max: nikt sie w DE nie smial z Okecia. Masz chyba jakies straszne kompleksy co widac po tym dziecinnym wpisie.
usuniety 2014-06-28 02:52   
usuniety - Profil usuniety
Śmiech na sali. Niemcy tacy solidni we wszystkim. Jak to mówi niemieckie powiedzenie i slogan reklamowy AUDI: "vorsprung durch Technik" -przewaga dzięki technice. Brechtali się pewnie z kłopotów Okęcia (przeciekający dach głównie i niezaliczone testy antypożarowe). A tu proszę: od 4 lat lotnisko BER nie działa z powodu błędów konstrukcyjnych. Cieszę się, że teraz Polacy mają choć jeden powód do pośmiania się z Niemców.
zobacz link
gosc_71bc5 2014-06-27 02:54   
gosc_71bc5 - Profil gosc_71bc5
Jest to jakies wyjasnienie, ale jak bylo czy jest na prawde to chyba juz nikt w tym calym balagnie juz nie wie,
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama