Vietnam Airlines zamawia 50 737 MAX 8

Mateusz Gumółka - Profil Mateusz Gumółka
12 września 2023 08:40
W czasie niespodziewanej wizyty prezydenta USA Joe Bidena w Wietnamie, potwierdzono zamówienie 50 boeingów 737 MAX 8 wietnamskich narodowych linii lotniczych.
Reklama
Nowa umowa wpisuje się w wieloletnią strategię rozwoju Vietnam Airlines. Zakłada ona, że do 2035 roku pozyskiwanie nowych samolotów to jeden z najważniejszych elementów rozwoju gospodarczego kraju oraz zaspokojenie potrzeb usług lotniczych tego dynamicznie rozwijającego się rynku. Kluczowe dla tego projektu jest pozyskanie nowoczesnych i oszczędnych odrzutowców średniego zasięgu.


Także amerykański producent ma powody do zadowolenia. Zamówienie jest kolejnym dużym kontraktem na obiecującym wietnamski rynku, na którym konkuruje z airbusem. Niedawno lokalne tanie linie VietJet zamówiły 200 maxów. Biorąc pod uwagę, że do tej pory operowały one na samolotach europejskiego producenta, kontrakt jest dużym sukcesem Amerykanów. Podobnie Vietnam Airlines swoją obecną flotę wąskokadłubową opiera na airbusach z rodziny A321.

- Azja Południowo-Wschodnia to jeden z najszybciej rozwijających się rynków lotniczych na świecie, a 737 MAX to idealny samolot dla Vietnam Airlines, który skutecznie zaspokoi regionalne zapotrzebowanie. Cenimy naszą historyczną współpracę z Vietnam Airlines, która sięga 1995 roku, kiedy linia lotnicza wynajęła po raz pierwszy Boeingi 767 - powiedział Brad McMullen, starszy wiceprezes ds. sprzedaży komercyjnej i marketingu firmy Boeing.

Już w 2019 roku Vietnam Airlines były zainteresowane pozyskaniem flagowego amerykańskiego samolotu średniego zasięgu, jednak plany te pokrzyżowało uziemienie tych maszyn po serii katastrof linii Lion Air i Ethiopian Airlines oraz kryzys covidowy. Obecna flota przewoźnika składa się z m.in. z 15 boeingów 787 Dreamliner. Według oficjalnego komunikatu Białego Domu, wartość kontraktu opiewa na 7,8 mld dolarów i zapewni 30 tysięcy miejsc pracy w USA.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklamadorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy