Lotów z Krakowa za ocean nie będzie

Anna Żuchlińska - Profil Anna Żuchlińska
17 maja 2011 20:22
41 komentarzy
Reklama

A miało być tak pięknie... Duże przedsięwzięcie, zaangażowanie amerykańskich biur podróży wraz z Air Poland (dawne Air Italy Polska) oraz ogromna determinacja władz krakowskiego lotniska - tak można byłoby określić uruchomienie lotów z Balic za ocean.

Wygląda jednak na to, że projekt flycentraleurope.com, w który zaangażował się Air Poland oraz kanadyjskie biuro podróży Panorama Travel & Tours zakończył się spektakularną klapą.

Z informacji, które otrzymaliśmy wynika, że rejsy z Krakowa, a także Pragi oraz Budapesztu, do Hamilton oraz Chicago zostały zawieszone. Swoją działalność zakończyło biuro podróży Panorama Travel & Tours, odpowiedzialne za sprzedaż biletów na te rejsy. Strona flycentraleurope.com, poprzez którą można było rezerwować bilety przestała działać, tak samo jak strona Panoramy.

"Panorama Travel & Tours Ltd. działająca jako flycentraleurope.com z dniem 17 maja dobrowolnie zrzekła się licencji do prowadzenia działalności gospodarczej jako biuro podróży" - czytamy w komunikacie biura podróży. Nie wiadomo, jaka jest przyczyna zamknięcia firmy.

Połączenie z krakowskich Balic do Chicago miało ruszyć 25 maja, a do Hamilton - 27 maja. Rejsy realizowane miały być przez Air Poland samolotami Boeing 767-200.

Według ontaryjskiej Rady Przemysłu Turystycznego (TICO) poszkodowanych w Kanadzie zostało co najmniej 1500 klientów, którzy mogą ubiegać się o odszkodowanie z funduszu kompensacyjnego TICO.

"Pasażerowie, którzy dokonali płatność za pomocą karty kredytowej i płatności przetwarzanych przez Panorama Travel & Tours Ltd. (flycentraleurope.com) powinni skontaktować się z wystawcą karty kredytowej oraz złożyć wniosek o obciążenie zwrotne, jak również wypełnić formularz zgłoszenia reklamacji do TICO" - czytamy w oświadczeniu.- Myślę, że start tych połączeń nie jest w ogóle możliwy - mówi Michael Pepper, szef TICO, cytowany przez lokalną gazetę. - Obawiamy się, że nawet jeśli połączenie wystartuje, może być finansowo nieopłacalne. Troszczymy się o to, aby pasażerowie, którzy wylecą, mogli potem także wrócić - dodaje Pepper.

W poniedziałek rada zawiesiła prawo do sprzedaży biletów przez touroperatora, a dziś (17.05) Panorama Travel & Tours dobrowolnie anulowała licencję.

Z nieoficjalnych doniesień wynika, że połączenie nie cieszyło się zbyt dużym zainteresowaniem podróżnych. Według Peppera, sprzedano około 2500 biletów. 1000 na loty z Chicago i 1500 na loty z Hamilton.

Wystarczyłoby to na zapełnienie 10 samolotów, a przewoźnik planował latać co najmniej przez 18 tygodni (do września).

Jak poinformował nas Grzegorz Niedokos, rzecznik prasowy Air Poland, Mariusz Szpikowski, prezes przewoźnika poleciał do Hamilton na rozmowy z przedstawicielami biura, a w dniu jutrzejszym ma się odbyć zebranie zarządu Air Poland. Nie wiadomo, jaka będzie reakcja przewoźnika, ale jutro powinniśmy poznać oficjalne stanowisko. Będziemy o tym informować na bieżąco.

Informacja dla podróżnych, którzy zakupili bilety na skasowane rejsy!

Anna Żuchlińska, Paweł Cybulak, Piotr Bożyk, Dominik Sipiński
Fot. Piotr Bożyk
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
robertswi 2011-05-21 15:12   
robertswi - Profil robertswi
Chyba tak zrobie bo z tego co widzę to mało kto rozumie fakt jad daleko nam jeszcze do Europy.
Ale komu to mam tu tłumaczyć :D
michalb 2011-05-20 23:37   
michalb - Profil michalb
robertswi , napisz do pana prezesa a co chwila zaskakuje nas jakimiś nowymi kierunkami może i barcelone dla ciebie otworzy ;-)
michalb 2011-05-20 23:34   
michalb - Profil michalb
robertswi , to to jesteś nieszczęśliwy ;-) a to nie możesz biletu kupić płacąc karta a to nie możesz dolecieć do Barcelony ale chwile przecież możesz przez Frankfurt lub Warszawę etc.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama