×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Ryanair z 30 proc. polskiego rynkuRyanair zdobył niemal 30-procentowy udział w polskim rynku lotniczym. W ubiegłym roku irlandzka linia niskokosztowa była zdecydowanie największym przewoźnikiem w naszym kraju. 

Jak wynika z rocznego podsumowania ruchu lotniczego w Polsce opublikowanego przez Urząd Lotnictwa Cywilnego, Ryanair przewiózł w 2013 r. na trasach do i z Polski 6,59 mln pasażerów. To niemal 30 proc. całego ruchu regularnego, który wyniósł 21,98 mln pasażerów.

Chart: Ruch lotniczy w Polsce (regularny)Description: Regularny ruch lotniczy w Polsce w latach 2012 i 2013 według przewoźników. Dane: ULC.Tags: Author: Dominik Sipinski/Pasazer.comcharts powered by iCharts

Ryanair zwiększył nie tylko udział w rynku (o niemal 7 pkt. proc.), ale i liczbę pasażerów - o niemal 1,7 mln. 

Pozycję lidera stracili liczeni przez ULC razem LOT i Eurolot. Polscy przewoźnicy przewieźli 5,9 mln pasażerów, czyli 26,7 proc. całego rynku. To o ponad 300 tys. i ok. 2,5 pkt. proc. mniej niż w poprzednim roku. 

Trzecie miejsce w Polsce niezmiennie zajmuje Wizz Air, który stracił nieznacznie zarówno pod względem udziału w rynku, jak i liczby pasażerów. Lufthansa zajęła czwarte miejsce z niemal identycznymi wynikami jak w 2012 r. 

Największy procentowy wzrost liczby pasażerów w Polsce zanotowały linie airberlin (niemal trzykrotny wzrost z 95 tys. do 285 tys. pasażerów). W statystykach pojawiły się nowe na polskim niebie linie Emirates (133 tys.), Qatar Airways (78 tys.) i Ukraine International Airlines (46 tys.). 

Największą stratę zanotowały linie Aer Lingus. W 2013 r. przewiozły one 48 tys. pasażerów - nieco ponad jedną trzecią tego, co w 2012 r. Na znacznym minusie były też linie CSA. 

Jak podaje ULC, łącznie linie niskokosztowe miały 54,1 proc. udziału w rynku i przewiozły 11,9 mln pasażerów. Polscy przewoźnicy obsłużyli 6,1 mln podróżnych, czyli 27,8 proc. rynku. 

Dominik Sipińskigość_baff2 - Profil
gość_baff2
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie