×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Najwięcej Polaków lata do i z LondynuLondyn w ubiegłym roku ponownie był najczęściej wybieranym kierunkiem lotniczym wśród pasażerów latających do i z Polski. Do i z wszystkich lotnisk w stolicy Wielkiej Brytanii poleciało w 2013 r. aż 3,1 mln osób. 

Loty do i z Londynu wybrało 16 proc. wszystkich pasażerów odprawionych na polskich lotniskach - wynika z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Było ich o ponad 350 tys. więcej niż w 2012 r. 

Na drugim miejscu niezmiennie jest Frankfurt, który jest jednak znacznie rzadziej wybieranym kierunkiem niż Londyn. Do i z niemieckiego hubu poleciało 1,1 mln osób. To nieznacznie, bo tylko o niecałe 45 tys., pasażerów więcej niż w 2012 r.

Na kolejnych miejscach pod względem popularności znalazły się: Oslo (929 tys.), Monachium (904 tys.) i Paryż (886 tys.). Dane ULC uwzględniają wszystkie połączenia regularne (tradycyjne i niskokosztowe), a lotniska w miastach, które mają kilka portów lotniczych, są liczone wspólnie. 

Na popularności proporcjonalnie mocno straciły Monachium (4,3 proc. ubytku pasażerów) oraz Dortmund (-8,9 proc.), a zyskał Berlin (111 proc. wzrostu). Stolica Niemiec, do i z której poleciało w ubiegłym roku 344 tys. osób, jest wciąż dopiero 18. najczęściej wybieranym kierunkiem. Berlin zyskał popularność dzięki zwiększonej ofercie lotów airberlin. Popularniejsze stały się także Nottingham (31,6 proc. wzrostu), Bristol (21,4 proc.), Oslo (19,7 proc.) oraz Barcelona (15,4 proc.). 

Wśród kierunków czarterowych po odpływie turystów z Egiptu na popularności zyskała Turcja. Najczęściej wybieranym kierunkiem była Antalya, do i z której poleciało 387 tys. osób (13 proc. wszystkich pasażerów czarterów). Dałoby to temu tureckiemu miastu 14. pozycję wśród kierunków regularnych z liczbą pasażerów podobną do Barcelony i Amsterdamu. 

Pomimo dużej straty, na dalszych miejscach wśród kierunków czarterowych znalazły się Hurghada (226 tys. osób, spadek o 46 proc.) i Szarm el-Szejk (159 tys., spadek o 41 proc.). 

Wśród kierunków czarterowych na popularności zyskiwały wyspy greckie: Zakintos (wzrost o 64,2 proc.), Korfu (36,3 proc.), Kos (32,4 proc.) oraz Chania na Krecie (27,3 proc.). Polacy polubili też Agadir (44,1 proc. wzrostu) oraz Monastyr (38,6 proc.). Na minusie były także Marsa Alam w Egipcie (-28,4 proc.) oraz tunezyjska Enfidha (-56,1 proc.). 

Dominik Sipińskigość_ca617 - Profil
gość_ca617
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie