×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


easyJet testuje wykrywacze pyłueasyJet poinformował o planach przeprowadzeniu testów wykrywaczy pyłu wulkanicznego na samolotach. Niskokosztowy przewoźnik z Wielkiej Brytanii chce wykonać próby "korzystając" z erupcji wulkanu Grimsvotn na Islandii.

Linia pracowała nad wykrywaczem od zeszłorocznego paraliżu spowodowanego chmurą pyłu wulkanicznego nad Europą. Testy miały być przeprowadzone w rejonie aktywności wulkanicznej, prawdopodobnie nad obszarem pacyficznego wybrzeża Azji. Erupcja Grimsvotn pozwoli jednak przeprowadzić testy znacznie bliżej, a tym samym uczyni je mniej kosztownymi.

easyJet nie będzie mógł jednak wykorzystać własnych samolotów, gdyż wykrywacz nie posiada jeszcze odpowiednich certyfikacji. Przewoźnik liczy, że uzyska zgodę na skorzystanie z maszyn brytyjskiego Met Office. Wykrywacz opiera się na falach podczerwonych, które skanują przestrzeń powietrzną wokół samolotu. Na podobnej zasadzie działają samolotowe radary pogodowe.

Przewoźnik planuje wyposażyć tylko kilka samolotów w wykrywacze pyłu. W przypadku zagrożenia pozwolą one stworzyć mapę realnego zagrożenia znacznie dokładniejszą niż te, które przygotowują naziemne centra meteorologiczne.

Dominik Sipińskigość_efd74 - Profil
gość_efd74
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie