×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Airbus A320 z większą liczbą foteli?Airbus przygotowuje nową konfigurację pokładu A320, który ma pomieścić więcej pasażerów. Według wstępnych informacji przekazanych przez osoby związane z tym programem, oficjalne ogłoszenie nowej konfiguracji ma nastąpić w połowie tego roku.

Europejski producent chce zaoferować nowy wariant A320 mogący pomieścić 189 pasażerów czyli tyle co Boeing 737-800. Wiadomo, że zwiększenie liczby pasażerów zabieranych na pokład zostanie osiągnięte poprzez modyfikację wnętrza samolotu znaną pod nazwą Space-Flex. Obecnie najpojemniejsza wersja A320 może zabrać 180 pasażerów w konfiguracji jednej klasy podróży.Opcja Space-Flex pozwala zmaksymalizować kabinę, wykorzystując przestrzeń w samolocie, która do tej pory była nieużywana. Dla części linii lotniczych jest to opcja na zwiększenie komfortu pasażerów, natomiast wśród przewoźników LCC i czarterowych nowa opcja na pokładzie będzie wykorzystana w celu skonfigurowania pokładu dla większej liczby pasażerów.

Według źródeł zbliżonych do zarządu producenta nowym modelem A320 są już zainteresowane cztery linie. Jednak nikt nie ujawnił o kogo chodzi, a sam Airbus odmówił komentarza w tej sprawie.Poprzez bardziej efektywne wykorzystanie tylnej części kabiny, dwóch toalet oraz przejścia można zastosować nowe rozwiązanie, które ma następujące zalety:
  • uwolnienie przestrzeni dla większego komfortu pasażera;
  • dodatkowe miejsce na fotele;
  • dwie połączone toalety większe niż u konkurenta;
  • zapewnienie toalet dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej (PRM) po raz pierwszy w wąskokadłubowym samolocie. Rozwiązanie podobne do stosowanego przez Airbusa w maszynach szerokokadłubowych.

Obecnie projekt Airbusa oczekuje na certyfikację nowego projektu przez EASA. Producent także musi zapewnić europejskiego regulatora lotniczego o tym, że możliwa jest szybka ewakuacja 189 pasażerów. Ma to zostać osiągnięte dzięki modyfikacjom tylnych i przednich drzwi.

Piotr Bożyk
Fot. Airbus Media


Reklama


Booking.com
gość_94fec - Profil
gość_94fec
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie