Lotnisko Chopina: Blisko dwa miliony pasażerów w sierpniu

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
15 września 2023 12:13
1 komentarz
Blisko dwa miliony pasażerów odprawionych w ciągu miesiąca i historyczny dzienny rekord – tak kształtował się ruch lotniczy w stołecznym porcie.
Reklama
Statystyki Warszawa (WAW)
 
Mimo końca wakacji szkolnych, okres największego zapotrzebowania na podróże jeszcze nie minął. W sierpniu Lotnisko Chopina zanotowało największa jak dotąd liczbę obsłużonych podróżnych – 11 sierpnia, odprawiono prawie 68 tys. osób.

- Odnotowaliśmy dzienny rekord w dotychczasowej historii portu. Wrzesień pod względem liczby podróżnych zwykle dorównuje miesiącom letnim także z pewnością przekroczymy kolejna granice. Codziennie stajemy przed wyzwaniem - pokonywaniem barier, które ograniczają przepustowość. Tak organizujemy pracę służb, że obsługa pasażerska przebiega płynnie. Jednak nasze prognozy wskazują wyraźnie, że w przyszłym roku będziemy osiągać kolejne rekordy w liczbie odprawionych pasażerów, a nie mamy już możliwości dostosowania infrastruktury do rosnącego ruchu. Lotnisko Chopina nie ma możliwości dalszego rozwoju dlatego konieczne jest przeniesienie ruchu komercyjnego do Centralnego Portu Komunikacyjnego - mówi Stanisław Wojtera, prezes PPL.

W sierpniu stołeczny port odprawił prawi 2 pasażerów, o blisko 150 tys. więcej od przewidywań. Sierpniowy wynik był o zaledwie 0,65 proc. niższy od osiągniętego w 2019 roku. Od stycznia z warszawskiego lotniska skorzystało łącznie 12,2 mln podróżnych, z czego większość – prawie 7,5 mln wybrało kraje w strefie Schengen. Zdecydowanie więcej pasażerów korzysta z połączeń rozkładowych – zarówno tradycyjnych (7,82 mln), jak i niskokosztowych (2,59 mln). Do najpopularniejszych kierunków rozkładowych z Lotniska Chopina należy Londyn, Paryż, Amsterdam, Frankfurt, Tel Awiw zaś czarterowych Antalya, Hurghada, Marsa Alam, Heraklion, Rodos. Od stycznia do sierpnia najwięcej pasażerów podróżowało na pokładach PLL LOT, Wizz Air i Lufthansy. Wśród przewoźników czarterowych prym wiedzie Enter Air, a za nim PLL LOT i Smartwings.

Od początku roku na Lotnisku Chopina odprawiono ponad 72.855 ton cargo i poczty – o prawie 500 ton. więcej niż w 2019 r. Co ciekawe, wolumen samego cargo wzrósł w bieżącym roku o blisko 4.600 ton.

Ostatnie komentarze

rar123 2023-09-15 16:21   
rar123 - Profil rar123
Jeszcze w czerwcu władze lotniska planowały obsłużyć po 2 mln pasażerów w lipcu i w sierpniu, a ostatecznie jest spadek do 2019 roku. Wynik wciąż jest bardzo dobry, ale lotnisko ciągle zaniża i zawyża prognozy. Wcześniej mówili, że będzie powyżej 2 mln, a teraz twierdzą, że to o 150 tyś więcej od przewidywań. Z resztą to niejedyne lotnisko w Polsce, które tak robi. To samo jest na przykład Krakowie.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy