Czwarty pas we Frankfurcie otwarty

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
24 października 2011 08:48
Reklama

W piątek (21.10) otwarta została czwarta droga startowa na lotnisku we Frankfurcie. Nowy pas jest równoległy do dwóch głównych istniejących i położony na północno-wschodnim skraju lotniska. 

Pierwszym samolotem, który wylądował na nowej drodze startowej o długości 2,8 km i oznaczeniu 07L-25R był rządowy Airbus A319CJ z kanclerz Angelą Merkel na pokładzie. Pierwszym rejsowym przylotem był lot Lufthansy z Hamburgu obsługiwany samolotem Airbus A321. Nowa droga startowa jest połączona z lotniskiem systemem dróg kołowania, które przebiegają nad autostradę i linią kolejową wysokich prędkości. Przepustowość lotniska wzrośnie z 82 do 90 operacji lotniczych na godzinę, a wg przedstawicieli lotniska maksymalnie może osiągnąć poziom 126 operacji na godzinę. Nowa droga startowa ma być wykorzystywana wyłącznie do lądowań. 

Rozbudowa odbyła się z poparciem rządu federalnego, ale wbrew woli mieszkańców okolic lotniska. Ci ostatni odnieśli niedawno sukces w walce z frankfurckim portem lotniczym, gdyż regionalny sąd zakazał lotów w nocy. Dotknie to głównie Lufthansy Cargo, która będzie musiała zmienić rozkład 10 połączeń wykonywanych z Frankfurtu między 23 a 5. Straty frachtowego oddziału niemieckiego przewoźnika mogą sięgnąć kilkunastu mln euro. Przeciwko wprowadzonemu w ostatniej chwili zakazowi protestuje nie tylko Lufthansa Cargo, ale także przedstawiciele Fraport AG. Frankfurt nad Menem jest światowym centrum finansowania. To tu mieszczą się siedziby wielu banków, mi.n. Deutsche Bank, Commerzbank, Citibank czy Bank Centralny Unii Europejskiej. Frankfurt to główny hub Lufthansy. Obecnie na tym największym niemieckim lotnisku 114 przewoźników oferuje 4635 lotów tygodniowo, tworząc siatkę ponad 300 destynacji w 110 krajach na całym świecie. Frankfurt ma ponad 50 proc. udział w ruchu transferowym w Europie.

Do tej pory na trzech drogach startowych (w tym dwóch równoległych) w ciągu godziny wykonywanych było ok. 80 operacji lotniczych, co dawało ponad 1300 operacji na dobę. Dla porównania, w Warszawie wykonuje się ok. 320 operacji na dobę.

Inwestycja budowy czwartego pasa startowego pochłonęła 600 mln euro i stanowi pierwszy etap projektu “EXPANSION 2020“, który obejmuje m.in. rozbudowę pirsu terminalu pasażerskiego dla przewoźników Star Alliance, budowę nowego terminalu oraz rozbudowę obiektów cargo.

Anna Robaczyńska, Dominik Sipiński
fot. Anna Robaczyńska, Fraport AG
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama