Eurolot do likwidacji. Na początek trasy własne

6 lutego 2015 08:27
100 komentarzy
Od 1 kwietnia br. Eurolot odwołuje wszystkie loty realizowane pod własną marką linii. To początek całkowitej likwidacji przewoźnika. Analizy ekonomiczne dla resortu skarbu, które cytuje "Gazeta Wyborcza", pokazały, że nie ma możliwości, żeby linia na siebie zarabiała.
Reklama
Dzisiaj (6.2.) w godzinach porannych założono tzw. stop booking, czyli brak możliwości zakupu biletu na wszystkie rejsy od 1 kwietnia br. Zostało to potwierdzone w systemie rezerwacyjnym przewoźnika.

Eurolot zapewni wszystkim pasażerom, którzy posiadają bilety na późniejsze terminy całkowity zwrot należności lub - o ile będzie to możliwe - bezkosztowe zmiany rezerwacji na rejsy innych przewoźników. Z każdym klientem pracownicy Eurolotu będą kontaktowali się bezpośrednio w najbliższym czasie.

Jak wynika z systemu rezerwacji biletów PLL LOT część tras zostanie przejętych przez tego przewoźnika, ale operatorem będzie nadal eurolot. Dotyczy to połączeń do np. Zagrzebia i Kiszyniowa. Zmienią się jedynie numery lotów: w ramach umowy code-sahe były one oferowane pod czterocyfrowymi oznaczeniami LOT-u, a obecnie widnieją pod nowymi, trzycyfrowymi. Połączenia międzynarodowe z portów regionalnych oraz z Warszawy do Bydgoszczy prawdopodobnie znikną na dobre.

Rezygnacja z obsługi połączeń własnych Eurolotu to pierwszy krok w stronę całkowitej likwidacji linii lotniczej. Nie wiadomo, kiedy linia zupełnie zniknie z polskiego nieba.

- Podjęliśmy odpowiedzialne decyzje właścicielskie. Eurolot nie ma biznesowej racji bytu. Analiza biznesowa sporządzona przez renomowanego doradcę dla Eurolotu pokazała, że nie ma możliwości wprowadzenia modelu, w którym firma zacznie na siebie zarabiać - mówi Adam Ambrozik, dyrektor departamentu restrukturyzacji i pomocy publicznej w Ministerstwie Skarbu Państwa, cytowany przez "Gazetę Wyborczą".

Sytuacja finansowa Eurolotu jest tragiczna. Jak ujawniliśmy niedawno, w 2012 r. linia straciła 173,3 mln zł netto. Żeby spłacić długi wobec państwowych wierzycieli - Towarzystwa Finansowego "Silesia" i Agencji Rozwoju Przemysłu - przewoźnik musiał sprzedać tym spółkom po jednym samolocie embraer 170. Eurolot nie podał wyników finansowych za 2013 i 2014 r., jednak w rozmowie z nami rzeczniczka przyznała, że w 2014 r. strata mogła wynieść 50 mln zł netto lub więcej.

Własne połączenia Eurolotu zostały uruchomione w 2011 r. i miały być szansą na poprawę wyników finansowych linii. W 2012 r. loty realizowane pod marką eurolot.com odpowiadały za 21 proc. przychodów spółki. Przewoźnik często zmieniał jednak siatkę tych połączeń, a wiele tras było bardzo szybko zawieszanych. Eurolot nie tylko nie realizował własnych planów dotyczących liczby pasażerów na tych trasach, ale był to też najbardziej deficytowy sektor działalności spółki.

Eurolot informuje także na Facebooku, że przewoźnik nie będzie korzystał z tego portalu społecznościowego do kontaktu z pasażerami.
Tagi
eurolot lot
Komentowanie tego wątku zostało wyłączone.
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy