×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Estonian Air w finansowych tarapatach
Estonian Air to kolejne europejskie linie lotnicze, które zmagają się w ostatnich miesiącach z poważnymi problemami finansowymi.  W ciągu trzech pierwszych kwartałów 2012 roku państwowy przewoźnik stracił ponad 20 mln euro na działalności podstawowej, czyli 80% więcej niż w poprzednim roku i znalazł się na granicy wypłacalności.

W połowie grudnia ub. r. próbę ratowania linii podjął rząd Estonii zapowiadając udzielenie liniom pożyczki w wysokości 8,3 mln euro. Dalsze losy planu pomocy dla Estonian Air uzależnione są od pozytywnej opinii Komisji Europejskiej. Decyzja w tej sprawie spodziewana jest najpóźniej w połowie lutego b.r. Plan restrukturyzacji przewoźnika obejmuje likwidację niedochodowych połączeń oraz redukcję floty. W 2012 roku Estonian Air zrezygnowały całkowicie z obsługi rejsów krajowych, a w najbliższym czasie z jego siatki połączeń znikną m.in. loty do Helsinek i Wiednia. Już teraz jednak wiadomo, że kwota zaoferowana przez rząd nie będzie wystarczająca, aby uratować estońskiego przewoźnika. Eksperci oceniają, że linie będą potrzebowały od 50 do 70 mln euro wsparcia w zależności od dalszego rozwoju koniunktury na rynku oraz ostatecznych kosztów związanych ze zwrotem części wyleasingowanych samolotów.

W razie braku szybkiej poprawy sytuacji przewoźnika rząd estoński rozważa postawienie go w stan upadłości. 

Estonian Air powstały w 1991 roku. Linia obsługuje obecnie kilkanaście tras europejskich. Jej flota składa się z 11 samolotów typu Embraer 175, Bombardier CRJ900 i Saab 340.


Marek Stus
Fot. Estonian Airgość_a360b - Profil
gość_a360b
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie