ITA Airways chce latać do Libii

Tomasz Kasprzyk - Profil Tomasz Kasprzyk
14 sierpnia 2023 10:34
Narodowy włoski przewoźnik ITA Airways jest zainteresowany uruchomieniem bezpośredniego połączenia lotniczego do Libii.
Reklama
Linia ITA Airways wykonała 24 lipca br. czarterowy lot z Rzymu do Trypolisu. Był to pierwszy lot włoskiej linii lotniczej do Libii od prawie dziesięciu lat. W 2014 roku swój ostatni lot do Libii wykonała poprzedniczka ITA Airways czyli Alitalia. Na pokładzie samolotu znajdowali się członkowie libijskiej misji dyplomatycznej, w tym premier kraju Abdulhamid Al Dabaiba, którzy wracali z delegacji, a także przedstawiciele włoskiego urzędu lotnictwa cywilnego (Ente Nazionale per l'Aviazione Civile - ENAC). Jednym z celów spotkania były rozmowy na temat wznowienia bezpośredniego połączenia lotniczego pomiędzy stolicami obu krajów. Efektem rozmów było podpisanie nowej umowy dotyczącej przywrócenia transportu lotniczego i przewozów pasażerskich pomiędzy Libią a Włochami, które są trzecim po Grecji i Malcie krajem Unii Europejskiej, które podpisało takie porozumienie. Włoski przewoźnik powiedział, że jest zainteresowany uruchomieniem lotów z Rzymu do Trypolisu już w nadchodzącym sezonie zimowym. Z drugiej strony, wszystkie libijskie linie lotnicze nadal są wpisane na unijną czarną listę, w związku z czym nie mogą na tę chwilę latać do krajów członkowskich UE.


Włochy i Libia historycznie mają ze sobą wiele wspólnego, ponieważ latach 1911-1943 Libia była włoską kolonią. W późniejszych latach oba kraje utrzymywały ze sobą bliskie kontakty, które w zależności od konkretnego okresu były lepsze bądź gorsze. Szczególnie dobre stosunki miały miejsce za rządów premiera Silvio Berlusconiego, który wraz z Muammarem al-Kaddafim podpisał w 2008 roku układ o przyjaźni pomiędzy krajami.

Ponadto Włochy niejednokrotnie pełniły rolę mediatora w relacjach pomiędzy Zachodem a Libią. Pogorszenie stosunków dyplomatycznych miało miejsce w 2011 roku, kiedy Berlusconi przestał pełnić funkcję premiera Włoch, a w Libii wybuchła wojna domowa, w efekcie której obalono rządy Kaddafiego. Obecnie możemy zaobserwować ponowne ocieplenie relacji obu krajów, czego efektem jest między innymi podpisanie umowy o wznowieniu połączeń lotniczych.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama


dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy