Airbus A320 z większą liczbą foteli?

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
24 kwietnia 2014 22:47
22 komentarzy
Reklama

Airbus przygotowuje nową konfigurację pokładu A320, który ma pomieścić więcej pasażerów. Według wstępnych informacji przekazanych przez osoby związane z tym programem, oficjalne ogłoszenie nowej konfiguracji ma nastąpić w połowie tego roku.

Europejski producent chce zaoferować nowy wariant A320 mogący pomieścić 189 pasażerów czyli tyle co Boeing 737-800. Wiadomo, że zwiększenie liczby pasażerów zabieranych na pokład zostanie osiągnięte poprzez modyfikację wnętrza samolotu znaną pod nazwą Space-Flex. Obecnie najpojemniejsza wersja A320 może zabrać 180 pasażerów w konfiguracji jednej klasy podróży.Opcja Space-Flex pozwala zmaksymalizować kabinę, wykorzystując przestrzeń w samolocie, która do tej pory była nieużywana. Dla części linii lotniczych jest to opcja na zwiększenie komfortu pasażerów, natomiast wśród przewoźników LCC i czarterowych nowa opcja na pokładzie będzie wykorzystana w celu skonfigurowania pokładu dla większej liczby pasażerów.

Według źródeł zbliżonych do zarządu producenta nowym modelem A320 są już zainteresowane cztery linie. Jednak nikt nie ujawnił o kogo chodzi, a sam Airbus odmówił komentarza w tej sprawie.Poprzez bardziej efektywne wykorzystanie tylnej części kabiny, dwóch toalet oraz przejścia można zastosować nowe rozwiązanie, które ma następujące zalety:
  • uwolnienie przestrzeni dla większego komfortu pasażera;
  • dodatkowe miejsce na fotele;
  • dwie połączone toalety większe niż u konkurenta;
  • zapewnienie toalet dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej (PRM) po raz pierwszy w wąskokadłubowym samolocie. Rozwiązanie podobne do stosowanego przez Airbusa w maszynach szerokokadłubowych.

Obecnie projekt Airbusa oczekuje na certyfikację nowego projektu przez EASA. Producent także musi zapewnić europejskiego regulatora lotniczego o tym, że możliwa jest szybka ewakuacja 189 pasażerów. Ma to zostać osiągnięte dzięki modyfikacjom tylnych i przednich drzwi.

Piotr Bożyk
Fot. Airbus Media

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_43086 2014-04-28 19:04   
gosc_43086 - Profil gosc_43086
Co to znaczy połączona toaleta, jak w Sochi dwie osoby naraz czy co. Medal dla tego kto widział jakieś wolne i niewykorzystane miejsce w dotychczasowych A320 i to tyle, żeby trzy rzędy jeszcze wstawić, no super. Już teraz miejsca jest tyle, że ciężko wytrzymać dłuższy lot niż dwie godziny to w PKSie więcej miejsca na nogi jest a tu chcą jeszcze zacieśniać. Całkowicie nie wierzę w tą ewakuację, jak obecnie nie siedząc przy przejściu - też na jedną osobą nie da się wyjść jak reszta nie wyjdzie, a chyba norma to 80 sekund, ale cóż takie czasy. Już chyba lepiej jakby wyrzucili kilka rzędów i dali po 10 cm więcej na nogi. Myślę że ci na pozostałych siedzeniach chętnie by dorzucili parę złotych na bilet za ten komfort.
gosc_35027 2014-04-27 13:29   
gosc_35027 - Profil gosc_35027
Na Heathrow zdarzało mi się stać w kolejce do startu po 30-40 minut - elektryczny silnik dla taxi przyniósłby mega oszczędności na paliwie! Nie wspominając już o zysku dla środowiska!
arahja 2014-04-26 11:33   
arahja - Profil arahja
Az dziwne ze b737 maxy, a320 ceo, dreamlinerr ani xwb tego nie maja. Bo nie wyglada to na skomplikowany system
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama