Ułatwienia w lotach na Ukrainę od 2015

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
29 listopada 2013 18:58
2 komentarze
Reklama
Już za niecałe półtora roku linie lotnicze z Unii Europejskiej będą mogły swobodnie latać do dowolnych miast na Ukrainie. Podczas szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie podpisano wstępne porozumienie o usługach lotniczych.

Zgodnie z dokumentem od rozpoczęcia sezonu letniego 2015, czyli od końca marca tego roku, Ukraina ma być objęta przepisami o otwartym niebie UE. Loty do tego kraju będą możliwe z dowolnego państwa Unii, bez ograniczeń częstotliwości lub kierunku.

Zniesione zostaną też ograniczenia dotyczące własności linii lotniczych. Przewoźnicy z UE będą mogli być większościowymi udziałowcami w liniach ukraińskich, a ci z kolei będą mogli inwestować w Europie.

Wstępne porozumienie podpisane w Wilnie to dopiero pierwszy krok. Ukraina musi teraz dostosować swoje przepisy do unijnych wymagań. Gdy to nastąpi, nasz wschodni sąsiad będzie mógł przystąpić do Europejskiego Wspólnego Obszaru Lotniczego.


Podobne porozumienia zostały już podpisane z krajami Bałkanów Zachodnich, Marokiem, Gruzją, Jordanią, Mołdawią i Izraelem. Są one wypełniane w różnym stopniu.

Ukraina zgodziła się także na zmianę wymagań certyfikacyjnych samolotów zgodnie z unijnymi wytycznymi.

Komisja Europejska rozpoczęła negocjacje z Ukrainą już w 2006 r. Teraz podpisane porozumienie musi jeszcze zostać ratyfikowane przez obydwie strony.

- To ważny krok w naszej strategii, która zakłada bliższą współpracę pomiędzy UE i jej sąsiadami, w szczególności w kontekście Partnerstwa Wschodniego - powiedział Siim Kallas, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej odpowiedzialny za transport.

Partnerstwo Wschodnie to unijna strategia zainicjowana przez Polskę i Szwecję w 2009 r. Jej celem jest zacieśnienie współpracy, demokratyzacja oraz rozwój gospodarczy Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Gruzji, Armenii oraz Azerbejdżanu.

Dominik Sipiński

Ostatnie komentarze

gosc_e47e6 2013-11-30 01:10   
gosc_e47e6 - Profil gosc_e47e6
Możliwe że Wizz Air Ukraine zostanie wchłonięty przez Wizz Air z UE (Hungary)?
Bo w tej chwili to chyba traci sens.
gosc_22d00 2013-11-29 20:18   
gosc_22d00 - Profil gosc_22d00
szykuje się nowe połączenia pracownicze i mały drenaż mózgów na Ukrainie
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy