Eurolot w końcu odbiera kolejne Q400

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
26 października 2013 10:18
20 komentarzy
Reklama

W przyszłym tygodniu Eurolot nareszcie odbierze trzy kolejne Bombardiery Q400 NextGen. Miały one przylecieć do Polski już kilka miesięcy temu, a dwa z nich były gotowe do dostawy od maja.

- W przyszłym tygodniu otrzymamy kolejne trzy samoloty Bombardier Q400 NextGen. Podpisaliśmy umowę leasingową z dotychczasowym leasingodawcą na kolejne trzy Bombardiery. Jesteśmy w trakcie załatwiania ostatnich formalności potrzebnych do odbioru samolotów - powiedział gazecie "Puls Biznesu" Mariusz Dąbrowski, prezes Eurolotu.

Informację potwierdziliśmy także w Kanadzie.

- Już wkrótce wszystkie trzy samoloty będzie można zobaczyć w Warszawie - powiedział w rozmowie z Pasazer.com Robert Baseggio, dyrektor Bombardier Aerospace ds. sprzedaży w Europie.Przylot nowych maszyn potwierdził także dział prasowy przewoźnika. Jednak obecnie brak informacji co z pozostałymi trzema maszynami.

- Trwają ustalenia i rozmowy z producentem na temat dostawy kolejnych trzech maszyn Q400 - powiedziała nam Karina Lisowska, rzeczniczka Eurolotu.

We wrześniu 2012 Eurolot ogłosił decyzję o wykorzystaniu sześciu z dwunastu opcji jakie posiada na maszyny Bombardier Q400 NextGen. Kolejne Dashe miały zasilić flotę przewoźnika w okresie kwiecień - czerwiec tego roku. Następnie ich przylot przesunięty był na sierpień. Ostatecznie w przyszłym tygodniu połowa z nich wyląduje na lotnisku w Warszawie.

Nowe samoloty będą leasingowane od firmy Nordic Aviation Capital (NAC). Duńska spółka podpisała kontrakt kupna i leasingu zwrotnego trzech kolejnych maszyn Eurolotu.

NAC jest jednym z największych leasingodawców samolotów regionalnych. Firma posiada ponad 180 samolotów odrzutowych i turbośmigłowych obsługujących ponad 32 klientów w 22 krajach.

Według nieoficjalnych informacji uzyskanych w NAC, to właśnie kwestia finansowania nowych maszyn była głównym powodem opóźnienie dostawy maszyn.Eurolot postanowił wymienić flotę w marcu 2012, kiedy zdecydował się zamówić osiem samolotów Bombardier Q400 nowej generacji z opcjami na kolejnych 12 maszyn tego typu. Samoloty Eurolotu posiadają konfigurację dla 78 pasażerów i napędzają je dwa turbośmigłowe silniki Pratt & Whitney PW150A.

Obecnie flota przewoźnika składa się z 11 samolotów: ośmiu Bombardierów Q400 NextGen (SP-EQA, EQB EQC, EQD, EQE, EQF, EQG, EQH) oraz trzech ATR-ów 72-200 (SP-LFB, -LFG, -LFE)

Piotr Bożyk
Fot. Piotr Bożyk
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
greg0303 2013-10-31 16:32   
greg0303 - Profil greg0303
W pierwszej połowie 2014 roku Bombardier zacznie oferować wersję Q400 o pojemności 84-86 pasażerów, wprowadzając dodatkowe 2-3 rzędy siedzeń. Producent nie ujawnił jeszcze, czy maszyna będzie miała siedzenia nowej generacji, czy też nieco inaczej zaprojektowaną kabinę pasażerską.
hariko 2013-10-28 10:10   
hariko - Profil hariko
irkolo @ to dokad w takim razie bedzie latal LOT?? czy przpadkiem nie bedzie z LOT-em tak jak z wieloma przedsiebiorstwami w Polsce po wejsciu do UE??
irkolo 2013-10-28 10:04   
irkolo - Profil irkolo
Co do LOTu:
"LOT będzie zmuszony zmniejszyć liczbę połączeń w zamian za otrzymaną pomoc państwową. Taki warunek stawia Komisja Europejska."
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama