Rozwój sektora cargo na lotnisku Olsztyn-Szymany

25 września 2023 08:50
Na lotnisku Olsztyn-Szymany podpisano memorandum o współpracy z emirackim potentatem w dziedzinie handlu detalicznego. Dzięki umowie, nowe polskie produkty trafią na półki sklepów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Reklama
W środę (20.09) spółka Warmia i Mazury Sp. z o.o, która jest operatorem olsztyńskiego portu lotniczego podpisała umowę o partnerstwie i współpracy ze spółką Lulu Group International, która jest emirackim konglomeratem działającym w dziedzinie handlu detalicznego, posiadającym hipermarkety i centra handlowe. W wydarzeniu tym uczestniczyli Wiktor Wójcik, Prezes Zarządu Warmia i Mazury Sp. z o.o., Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, Jakub Sławek ambasador Polski w ZEA i Mohamed al Harbi, ambasador ZEA w Polsce, a także Yusuff Ali Musaliam Veettil Abdul Kader - prezes Lulu Group International. Współpraca z emiracką spółką ma miejsce już od ponad roku, dzięki której w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i innych krajach, w których LGI jest obecna, możemy nabyć produkty polskich firm, takich jak Indykpol, Mlekpol, czy Piątnica. Dzięki nowej umowie, współpraca ta będzie jeszcze szersza i obejmie jeszcze więcej firm i produktów. Wysyłane produkty obejmują owoce, warzywa, wyroby mięsne, nabiał, a także wszelkiego rodzaju dodatki spożywcze. Łączna ilość produktów odprawionych i wysłanych do Zjednoczonych Emiratów Arabskich z lotniska w Szymanach wyniosła w 2022 roku ponad 200 ton.

Współpraca z Lulu Group International potwierdza rosnące znaczenie Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury jako kluczowego punktu w międzynarodowej dystrybucji towarów rolno-spożywczych. Wybór naszego lotniska nie jest przypadkowy – województwo warmińsko-mazurskie to region rolniczy i w dużym stopniu jest to rolnictwo ekologiczne i bio, Inicjatywy takie jak Special Trade Zone oraz Olsztyn-Mazury Food Cluster powstały z myślą o wykorzystaniu tego potencjału i wspieraniu lokalnych przedsiębiorców w dystrybucji ich produktów drogą lotniczą – podkreśla Wiktor Wójcik, Prezes Zarządu Warmia i Mazury Sp. z o.o.

– Specjalizacja naszego regionu w produkcji żywności wysokiej jakości opiera się na silnym tradycyjnym rolnictwie, wspieranym naukowo-badawczym zapleczem. To zbieżne z trendami rynkowymi, gdzie obserwujemy coraz większy popyt na tego rodzaju żywność, w tym produkty ekologiczne. Warmia i Mazury mają dobre warunki do wykorzystania tego trendu. Współpraca Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury z firmą Lulu Group, otwiera naszym producentom drzwi na międzynarodowe rynki, przyspieszając rozwój sektora rolno-spożywczego. To szansa, która przyniesie korzyści lotnisku, przedsiębiorcom oraz całej społeczności regionalnej – powiedział Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Lulu Group International to emiracka sieć hipermarketów z siedzibą w Abu Dhabi, która została założona w 1995 roku. Firma ta posiada ponad 230 hipermarketów w krajach, takich jak Zjednoczone Emiraty Arabskie, Arabia Saudyjska, Oman, Katar, Bahrajn, Kuwejt, Indie, Indonezja, Malezja, Egipt, Jemen, a także Surinam.

Dla olsztyńskiego lotniska, umowa jest tym bardziej ważna, że dla Lulu Group International, port ten będzie pełnił rolę strategicznego hubu logistycznego w Europie Środkowo-Wschodniej, podobnego do tych, które istnieją już w krajach Europy Południowej, takich jak Włochy, czy Hiszpania, a także Europy Zachodniej, m.in. w Wielkiej Brytanii.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy