Mgła paraliżuje polskie lotniska

Anna Żuchlińska - Profil Anna Żuchlińska
22 października 2012 07:53
63 komentarzy
Reklama

Gęsta mgła od kilkudziesięciu godzin utrudnia pracę polskich portów lotniczych. Wczoraj z powodu złych warunków atmosferycznych lotniska w Bydgoszczy, Poznaniu, Wrocławiu, Warszawie oraz Modlinie nie przyjmowały samolotów. Lotnisko Chopina pracowało normalnie tylko w godzinach popołudniowych, przyjmowało nawet przekierowane samoloty z Modlina, jednak wieczorem mgła ponownie sparaliżowała oba porty lotnicze. Pozostałe maszyny krążące nad innymi lotniskami zostały skierowane do Gdańska, Katowic, Krakowa czy Rzeszowa.

Dziś mgła dalej utrudnia ruch lotniczy w Polsce, według prognoz meteorologicznych ma się ona utrzymać do godziny 10 rano. Lotnisko Chopina dalej nie przyjmuje samolotów. Opóźnione są loty z Modlina, które planowo miały wystartować tuż po godzinie 6 rano, odwołano już wyloty oraz przyloty Wizz Air z Mediolanu Bergamo oraz Oslo Torp. Samoloty Ryanair ze Sztokholmu Skavsta i Mediolanu Bergamo zamiast w Modlinie wylądowały w Poznaniu.Mgła pokrzyżowała plany pasażerów w Krakowie - z powodu niskiej widzialności starty i lądowania z Balic zostały zawieszone do godziny 10. Lotnisko w Katowicach działa normalnie.

Poranne rejsy z Poznania do Kopenhagi oraz Warszawy zostały odwołane z powodu braku maszyn, które wczoraj nie mogły wylądować na Ławicy. Większość lotów, które rano miały wystartować z Wrocławia oraz Gdańska jest opóźnionych.

Z Bydgoszczy odwołany został poranny rejs do Warszawy, a pasażerowie udający się lotem czarterowym na Lanzarote zostali przewiezieni na lotniska Chopina autokarami, skąd mają wyruszyć w drogę na Wyspy Kanaryjskie.

[AKTUALIZACJA 10:30]

Lotnisko Chopina powoli zaczyna funkcjonować. W Warszawie wylądowały samoloty z Zurychu oraz Kopenhagi. Samoloty Ryanair z Brukseli Charleroi oraz Londynu Stansted zostały przekierowane z Modlina na Okęcie.

[AKTUALIZACJA 20:00]

Lotnisko w Katowicach spowite jest mgłą. Do Krakowa przekierowane zostały rejsy Wizz Air z Barcelony i Dortmundu, LOT z Turynu oraz Ryanair z Birmingham. Zakłócenia spodziewane są również we Wrocławiu oraz Warszawie.

W Polsce tylko lotnisko Chopina w Warszawie wyposażone jest w system ILS kategorii II, wszystkie pozostałe porty lotnicze, oprócz Modlina i Zielonej Góry, wyposażone są w system ILS kategorii I.

Według zapowiedzi przedstawicieli podwarszawskiego lotniska, Modlin ma zostać wypozażony w system ILS kategorii I do końca tego roku. Lotnisko Chopina przygotowuje się natomiast do wdrożenia systemu ILS kategorii III.

ILS, czyli Instrument Landing System, to radiowy system nawigacyjny, który wspomaga lądowanie w warunkach ograniczonej widoczności. Urządzenie umożliwia precyzyjne prowadzenie samolotu w ciężkich warunkach atmosferycznych.

Anna Żuchlińska
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
michalb 2012-10-27 14:33   
michalb - Profil michalb
hope przykro mi ale niestety nie odpowiem Ci na zadane pytanie bo nie prowadzę takich statystyk. Nie wiem jakie są koszty ale wiem ze nie robi się tego na jeden rok ale na zawsze wiec koszty mogą się zwrócić a tych dni to by się nazbierało przez cały rok :-)
hops 2012-10-27 13:58   
hops - Profil hops
michalb wyobraź sobie, że ja nawet wiem, że przylatują piloci z IIIA/B, co więcej nawet samoloty dopuszczone do tej kategorii, a jeszcze więcej, że komplet samolot załoga.
tylko powiedz mi ile jest dni kiedy jest rzeczywista potrzeba III oraz ile rejsów z niej skorzysta faktycznie i skoreluj to z kosztami wprowadzenia kategorii, sprzętem, utrzymaniem, etc.
michalb 2012-10-27 11:37   
michalb - Profil michalb
japko69 masz racje, chodziło mi raczej o CAT III
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama