Gdańskie lotnisko planuje kolejne inwestycje

12 kwietnia 2024 09:00
Port Lotniczy Gdańsk jako jedyny z dużych polskich lotnisk obecnie nie musi przygotowywać, ani prowadzić inwestycji koniecznych do dalszego sprawnego funkcjonowania. Nie oznacza to jednak, że zarządzający gdańskim portem nie planują dalszych inwestycji.
Reklama
Gdański port lotniczy w ubiegłym 2023 roku obsłużył 5,9 mln pasażerów, w 2024 roku liczba ta z pewnością przekroczy 6 milionów. Przed Euro 2012 wybudowano nowy terminal pasażerski, który został rozbudowany w 2015 roku. Podczas pandemii koronawirusa nastąpiła kolejna rozbudowa o pirs dedykowany lotom poza strefę Schengen, rozbudowano także strefę przylotów oraz kontroli bezpieczeństwa. W chwili obecnej przepustowość infrastruktury jest większa niż liczba obsługiwanych pasażerów oraz samolotów.


Terminal pasażerski

W obecnym terminalu skupia się cała obsługa pasażerska gdańskiego lotniska. Tutaj, znajdują się strefy wylotów Schengen oraz non-schengen, general aviation, a także hala przylotów oraz strefa VIP. Dalsza rozbudowa terminala będzie zależna od prognoz ruchu. Istnieją dwie możliwości przeprowadzenia inwestycji. Pierwszą z nich jest dobudowanie kolejnego segmentu obiektu w kierunku wschodnim (w kierunku starego Terminala 1), a następnie opcjonalne wybudowanie pirsu. Obie te inwestycje będą oznaczały konieczność wyburzenia starego terminala pochodzącego z 1997 roku. Budynek jest obecnie wyłączony z bieżącej obsługi pasażerów, jednak w wyjątkowych sytuacjach może służyć jako dodatkowa hala wylotów. W sytuacji rosnącego ruchu poza strefę Schengen istnieje również równoległa możliwość wydłużenia obecnego pirsu w kierunku zachodnim. Znajdujący się tam charakterystyczny czerwony radar meteorologiczny w najbliższym czasie zostanie wyburzony i przeniesiony w inną lokalizację.

Wąskim gardłem portu lotniczego staje się sortownia bagażu, która w najbliższych latach będzie wymagała rozbudowy celem zwiększenia swojej przepustowości. Inwestycja ta będzie jednak ściśle powiązana z rozbudową terminala o dodatkowy segment, którego parter częściowo zostanie zajęty przez powiększoną sortownię.

Płyty postojowe

Inwestycją posiadającą jeden z najwyższych priorytetów jest rozbudowa płyt postojowych, której efektem będzie zwiększenie liczby miejsc dla samolotów. Obecnie trwają przygotowania do rozpoczęcia projektowania budowy nowych i rozbudowy istniejących powierzchni. Nowe miejsca postojowe powstaną w kierunku zachodnim, w miejscu gdzie w przyszłości zostanie wydłużony pirs. Nowa płyta postojowa powstanie docelowo także po stronie wschodniej, przed rozbudowanym terminalem i ewentualnym przyszłym drugim pirsem. Przed tą inwestycją konieczne będzie jednak wcześniejsze wyburzenie Terminala nr 1. Jego lokalizacja w chwili obecnej uniemożliwia utworzenie dwóch rzędów stanowisk postojowych dla samolotów.


Hangar techniczny

Trzeci z lotniskowych hangarów zlokalizowany będzie na obecnie niezagospodarowanym terenie pomiędzy najstarszym hangarem a drogą kołowania. Szczegóły inwestycji nie zostały ustalone, jednak z dużym prawdopodobieństwem należy się spodziewać obiektu wykonanego w tradycyjnym, stacjonarnym systemie konstrukcji. Operatorem będzie obecny już w Gdańsku LS Technics.
- Chcemy stworzyć agentowi warunki do rozwoju. W chwili obecnej nie obsługuje tylu samolotów ile by mógł i chciał
- powiedział Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk.

Terminal cargo

Obecna baza DHL została otwarta w 2018 roku. Po 6 latach okazuje się jednak zbyt mała wobec rosnących potrzeb operatora. W chwili obecnej port pracuje nad przeniesieniem i trzykrotnym powiększeniem terminala dla przedsiębiorstwa DHL.


Bocznica kolejowa

Budowa wspomnianego nowego terminala towarowego będzie oznaczała likwidację istniejącej lotniskowej bocznicy kolejowej. Obecnie jest ona połączona z linią Pomorskiej Kolei Metropolitalnej umożliwiając wjazd pociągów od strony stacji Gdańsk Wrzeszcz. Tory na terenie portu lotniczego nie są jednak wykorzystywane w codziennej eksploatacji i nie ma planów by w najbliższych latach dostarczać paliwo lotnicze drogą kolejową. W tym miejscu należy jednak zaznaczyć, że gdańskie lotnisko jest tym portem w Polsce, który zlokalizowany jest najbliżej rafinerii produkującej paliwo lotnicze. Odległość drogowa pomiędzy portem lotniczym a rafinerią wynosi około 20 kilometrów.

Połączenie z Obwodnicą Metropolitalną

Obecnie waży się również kwestia rozbudowy układu drogowego wokół portu lotniczego. Główny dojazd do lotniska stanowi dwujezdniowa ulica Słowackiego wraz z węzłem przy trasie ekspresowej S6 (obwodnica Trójmiasta) i dalej w kierunku Gdańska. Kilka kilometrów na zachód od lotniska trwa budowa nowej drogi ekspresowej - Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta. W fazie koncepcji jest budowa przedłużenia ślepo zakończonej ulicy Słowackiego bezpośrednio spod lotniskowych terminali przez wieś Banino do nowej obwodnicy na wysokości planowanego węzła Miszewo.
- Zrobiliśmy pomiary i zasygnalizowaliśmy, że rosnący ruch lotniczy będzie powodował rosnący ruch komunikacyjny. W pewnym momencie, za kilkanaście lat spowoduje on problemy w rejonie lotniska. Wierzę, że osoby które zajmują się projektowaniem dróg widzą te przepływy samochodów i będą w stanie zaprojektować ten system aby był efektywny
- dodał Kloskowski.


fot. Mirbud SA, materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy