×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Chopin Airport City coraz bliżejKoncepcja stworzenia infrastruktury okołolotniskowej w porcie lotniczym im. Fryderyka Chopina zrodziła się już kilka lat temu. Dziś (29.8) Polskie Porty Lotnicze zrealizowały kolejny krok przybliżający jej realizację, podpisując umowę z doradcą, który przeprowadzi analizę możliwości zagospodarowania nieruchomości.

- Planujemy wykorzystać otoczenie portu i w sposób użyteczny je zagospodarować. Chopin Airport City to długofalowy plan przekształcenia terenów zlokalizowanych przy dojeździe do lotniska w park biznesowo-handlowy z funkcjami rekreacyjnymi i rozrywkowymi - skomentował Michał Marzec, dyrektor Lotniska Chopina w Warszawie.

Analizę przygotuje firma Ove Arup & Partners International Limited. Zobowiązała się ona w ciągu trzydziestu dni dostarczyć opracowanie przedstawiające możliwości najlepszego zagospodarowania i wykorzystania terenów wokół lotniska. Podpisany kontrakt opiewa na kwotę 1 mln 167 tys. Złotych.

Jak podkreślają władze lotniska inwestycja przyniesie korzyści zarówno dla pasażerów, mieszkańców stolicy, jak i samego portu lotniczego.

- Infrastruktura będzie dostępna nie tylko dla pasażerów, ale również dla mieszkańców terenów położonych wokół Lotniska Chopina. Przygotowywane rozwiązanie pozwoli na przeniesienie ciężaru utrzymania lotniska  na opłaty niezwiązane z działalnością lotniczą. Dzięki temu port będzie miał możliwość stopniowego zmniejszania opłat za korzystanie z infrastruktury lotniska i opłaty lotniskowej, co podniesie konkurencyjność warszawskiego lotniska – przekonywał jeszcze przed podpisaniem umowy Michał Marzec.
 

Przedstawiciele wykonawcy nie zdradzają jak w ostatecznej wersji będzie wyglądał projekt. Wiadomo jednak, że będzie on uwzględniał koncepcję urbanistyczną lokalnego planu zagospodarowania przestrzennego Chopin Airport City, który stworzyła pracownia architektoniczna JEMS Architekci Sp. z o. o.

- Na pewno chcemy w przypadku tej inwestycji zbliżyć się do modelu zrealizowanego w Amsterdamie. Swoją ofertę będziemy kierowali  głównie do operatorów handlowych i biznesowych. Dopiero po przeprowadzeniu analizy będziemy wiedzieli, co tak naprawdę się opłaca i wówczas podejmiemy decyzje - podsumował Michał Marzec.

Władze warszawskiego portu przekonują, że pierwsze efekty widoczne będą najwcześniej po 2-3 latach. Natomiast całkowita realizacja projektu może potrwać nawet ponad 10 lat.

Justyna Żyła
fot. JEMS Architekci Sp. z o. o.
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
gość_e351f - Profil
gość_e351f
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie