W Modlinie uruchomiona zostanie zdalna wieża

3 kwietnia 2024 12:59
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej poinformowała, że uruchomi na lotnisku w Modlinie technologię Remote Tower.
Reklama
Prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Magdalena Jaworska-Maćkowiak oraz członkowie zarządu Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin (MPL) Tomasz Szymczak i Grzegorz Hlebowicz podpisali list intencyjny związany z uruchomieniem na lotnisku w Modlinie Wieży Zdalnej. Dzięki technologii Remote Tower ruch lotniczy na lotnisku w Modlinie będzie nadzorowany w sposób nowoczesny technologicznie z siedziby PAŻP w Warszawie.

Remote Tower to rozwiązanie obejmujące znajdujące się na lotnisku kamery i czujniki, które w czasie rzeczywistym wysyłają sygnały do centrum kontroli ruchu lotniczego (Remote Tower Centre). Tam z kolei, obrazy i informacje o ruchu na zdalnie kontrolowanym lotnisku wyświetlane są w specjalnym pomieszczeniu na monitorach. Poprzez Remote Tower Centre można kierować ruchem lotniczym, tak jak z tradycyjnej wieży. Technologia rTWR zapewnia wyższą skalowalność w porównaniu do rozwiązań konwencjonalnych, pozwala również na prowadzenie, w ramach jednej infrastruktury, kontroli ruchu lotniczego dla więcej niż jednego lotniska.

- Rozwiązania Remote Tower to dążenie w kierunku standardowej, europejskiej nowoczesności. Umożliwiają integrację systemów wykorzystywanych w kontroli ruchu lotniczego, przez co często stanowią rozwiązania bardziej zaawansowane technicznie i zapewniające wyższy poziom bezpieczeństwa niż zastępowane przez nie rozwiązania konwencjonalne charakteryzujące się nierzadko ograniczonymi możliwościami rozbudowy
– powiedziała Magdalena Jaworska-Maćkowiak, prezes PAŻP.


W ramach kontroli zdalnej kontrolerzy ruchu lotniczego obsługujący MPL skorzystają z:
  • panoramy wideo o wysokiej rozdzielczości, z możliwością obrotu, pochylenia i przybliżenia obrazu,
  • technologii termowizji umożliwiającej obserwację w nocy i trudnych warunkach pogodowych,
  • technologii cyfrowej znacznie poprawiającej świadomość sytuacyjną kontrolerów i umożliwiającej podejmowanie szybkich, świadomych decyzji w celu poprawy bezpieczeństwa i wydajności operacyjnej,
  • informacji dodatkowych zintegrowanych z widokiem panoramicznym kontrolowanego lotniska, np. danych meteorologicznych i informacji radarowych.
Na podstawie ustawy z 8 grudnia 2006 r. o Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, PAŻP zapewnia bezpieczną, ciągłą, płynną i efektywną żeglugę powietrzną w polskiej przestrzeni powietrznej, w tym na zasadach wyłączności zapewnia służbę ruchu lotniczego oraz inne służby żeglugi powietrznej: służbę łączności, służbę nawigacji, służbę dozorowania.

Dodatkowo, zgodnie z Decyzją Ministra Infrastruktury z 28 czerwca 2011 r., PAŻP została wyznaczona jako instytucja zapewniająca służby ruchu lotniczego w przestrzeni powietrznej lotniska Warszawa/Modlin.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy