Q400 Eurolotu nad stadionami Euro

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
31 maja 2012 23:56
16 komentarzy
Reklama

Wczoraj (30.05) w ramach prezentacji nowego Bombardiera Q400 NextGen oraz przygotowań polskich lotnisk do turnieju Euro 2012 Eurolot zorganizował przelot dla mediów do miast-gospodarzy pod hasłem: "Polskie lotniska gotowe do Euro 2012". Redakcja Pasazer.com również uczestniczyła w tym wydarzeniu. Zapraszamy na relację z tego specjalnego przelotu.


Briefing w Warszawie

Na lotnisku Chopina odbył się briefing prasowy podsumowujący przygotowania polskich lotnisk do obsługi zwiększonego ruchu pasażerskiego w czasie turnieju UEFA Euro 2012.

- Wszystko zapięte jest na ostatni guzik – zapewnił Rafał Marczewski, krajowy koordynator ds. lotnisk w spółce PL.2012.

W czasie trwania mistrzostw Europy do Warszawy przyleci co najmniej 750 nierozkładowych samolotów charterowych, które przywiozą kibiców na mecze rozgrywane na Stadionie Narodowym – poinformował dyrektor lotniska Michał Marzec. Łącznie ze "zwykłymi” czarterami oraz rejsami rozkładowymi w warszawskim porcie wyląduje ponad 16,5 tys. samolotów. Liczba oferowanych miejsc dla pasażerów sięga dwóch milionów.

Dla obsłużenia tego wzmożonego ruchu konieczne było zniesienie ograniczeń w liczbie startów i lądowań w porze nocnej. W kwietniu parlament znowelizował ustawę o organizacji turnieju UEFA Euro 2012™, dzięki czemu w czasie mistrzostw w Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie i Katowicach nie będą obowiązywały ograniczenia w liczbie wykonywanych operacji.

- Decyzja o zniesieniu ograniczeń w lotach dziennych i nocnych przyczyni się do zwiększenia przepustowości i dostępności portów lotniczych i przestrzeni powietrznej, a także pozytywnie wpłynie na wzrost gospodarczy państwa – czytamy w uzasadnieniu nowelizacji ustawy.

- To ważne ułatwienie, ponieważ bez zniesienia limitu operacji nocnych nie moglibyśmy odprawić samolotów z kibicami zaraz po meczu. Musieliby oni czekać na swój lot aż do rana następnego dnia – powiedział Michał Marzec, dyrektor PPL.

Dyrektor przypomniał również, że podczas piłkarskich mistrzostw dojazd do lotniska Chopina może być nieco utrudniony. Od 2 czerwca na ulicy Żwirki i Wigury, która jest główną arterią łączącą lotnisko z centrum miasta, jeden z dwóch pasów ruchu w każdym kierunku wydzielony zostanie do wyłącznej dyspozycji komunikacji publicznej. – Warto pamiętać o możliwości skorzystania z innych dróg i o konieczności zarezerwowania dodatkowego czasu przeznaczonego na dojazd do lotniska – przypomniał Marzec.

Krzysztof Banaszek, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, zwrócił uwagę na wykonane przez Agencję zadania w zakresie przygotowania zarówno służb operacyjnych, jak też przestrzeni powietrznej, która musi spełnić wymagania nie tylko lotnictwa komunikacyjnego, ale też służb państwowych odpowiedzialnych za bezpieczny przebieg turnieju.

W odniesieniu do PAŻP szczególnym zainteresowaniem cieszyły się wprowadzone rozwiązania polegające na utworzeniu dodatkowego stanowiska "ground", czyli kontroli naziemnego ruchu samolotów w Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu. Będzie ono uruchamiane w przypadku wzrostu ruchu lotniczego ponad liczbę operacji obsługiwanych standardowo przez kontrolera wieżowego.

Po zakończonym briefingu wszyscy zaproszeni udali się do samolotu Bombardier Q400 (SP-EQA).


Poznań

Pierwszym przystankiem jest Poznań. Przerywając podejście do lądowania Eurolotowski Bombardier udaje się w rejon stadionu.Krótki przelot nad miastem i lądowanie na poznańskiej Ławicy.Podczas kołowania na płytę postojową samolot został przywitany salutem wodnym.Po 40 minutach lotu kończy się pierwszy etap podróży. Jesteśmy w Poznaniu.W nowym terminalu poznańskiego lotniska odbyła się krótka konferencja prasowa.Wnętrza pachną nowością - terminal został otwarty dwa dni wcześniej.

Następny przystanek to stolica Dolnego Śląska, do której podróż potrwa około 20 minut.

Wrocław

We Wrocławiu strażacy również witają nowy samolot Eurolotu salutem wodnym.Na dolnośląskim lotnisku procedura była podobna - kołowanie i konferencja prasowa w terminalu.Wrocław to pierwsze polskie lotnisko regionalne, które posiada rękawy do wsiadania i wysiadania z samolotów.Dariusz Kuś, prezes wrocławskiego portu był przepytywany przez media.Również i na tym lotnisku wybieramy się na krótkie zwiedzanie nowego terminala.

Po starcie z Wrocławia mijamy obwodnicę z charakterystycznym mostem...... a także wrocławski stadion.Kolejny etap podróży to Gdańsk. Przelot potrwa około 50 minut.

Gdańsk


Z góry pięknie widać całe Trójmiasto...

... a także stadion PGE Arena.

W Gdańsku, podobnie jak w innych portach, przywitanie nastąpiło poprzez salut wodny.Gdańsk to ostatni punkt trasy.Po lotnisku oprowadzał Tomasz Kloskowski, prezes gdańskiego portu lotniczego.Zwiedzanie nowego terminala to stały punkt programu.
Powrót do Warszawy

Podczas podejścia do lądowania w Warszawie widać Stadion Narodowy.Bombardier Q400NG to jeden z niewielu samolotów, w których pasażerowie przez okno mogą zobaczyć wysunięte podwozie..Na koniec nie mogło zabraknąć również zdjęcia całej załogi wraz z Mariuszem Dąbrowskim, prezesem Eurolotu.Po tym oblocie jedno jest pewne - w "lotniczym" przygotowaniu do turnieju Euro 2012 na pewno nie mamy się czego wstydzić.

Pasazer.com dziękuje załodze rejsu K2 2012, a także pracownikom działu prasowego Eurolot za pomoc w realizacji materiału.

Piotr Bożyk
Fot. Piotr Bożyk, Lotnisko Chopina (stadiony Wrocław, Gdańsk i Warszawa)
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil
gosc_b0138 2012-06-11 09:35   
gosc_b0138 - Profil gosc_b0138
To bomardier w nocy z poniedziałku na wtorek z 4 na 5 czerwca miał awarię czy nie ? Może redakcja portalu zapytałaby oficjalnie Eurolot ?
marecki 2012-06-06 10:33   
marecki - Profil marecki
gosc_529e7: i 250 euro za trudy oczekiwania.
gosc_529e7 2012-06-06 10:13   
gosc_529e7 - Profil gosc_529e7
Konkret jest taki:poniedziałek 4 czerwca trasa Szczecin Kraków wylot planowany 20,25 samolot ATG. Wylot rzeczywisty wtorek 5 czerwca ok. 1,00 samolot ATR.
 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama