Paryż jest stolicą i największym miastem Francji, a także jedną z największych i najważniejszych aglomeracji miejskich w Unii Europejskiej. W granicach administracyjnych Paryża zamieszkuje prawie 2,5 mln osób, a w zespole miejskim, obejmującym region Ile-de-France ponad 11 milionów. Już za panowania Ludwika XIV (XVII wiek) Paryż zyskał rangę kulturalnego centrum Europy.
Miasto ma ciekawy, koncentryczny układ przestrzenny z rozchodzącymi się gwieździście bulwarami. Jego oś stanowi dolina Sekwany, która dzieli Paryż na część prawobrzeżną północną Rive Droite i lewobrzeżną południową Rive Gauche, połączone przez 31 mostów. Paryż administracyjnie podzielony jest na 20 dzielnic. Ich numeracja biegnie spiralnie od środka, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Najważniejsze pod względem turystycznym są dzielnice o numerach od 1 do 8.
Po mieście najszybciej jeździ się metrem. Bilet jednorazowy 1,30 euro, karnet (10 biletów) 9,30 euro.
Obowiązkowa wizyta na 320-metrowej wieży Eiffla: schody do drugiego piętra 3,05 euro (w cenie spektakl audiowizualny na pierwszym piętrze), wjazd na szczyt 5,34 euro. Miasto podziwiać można też z Łuku Triumfalnego (6 euro), wieży katedry Notre Dame (5,35) albo Wieży Montparnasse (7,55). Trzeba zobaczyć Panteon z grobami m.in. Moneta, Zoli, Piotra i Marii Curie oraz Sainte Chapelle - miejsce przechowywania relikwii Męki Pańskiej, przede wszystkim Korony Cierniowej. Miłośnicy sztuki oprócz Luwru powinni zobaczyć Centre Pompidou (5,5 euro), Musée d'Art Moderne (gratis), Musée d'Orsay (7 euro) na terenie dawnego dworca kolejowego i Musée Rodin z najwspanialszymi dziełami tego legendarnego rzeźbiarza (5 euro). 200 m od wieży Eiffla przy Rue des Eaux 5 w starych piwnicach XIV-wiecznego opactwa Passy jest Muzeum Wina - wstęp i kieliszek wina 6 euro. Miłośnicy twórczości Jima Morrisona powinni koniecznie odwiedzić cmentarz Pere Lachaise, gdzie jest pochowany. Trafić nietrudno, bo od każdego wejścia prowadzą strzałki z napisem "Jim". Przy grobie zawsze są jego fani z różnych stron świata. Kawę wypijmy w dzielnicy artystów na Montmartre, gdzie można podglądać malarzy przy sztalugach. Oryginalne pamiątki odnajdziemy w antykwariatach m.in. przy rue St-Honore, rue du Roule czy rue St-Denis.
Nocny Paryż dobrze jest obejrzeć z pokładu stateczku kursującego po Sekwanie. Start z nabrzeża przy Pont-Neuf, godzinna podróż 10 euro. Francuskiej kuchni zakosztujmy np. w którejś z restauracji Quartier Latin - gwarnej Dzielnicy Łacińskiej opanowanej przez studentów, gdzie kolację z przystawką i deserem w gustownej restauracji można zjeść już za 10 euro. Paryski luksus odnajdziemy na Avenue Montaigne łączącej Pola Elizejskie z Sekwaną (tu odbywają się pokazy mody), a wykwintne wystawy sklepowe na Rue Faubourg-Saint-Honore i Rue Royale.
Lotnisko Paris-Beauvais (www.aeroportbeauvais.com ) leży 84 km od centrum. Do miasta najprościej dojechać autobusem, który łączy lotnisko z Paris-Porte Maillot - odjazd 20 min po przylocie każdego samolotu, bilety 10 euro w jedną stronę dostępne w poczekalni lotniska, dalej do centrum metrem. Z powrotem autobusy odjeżdżają z postoju dla autokarów przy Boulevard Pershing (blisko hotelu Concorde) 3 godz. 15 min przed odlotem samolotu. Każdy autobus przypisany jest jednemu odlotowi.
Samoloty lądują też na Roissy Charles de Gaulle, ok. 25 km na północny-wschód od centrum. Bilet na Air France Bus do Porte Maillot i Etoile (linia nr 2) w jedną stronę kosztuje 10 euro, do Gare de Lyon i Montparnasse (linia nr 4) - 11,5 euro.
Lotnisko Orly-Sud leży tylko 14 km od centrum. Orly Bus kursuje do stacji Denfert-Rochereau (jest tam metro). Odjazd spod lotniska co 15 min, bilet 5,70 euro.