Lotnisko Chopina: W kwietniu prawie 1,4 mln pasażerów

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
22 maja 2023 12:31
1 komentarz
W kwietniu br. Lotnisko Chopina w Warszawie odprawiło prawie 1,4 mln pasażerów. To o niecałe 5 proc. mniej niż w analogicznym miesiącu przedpandemicznego 2019 roku.
Reklama
Statystyki Warszawa (WAW)
 
Rekordowy okazał się 28 kwietnia, kiedy to ze stołecznego lotniska skorzystało ponad 55,6 tys. pasażerów. Liczba odprawionych osób na Lotnisku Chopina w kwietniu br. była o 22 proc. większa od prognozowanej. Szczególnie dużo podróżnych pojawiło się w porcie w ostatni weekend przed majówką. W ciągu trzech dni odprawiono łącznie ponad 160,5 tys. pasażerów, a rekordowy okazał się piątek, 28 kwietnia, ponieważ tego dnia podróżowało z i do Warszawy dokładnie 55 660 osób.

- Warto zwrócić uwagę, że jesteśmy jeszcze przed sezonem wakacyjnym, a już udaje nam się w ciągu jednego dnia odprawić ponad 55,5 tys. osób. Dlatego jest bardzo prawdopodobne, że w miesiącach letnich przekroczymy próg 2 mln odprawionych pasażerów miesięcznie. Cieszy też fakt, że w kwietniu 30 proc. spośród wszystkich podróżnych na naszym lotnisku stanowili pasażerowie transferowi. To najwyższy wynik od początku roku i dowód na to, że coraz więcej osób wybiera Polskę jako kraj przesiadkowy podczas swoich podróży - powiedziała Anna Dermont, rzecznik Lotniska Chopina.

Od 1 stycznia w stołecznym porcie odprawiono prawie 5 mln pasażerów. Wynik ten jest mniejszy jedynie o niecałe 5 proc. od wyniku uzyskanego w tożsamym okresie przedpandemicznego 2019 r. Przez pierwsze cztery miesiące 2023 roku ponad 4,4 mln pasażerów zdecydowało się na podróże międzynarodowe, a 483 tys. osób skorzystało z lotów krajowych. Wśród pięciu najczęściej wybieranych przez pasażerów kierunków od początku 2023 roku znalazły się: Londyn, Paryż, Amsterdam, Dubaj i Frankfurt. Podróżni korzystający z połączeń czarterowych najchętniej decydowali się na takie miejsca, jak: egipskie Marsa Alam i Hurghada, hiszpańskie Las Palmas, tureckie Antalya, dominikańskie Punta Cana. Z lotów czarterowych w kwietniu skorzystało w sumie ponad 101 tys. pasażerów. Było ich o 22 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku 2019 i najwięcej spośród wszystkich wyników dla kwietnia w ciągu ostatnich 10 lat. Lotnisko Chopina od początku roku odprawiło 35 184 ton cargo i poczty, a w samym kwietniu ten wolumen wyniósł 9 474 ton, co także stanowi najlepszy wynik od 10 lat w tym konkretnym miesiącu.

Ostatnie komentarze

krzysiekl 2023-05-22 12:43   
krzysiekl - Profil krzysiekl
Dubaj mocnie pnie się w górę w rankingu portów docelowych w Warszawie (i w ogóle w Polsce).
Pomyśleć, że jeszcze nieco ponad 10 lat temu niczym nie można było tam z Polski dolecieć (bezpośrednio).
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama