Lublin: Niebawem rozpocznie się budowa terminalu cargo

10 marca 2023 08:45
Coraz bliżej rozpoczęcia budowy terminalu cargo. Port Lotniczy Lublin w najbliższych dniach wystąpi z wnioskiem o pozwolenie na budowę. Inwestycja ta przyniesie nowe możliwości rozwoju i aktywizacji gospodarczej województwa lubelskiego.
Reklama
To także szansa dla lubelskiego lotniska na pozyskanie nowych źródeł przychodu. Planowany koszt inwestycji wyniesie 17,8 mln złotych.

- Zgodnie z podpisaną już umową z wykonawcą, szacowany czas prac projektowych i budowlanych to 18 miesięcy. Jak tylko wykonawcy otrzymają pozwolenie, budowa ruszy, liczymy, że z początkiem lata – mówi Andrzej Hawryluk, prezes Portu Lotniczego Lublin .

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założonymi planami, to już w przyszłym roku gotowa będzie nowoczesna hala magazynowo-przeładunkowa o powierzchni blisko 2 tys. mkw. z dedykowanymi pomieszczeniami do obsługi towarów specjalnych. Powstanie także budynek biurowy oraz plac manewrowy wraz z drogą dojazdową i chodnikami. Wykonawcą prac jest konsorcjum firm Zakład Budowlano-Sprzętowy Jacek Krzysiak sp. z o.o. z Łęcznej oraz Eleenergia sp. z o.o. z Lublina.

Lotnisko w Lublinie posiada szereg atutów, które sprzyjają prowadzeniu usługi cargo. Port ma status lotniska międzynarodowego, dostępnego przez 24 godziny na dobę. Wyposażony jest w urządzenia nawigacyjne (ILS kat. 2) umożliwiające wykonywanie operacji lotniczych w ograniczonych warunkach pogodowych. Port może obsługiwać samoloty do kodu D, czyli wielkości samolotów typu Boeing 767 czy Airbus A310. Ponadto lotnisko jest świetnie skomunikowane z siecią dróg międzynarodowych, ekspresowych oraz z koleją. Atutem jest również lokalizacja Portu Lotniczego Lublin przy wschodniej granicy Unii Europejskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie najważniejszych przejść granicznych.


Dominującym elementem obsługi będzie RFS (Road Feeder Service), czyli transport towaru lotniczego ciężarówkami do samolotu na innym lotnisku. W tym przypadku konieczne sprawdzenie takiego towaru pod względem bezpieczeństwa przeprowadzone zostanie w terminalu cargo Portu Lotniczego Lublin.

- Transport lotniczy cargo to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi transportu w Polsce, z ogromnymi możliwościami rozwoju w przyszłości. Mając na uwadze inwestycje infrastrukturalne zarówno drogowe jak i kolejowe oraz brak portu cargo z prawdziwego zdarzenia po tej stronie Wisły, rola takiej inwestycji w województwie lubelskim jest nie do przecenienia. Nowy terminal będzie ważnym elementem w łańcuchu transportowym w tej części naszego kraju
– dodaje Hawryluk.

Możliwość wysłania towarów bezpośrednio z Portu Lotniczego Lublin jest niewątpliwie atutem dla lokalnych przedsiębiorców, eksportujących swoje produkty do wielu krajów świata. Lotnisko ułatwia również import przesyłek, które mogą zostać przechowane, odprawione celnie i odebrane lokalnie. Elastyczne godziny pracy lotniskowego cargo oraz brak długich kolejek zdecydowanie skróci czas dostawy. Dlatego Port Lotniczy Lublin zaprasza do korzystania, nie tylko pasażerów planujących podróże, ale także wysyłających i odbierających wszelkiego rodzaju przesyłki i towary.

Planowane parametry budowanego obiektu:
● magazyn
- wymiar zewnętrzne 107,80 x 21,00 m
- wysokość 10,05 m
- powierzchnia zabudowy 1857,45 m2
- kubatura 18603,23 m3
● budynek biurowy
- wymiary zewnętrzne 9,60 x 14,60 m
- wysokość 7,90 m
- powierzchnia zabudowy 140,16 m2
- kubatura 1093,95 m3

Łączna powierzchnia zabudowy 1997,61 m2
Łączna kubatura 19697,18 m3
Towarzysząca powierzchnia utwardzona (droga, chodniki, plac manewrowy): 2821 m2
Tagi
lublin cargo

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy