Łódź: Fotorelacja z budowy terminala

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
10 stycznia 2012 19:01
20 komentarzy
Reklama

Nowy terminal łódzkiego lotniska ma być dostępny dla pasażerów pod koniec marca. Redakcja portalu Pasazer.com gościła w nowym budynku.

Aktualnie trwają odbiory techniczne. W lutym łodzianie zostaną zaproszeni z pustymi walizkami, aby przetestować terminal od strony funkcjonalnej.

Pasażerowie będą mogli podjechać samochodem lub komunikacją miejską pod same drzwi wejściowe terminala. Jeśli zdecydują się zostawić samochód na parkingu od drzwi terminala będzie ich dzieliło zaledwie kilkanaście metrów. Parking z zaparkowanymi autami widoczny jest w lewym dolnym rogu zdjęcia.Odprawa bagażowa będzie odbywała się na parterze przy 14 stanowiskach check–in. W tym ciągu przewidziano też dodatkowe 15. stanowisko – tzw. linię czerwoną odprawy, z deklarowaną kontrolą celną. Po kontroli bagażu pasażerowie przejdą do stanowisk kontroli kart pokładowych, a następnie zostaną poddani kontroli bezpieczeństwa. Na zdjęciu widzimy montaż stanowisk check-in.Terminal będzie posiadał 4 główne kondygnacje użytkowe: piwnicę, parter, antresolę nad parterem z pomieszczeniami socjalnymi, piętro o powierzchni ponad 6,5 tys. m2 przeznaczone na gastronomię, handel, usługi, pomieszczenia biur podróży, linii lotniczych i administracyjne. Na zdjęciu widzimy antresolę z piętrem "socjalnym" i pietrem "usługowym". W strefie ogólnodostępnej terminala znajdą się biura podróży, apteka, kawiarnie, salony prasowe, kantory, wypożyczalnie aut, sklepy z pamiątkami i sklepy ogólnospożywcze.Po terminalu oprowadza nas przedstawiciel wykonawcy, konsorcjum Warbud-Hochtief oraz rzecznik lotniska - Ewa Bieńkowska.Po wejściu na antresolę widzimy na dole stanowiska odprawy oraz piętra socjalne i usługowe.Ciekawym miejscem na antresoli jest "aleja". Jest to miejsce odpoczynku, relaksu, oczekiwania przed odprawą lub na przylot bliskich. Do lamp tworzących "aleję" będzie dodana zieleń oraz miejsca do siedzenia. Robocza nazwa tego miejsca nadana przez nas to "Aleja Piotrkowska".Z "Alei Piotrkowskiej" widzimy wyjścia z terminala.Zmierzamy do tarasu widokowego.Taras widokowy przewidziany jest na całej długości budynku.Najlepszy widok na płytę lotniska jednak będzie miał dyżurny portu.Z wieży umieszczonej na samym szczycie terminala rozciąga się widok na całe lotnisko. Na zdjęciu widoczny jest tymczasowy terminal nr 2, który będzie w przyszłości przeniesiony w inne miejsce i będzie służył do celów technicznych. Terminal 2 został zbudowany w 2005 roku w związku z wejściem Ryanaira do Łodzi. Jego cel był tymczasowy, dlatego łatwo będzie go zdemontować i przenieść.Pasażerowie po odprawie i kontroli celnej przejdą do hali odlotów, która ma dwa poziomy. W tym obszarze przewidziano wyodrębnienie strefy wolnocłowej. Na parterze (poziom odprawy i kontroli celnej) znajduje się część sklepów i punktów gastronomicznych. W strefie wolnocłowej dostępne będą kawiarnie, restauracje, sklepy monopolowe, perfumerie, salony prasowe oraz sklepy ogólnospożywcze.Ruchomymi schodami możemy dostać się piętro wyżej do kolejnych punktów usługowych - cały czas znajdując się w strefie odlotów.Bramki z wyjściem do samolotów.

Pomieszczenia usługowo-handlowe na parterze hali odlotów.Po odprawie bagaż trafi do sortowni, w której instalowane są już urządzenia prześwietlające.

Bagaż odbierzemy na taśmociągach w strefie przylotów.

Wnętrze budynku jest jasne dzięki dużej liczbie świetlików w dachu.Terminal na prawie 26,5 tys. m2 powierzchni. Z zewnątrz pokryty czarnym szkłem oraz aluminium. Kubatura budynku wynosi ponad 125 tys. m3.Nowy terminal będzie w stanie obsłużyć ok. 1,5 - 2 mln pasażerów rocznie. Jednocześnie będzie można w nim odprawiać pasażerów z czterech do sześciu samolotów typu Boeing 737.Tomasz Wyszyński, Piotr Bożyk
Fot. Piotr Bożyk
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil
gosc_6a7dd 2012-01-22 19:52   
gosc_6a7dd - Profil gosc_6a7dd
Terminal-3 elegancki i nowoczesny, ale nowe logo LCJ fatalne i na pewno najbrzydsze nie tylko w PL, więc mądrzej byłoby wrócić ładne i znane stare logo tzw "latającą łódkę" przed otwarciem terminala i promować Port Lotniczy Łódź
szczurek_rasta 2012-01-16 16:58   
szczurek_rasta - Profil szczurek_rasta
"lekko" przypomina nasz nowy z EPRZ
wucash 2012-01-16 09:29   
wucash - Profil wucash
Wygląda super. Rzeczywiście komentarze w stylu: mocno na wyrost są według mnie przesadzone. Jeśli lotnisko zarośnie trawą za 5 lat to zwrócę honor ale nie wydaje mi się:) bardzo ładny terminal i cieszę się, że Polska wreszcie może dorównać do europejskiego poziomu.
 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama