Bydgoszcz: 253 tys. pasażerów w ub. roku

28 stycznia 2023 10:00
Szwederowo dokonało podsumowania ub. roku. W tym czasie z usług bydgoskiego portu skorzystało 253 tys. pasażerów, co stanowi wzrost o 155 proc. w porównaniu do roku poprzedniego. Najważniejszym wydarzeniem była inauguracja lotów Wizz Air.
Reklama
W ub. roku kalendarzowym z usług Portu Lotniczego Bydgoszcz skorzystało 253 tys. pasażerów. To duża poprawa względem roku poprzedniego. Wówczas bydgoski port obsłużył tylko 99 tys. osób z uwagi na obostrzenia w podróżowaniu. Do rekordowych rezultatów sprzed globalnej epidemii wciąż jednak droga daleka. Póki co, lotnisku udało się odbudować tylko 60 proc. ruchu pasażerskiego.

Kluczowym wydarzeniem ub. roku było pojawienie się nad Brdą niskokoszowej linii Wizz Air. 14 grudnia 2022 roku węgierski przewoźnik uruchomił z Portu Lotniczego Bydgoszcz bezpośrednią trasę do londyńskiego Luton, która od tamtego czasu realizowana jest z powodzeniem z częstotliwością dwóch rejsów tygodniowo.

- Cieszę się, że pasażerowie Portu Lotniczego Bydgoszcz S.A. zyskali dostęp do siatki połączeń kolejnego, znaczącego przewoźnika. Zwiększanie dostępności komunikacyjnej i poprawa komfortu podróżowania są istotne w kontekście rozwoju Kujaw i Pomorza - mówił podczas uroczystej inauguracji połączenia Zbigniew Ostrowski, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego.


Nowości od linii Wizz Air z Kujaw i Pomorza ma być więcej, a ogłoszenie kolejnych kierunków ma być tylko kwestią czasu. Wraz z nadejściem sezonu zimowego nową rotację do brytyjskiego Bristolu uruchomił też irlandzki Ryanair.

- Za nami rok pełen wyzwań związanych z dalszą odbudową ruchu pasażerskiego. Naszym celem w kolejnych miesiącach będzie dywersyfikacją przychodów spółki, wypracowanie rozwiązań dających oszczędności oraz rozbudowa siatki połączeń - zapewnił Edward Hartwich, prezes Portu Lotniczego Bydgoszcz S.A.

Na całkowitą liczbę odprawionych podróżnych z pewnością wpłynęła aktywność turystów w ramach czarterów. Z usług biur turystycznych i połączeń czarterowych skorzystało w ub. roku przeszło 31 tys. bydgoskich pasażerów. Największym zainteresowaniem klientów cieszyła się turecka Antalya, w której kierunku odlatywało nawet pięć samolotów w tygodniu. W czołówce utrzymało się też Burgas w Bułgarii.

- Zainteresowanie podróżami wakacyjnymi w minionym roku znacznie wzrosło, co zachęciło biura do wcześniejszego przedstawienia swoich ofert na najbliższe lato. Pierwsza tura wycieczek pojawiła się w ofertach touroperatorów już w październiku ub. roku i obejmowała Antalyę, Burgas, Rodos i Zakynthos - dodał Hartwich.

W ub. roku doszło do innego ważnego wydarzenia, związanego z zarządzaniem bydgoskim portem. Prezesem Portu Lotniczego Bydgoszcz S.A. został samorządowiec Edward Hartwich. Zastąpił on na tym stanowisku Tomasza Moraczewskiego, którego kadencja trwała dwanaście lat.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy