Olsztyn-Mazury: 650 tysięcy pasażerów w 7 lat

20 stycznia 2023 11:19
Port Lotniczy Olsztyn-Mazury obchodzi swoje 7-lecie Dziś (20.01) mija dokładnie 7 lat od uroczystego otwarcia Portu Lotniczego Olsztyn- Mazury w Szymanach.
Reklama
Od 2016 roku, warmińsko-mazurskie lotnisko stanowi kluczowy element infrastruktury transportowej północno-wschodniej Polski – zwiększając mobilność mieszkańców, stymulując ruch turystyczny w regionie oraz wspierając lokalnych przedsiębiorców oraz producentów oferując kompleksowe usługi dla biznesu i cargo. Od pierwszego lotu do Berlina w styczniu 2016 do dzisiaj z położonego w Szymanach lotniska skorzystało ponad 650 tysięcy pasażerów.

Stabilny wzrost liczby podróżnych w pierwszych latach działalności portu został zakłócony globalną pandemią koronawirusa, której skutki branża lotnicza odczuwa do dziś. Pomimo wyzwań z jakimi porty lotnicze w Polsce i Europie mierzyły się w ostatnich miesiącach, w 2022 roku ruch pasażerski na Lotnisku Olsztyn-Mazury udało się odbudować do poziomu 74,8% w stosunku do wyniku z 2019 roku, czyli ostatniego pełnego roku przed pandemią i najlepszego w historii warmińsko-mazurskiego portu pod względem liczby obsłużonych podróżnych.

Najnowsze prognozy branżowe przewidują, że pełna odbudowa ruchu lotniczego na europejskich lotniskach może być możliwa dopiero w 2025 roku. Obecnie z Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury operuje 2 przewoźników niskokosztowych – Wizz Air i Ryanair, a także narodowy przewoźnik – Polskie Linie Lotnicze LOT. Obowiązujący aktualnie rozkład lotów oferuje połączenia do Krakowa, Dortmundu oraz dwóch londyńskich lotnisk – Stansted i Luton. Już wiosną tego roku do siatki połączeń dołączą sezonowe loty krajowe linii lotniczej Ryanair do Wrocławia i Krakowa.

Władze Spółki zarządzającej warmińsko-mazurskim lotniskiem prowadzą rozmowy z przewoźnikami mające na celu uruchomienie kolejnych kierunków, w tym wakacyjnych czarterów.

- Port Lotniczy Olsztyn-Mazury jest niezwykle ważnym elementem rozwoju społeczno-gospodarczego naszego województwa. Ostatnie 7 lat pokazało, że lotnisko w regionie daje nie tylko możliwość szybkiego i komfortowego podróżowania mieszkańcom, ale również otwiera Warmię, Mazury oraz Powiśle na dodatkowy strumień turystów i inwestorów. Jest to ważne dla tworzenia nowych miejsc pracy i rozwijania lokalnych przedsiębiorstw. Jestem dumny z tego, że mamy takie lotnisko w naszym regionie i jestem przekonany, że kolejne lata przyniosą jego dalszy rozwój, oczywiście z korzyścią dla gospodarki regionu i jego mieszkańców – mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

- Przez ostatnie 7 lat Port Lotniczy Olsztyn-Mazury przeszedł duży progres, ale mierzył się również z wieloma wyzwaniami. Pomimo trudnego dla branży lotniczej okresu, stawialiśmy sobie cele, które miały przynieść dla lotniska optymalne możliwości rozwoju. Jesteśmy dumni z tego, co udało nam się osiągnąć i jesteśmy zdeterminowani, aby dalej rozwijać i ulepszać nasz port lotniczy, aby spełniał potrzeby i oczekiwania naszych klientów. Większa siatka połączeń, rozwój sektora cargo jako wsparcie lokalnego biznesu, inwestycje w odnawialne źródła energii – to dla nas priorytety na najbliższy czas - mówi Wiktor Wójcik, prezes zarządu Warmia i Mazury Sp. z o.o., zarządzającej Portem Lotniczym Olsztyn-Mazury w Szymanach.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy